x

Kulinarne rekonstrukcje szefa Mateusza Suligi w krakowskiej restauracji Unique Taste

Kategoria: Miejsca    16.09.2020

Krakowska restauracja Unique Taste w pięciogwiazdkowym hotelu Unicus Palace, jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła na stałe menu złożone z potraw średniowiecznych, renesansowych i barokowych. Goście spróbują m.in. tortu z ojcowskiego pstrąga z musztardą z limonki i sarny na bakaliach.

Mateusz Suliga, szef kuchni krakowskiej restauracji Unique Taste. Zdjęcie: materiały prasowe.
Mateusz Suliga, szef kuchni krakowskiej restauracji Unique Taste. Zdjęcie: materiały prasowe.
Nowe menu „rekonstrukcyjne” zaprezentowano po raz pierwszy na niedawnym festiwalu Fine Dining Week. Zawiera potrawy inspirowane źródłami, przepisami oraz zwyczajami kulinarnymi średniowiecza, renesansu i baroku, ale także okresem romantyzmu czy impresjonizmu. Są wśród nich oryginalne przekąski, zupy, dania z dziczyzny, dania rybne i desery.

Szef rekonstruuje
Na gości czekają np. półgęsek marynowany w anyżu, bianka z ryżu włoskiego, doprawiona szafranem i wanilią, polewka grzybowa z macierzanką cytrynową i krupami tatarczanymi z twarogiem, polewka z kalafiorów i karczochów po krakowsku, zalewajka świętokrzyska z wędzoną słoniną prasowaną z miętą i pieprzem, sandacz mazurski wolno gotowany i smażony, czy kurczęta z wątrobą kaczą z burakami i wiśniami nadwiślańskimi podlanymi miodem dwójniakiem.

Pomysłodawcą kulinarnej podróży przez epoki jest Mateusz Suliga, szef kuchni Unique Taste.
- Postanowiliśmy przybliżyć gościom smaki minionych epok. Są czasem zaskakujące, ale także wyrafinowane, ciekawe i na pewno warte poznania. Nie odtwarzamy jednak w stu procentach starych receptur, tylko przystosowaliśmy je do współczesności. Niektóre ówczesne zestawienia: słonego ze słodkim czy obfitość korzennych przypraw, odbiegały znacznie od dzisiejszych upodobań. Dlatego podajemy dawne dania w nowoczesnej formule, zgodnej z obecnymi preferencjami i trendami kulinarnymi – mówi Mateusz Suliga.

W menu znalazły się potrawy nawiązujące np. do kuchni królowej Bony, która zrewolucjonizowała kuchnię dworu w Krakowie wprowadzając do niej białe pieczywo, sery pleśniowe, niektóre warzywa, jak karczochy oraz sałaty i inne, niejadane wcześniej, liście. Rozpropagowała także jedzenie kalafiora i szpinaku. Z kolei dania barokowe są inspirowane kuchnią magnacką, bogatą w wyszukane składniki - egzotyczne przyprawy i sprowadzany zza morza drogi cukier - świadczące o zamożności szlacheckich gospodarzy.

Wizja królewskiego hotelu
- Nowe menu w restauracji Unique Taste realizuje naszą wizję krakowskiego Hotelu Unicus Palace, w którym łączymy wspaniałą historię z luksusem i nowoczesnością. Mamy nadzieję, że spodoba się naszym gościom, a zrekonstruowane dania spotkają się z uznaniem wszystkich miłośników dobrej kuchni – mówi Daniel Łukaszewicz, dyrektor zarządzający sieci Dobry Hotel w Gdańsku, w ramach której działa krakowski obiekt.
Pięciogwiazdkowy Hotel Unicus Palace mieści się w Krakowie przy ulicy Floriańskiej, w unikatowych  wnętrzach dawnego Pałacu Morsztynów powstałego w XVIII wieku po połączeniu czterech kamienic. Obiekt wchodzi w skład polskiej sieci Dobry Hotel zarządzającej 11 obiektami hotelowymi w różnych częściach kraju m.in. Hotelem Mikołajki, Arkon Park Gdańsk, Aqua Sopot i Aquarion w Zakopanem.

Mateusz Suliga
Od początku kariery zawodowej związany jest z Krakowem. Na początku 2010 roku trafił do dynamicznie rozwijającej się restauracji hotelu Unicus, gdzie poznawał tajniki klasycznej kuchni francuskiej. W 2015 roku został tam szefem kuchni. Za swoje menu zdobywał trzy lata pod rząd symbol czapki w prestiżowym przewodniku Gault Millau.
W 2018 roku powierzono mu funkcję szefa kuchni pięciogwiazdkowego hotelu Unicus Palace, oraz Trattorii DeGusti. Rok później stanął do preeliminacji, które wyłoniły członków drużyny Bocuse d’Or Poland. Jako jeden z sześciu finalistów Bocuse d’Or Poland startował w ostatniej turze eliminacji zorganizowanej w listopadzie 2019 roku. W tym roku na nowo restaurację Unique Teste w hotelu Unicus Palace, która specjalizuje się odtąd w rekonstrukcji kuchni dań z dawnych epok w nowoczesnym wydaniu.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Krakowski Kogel Mogel, czyli tradycyjna polska kuchnia w nowoczesnej odsłonie

Tuż przy krakowskich Plantach, krok od Małego Rynku i Bazyliki Mariackiej "ukręcono" Kogel Mogel - restaurację serwującą tradycyjną kuchnię polską w nowoczesnej odsłonie.

Koreanka Grill & Sushi - wkrótce w Browarach Warszawskich

W pierwszym kwartale tego roku, jeśli pozwolą na to obostrzenia epidemiologiczne, planowane jest otwarcie restauracji Koreanka Grill & Sushi w Browarach Warszawskich. Będzie serwować m.in, koreańskie dania z grilla i sashimi. Na miejscu czynne też będą delikatesy. Za projektem stoi Linh Nguyen.

RESTAURACJA ART

Restauracja Art jako jedna z niewielu w Krakowie specjalizuje się w fine diningu i oferuje menu degustacyjne oparte na polskiej kuchni. Art ma aż dwóch szefów kuchni: Michała Cienkiego oraz Wiktora Kowalskiego. Lokal znajduje się przy ulicy Kanoniczej 15 w Krakowie.

Orzo Warszawa i Orzo Kraków

Stołeczna restauracja Orzo powstała w październiku 2017 r. i zajęła miejsce Aioli Mini.

Chaud Pain - piekarnia Projectu Warszawa i Marcina Przybysza

Gdzie kupić croissanta, jeśli nie we francuskiej piekarni? W grudniu planowane jest otwarcie rzemieślniczego lokalu Chaud Pain, która powstaje pod parasolem grupy Project Warszawa. Współtwórcą miejsca jest Marcin Przybysz, szef kuchni restauracji Epoka.

PROSCIUTTERIA

Prosciutteria to miejsce poświęcone przede wszystkim wspólnemu spędzaniu czasu i długim rozmowom, do których jedzenie i wino są tylko dodatkiem. Lokal odwołuje się do włoskiej tradycji niewielkich barów, do których zagląda się na kawę, kieliszek wina lub aby po prostu miło spędzić czas.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej