x

Z własnym winem do Brasserie Warszawskiej. Bez "korkowego"!

Kategoria: Wino    18.09.2020

Restauracja Brasserie Warszawska wprowadza w poniedziałki akcję "Pij po swojemu". To pierwsze miejsce w Warszawie, które umożliwia gościom przyniesienie własnego wina bez dodatkowych opłat.

Zdjęcie: materiały prasowe.
Zdjęcie: materiały prasowe.
Jakie są założenia akcji?
– W każdy poniedziałek goście mają możliwość, „bez korkowego”, przyniesienia swojego wina, które mają schowane gdzieś w piwniczkach, na strychach, dostali od kogoś w prezencie lub właśnie coś fajnego kupili i nie bardzo wiedzą, co z nim zrobić. Często brakuje im okazji, sami nie gotują lub nie wiedzą, co do niego podać. Tutaj my przychodzimy im z pomocą. Dobieramy dania do wina, serwujemy je z pełną gościnnością, z której słynie Brasserie, dekantujemy i podajemy we właściwych kieliszkach – wyjaśnia Daniel Pawełek, właściciel restauracji.

Jest szansa, że podobna zasada zostanie wprowadzona w pozostałych lokalach restauratora: Butchery&Wine, Brasserie Warszawska, Kieliszki na Próżnej, Rozbrat 20 i Koneser Grill,
zrzeszonych w Ferment Group.
– W Brasserie pilotujemy tego typu akcję. Organizujemy ją jako pierwsi i oczywiście, jeśli będzie rozwojowa, wprowadzimy ją w innych miejscach – deklaruje Daniel Pawełek.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Czy wiesz, co pijesz?

Łódzkie laboratorium uzyskało międzynarodową akredytację potwierdzającą jego kompetencje w obszarze badania autentyczności win i tym samym stało się pierwszym polskim ośrodkiem, który specjalizuje się w wykrywaniu zafałszowań w winach stosując tzw. metody izotopowe.

Mołdawskie winnice czekają na turystów i wzbogacają ofertę

Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o Winne Szlaki Mołdawii - gdyby przeliczyć powierzchnię winnic przypadającą na osobę, Mołdawia zajęłaby pierwsze miejsce na świecie. Mołdawianie już zachęcają do eksplorowania kraju poprzez wirtualne wycieczki, zanim podróże znów będą możliwe.

PIOTR PIETRAS NAJLEPSZYM SOMMELIEREM UK

24 marca 2017 r. Piotr Pietras, Mistrz Polski Sommelierów 2015 i 2016, zwyciężył w konkursie UK Best Young Sommelier. To kolejne wyróżnienie bohatera naszej lipcowej okładki ("Food Service" 7-8/2016).

Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów

Reprezentacje 13 krajów wezmą udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Młodych Sommelierów w Gdańsku. Konkurs odbędzie się 12 października w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto.

Znamy wyniki tegorocznego Konkursu Polskich Win w Jaśle!

Grand Prix VII Konkursu Polskich Win i tytuł Championa w kategorii wina specjalne otrzymał Hibernal 2019 z Winnicy Zamkowej. O laury rywalizowało 243 trunków z 59 rodzimych winnic.

Kalifornia: gra w ciepło-zimno

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach, w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej