

Z winiarskich piwnic: 2020 to doskonały rocznik w Niemczech


Tegoroczny sezon na winobranie zaowocował w Niemczech znakomitą jakością winogron i plonem lekko poniżej przeciętnego, szacowanym na 8,6 mln hektolitrów w skali ogólnokrajowej. Winiarze wiążą spore nadzieje na uzyskanie wybitnie szlachetnych i wykwintnych win deserowych.
Winobranie w ciągu trzech, czterech tygodni
Piękna letnia pogoda we wrześniu znacznie przyspieszyła zbiór winogron. Silne nasłonecznienie i temperatura często sięgająca znacznie powyżej 25 stopni Celsjusza sprzyjały szybkiemu wzrostowi zawartości cukru w owocach, dzięki czemu wiele odmian winorośli dojrzało do zbiorów w jednym czasie. Zbiór często odbywał się we wczesnych godzinach porannych, a czasami nawet nocą, aby trafiające do piwnic winogrona były możliwie najchłodniejsze.
W wielu winnicach tegoroczny zbiór trwał zaledwie trzy, cztery tygodnie. Niektórzy winiarze pozostawili winogrona na krzewach czekając na zbiór przejrzałych, porażonych szlachetną pleśnią, a także wyschniętych do postaci rodzynek jagód, jako że wiążą z tym rocznikiem spore nadzieje na uzyskanie wybitnie szlachetnych i wykwintnych win deserowych.
Późne przymrozki we Frankonii, Saale-Unstrut i Saksonii
Niekorzystnym rezultatem gorącego września było stosunkowo mocne wyparowanie wody przez jagody, co skutkuje utratą ich objętości. W niektórych regionach straty te pogłębiły długotrwałe okresy suszy spowodowane bardzo nierównomiernym rozłożeniem opadów w regionach winiarskich na przestrzeni roku. Późne przymrozki we Frankonii, Saale-Unstrut i Saksonii przyczyniły się do sporych strat w plonach.
Duże różnice w zbiorach między regionami upraw
Podobnie niejednakowo kształtują się szacunki plonów w 13 niemieckich regionach winiarskich. Sięgają od minus 38 procent (w porównaniu ze średnim plonem z dziesięciu lat we Frankonii), do plus 31 procent w niewielkim regionie winiarskim Hessische Bergstrasse ( Hesji Szlak Górski).
W dwóch największych niemieckich regionach winiarskich: Hesji Nadreńskiej i Palatynacie, oczekuje się plonów przeciętnych lub lekko powyżej przeciętnych, na poziomie odpowiednio od minus jeden procent do plus sześć procent. Badenia i Wirtembergia szacują dziesięcioprocentowy spadek zbiorów w każdym z obu tych regionów.
Aktualna krajowa prognoza zbiorów rocznika 2020 przewiduje produkcję 8,6 mln hektolitrów, a więc nie odbiega w zasadzie od średniej z dziesięciu lat wynoszącej 8,7 mln hektolitrów, a wynik tegoroczny ma być nawet lepszy o trzy procent od zeszłorocznego.
Zobacz także

Adam Pawłowski: 585. urodziny Króla Rieslinga

Pierwsza wzmianka o rieslingu pochodzi z 13 marca 1435 r. z Rüsselsheim (dzisiejszy region Rheingau), kiedy to podczas inwentury piwnicy Jana VI z Katzenelnbogen odnotowano rachunek za sadzonki tego szczepu w wysokości 22 szylingów. W tym roku riesling obchodzi więc 585. urodziny.

This is Us: największa impreza branżowa poświęcona winom Kalifornii powraca do Polski

California Wines po kilkuletniej przerwie wraca z największym w Polsce wydarzeniem poświęconym winom z Kalifornii.

Linie lotnicze będą sprzedawały niewykorzystane wino z dostawą do domu

Linie lotnicze American Airlines ogłosiły, że będą sprzedawały wino z dostawą do domu. W ten sposób chcą wykorzystać produkty, których ze względu na pandemię koronawirusa nie mogą oferować na pokładach samolotów - poinformowały amerykańskie media.

Znamy wyniki tegorocznego Konkursu Polskich Win w Jaśle!

Grand Prix VII Konkursu Polskich Win i tytuł Championa w kategorii wina specjalne otrzymał Hibernal 2019 z Winnicy Zamkowej. O laury rywalizowało 243 trunków z 59 rodzimych winnic.

Najlepsze polskie wina ponownie w Poznaniu

Już po raz szósty odbył się Festiwal Win Polskich. Imprezie zorganizowanej 7 i 8 czerwca w poznańskiej restauracji SPOT. towarzyszyła trzecia edycja konkursu "Polskie Korki".

Adam Pawłowski: Historie o Alentejo

Krajobraz regionu Alentejo utkany jest rozłożystymi, egzotycznie wyglądającymi drzewami z korka dębowego i latem można się tu poczuć jak na afrykańskiej sawannie. Zamiast dzikich zwierząt pasą się tam jednak woły, a kraina stoi chlebem, oliwą, rustykalną kuchnią i oczywiście winem.
Inne kategorie
Podcasty


Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

