x

Kulinarne rekonstrukcje szefa Mateusza Suligi w krakowskiej restauracji Unique Taste

Kategoria: Miejsca    16.09.2020

Krakowska restauracja Unique Taste w pięciogwiazdkowym hotelu Unicus Palace, jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła na stałe menu złożone z potraw średniowiecznych, renesansowych i barokowych. Goście spróbują m.in. tortu z ojcowskiego pstrąga z musztardą z limonki i sarny na bakaliach.

Mateusz Suliga, szef kuchni krakowskiej restauracji Unique Taste. Zdjęcie: materiały prasowe.
Mateusz Suliga, szef kuchni krakowskiej restauracji Unique Taste. Zdjęcie: materiały prasowe.
Nowe menu „rekonstrukcyjne” zaprezentowano po raz pierwszy na niedawnym festiwalu Fine Dining Week. Zawiera potrawy inspirowane źródłami, przepisami oraz zwyczajami kulinarnymi średniowiecza, renesansu i baroku, ale także okresem romantyzmu czy impresjonizmu. Są wśród nich oryginalne przekąski, zupy, dania z dziczyzny, dania rybne i desery.

Szef rekonstruuje
Na gości czekają np. półgęsek marynowany w anyżu, bianka z ryżu włoskiego, doprawiona szafranem i wanilią, polewka grzybowa z macierzanką cytrynową i krupami tatarczanymi z twarogiem, polewka z kalafiorów i karczochów po krakowsku, zalewajka świętokrzyska z wędzoną słoniną prasowaną z miętą i pieprzem, sandacz mazurski wolno gotowany i smażony, czy kurczęta z wątrobą kaczą z burakami i wiśniami nadwiślańskimi podlanymi miodem dwójniakiem.

Pomysłodawcą kulinarnej podróży przez epoki jest Mateusz Suliga, szef kuchni Unique Taste.
- Postanowiliśmy przybliżyć gościom smaki minionych epok. Są czasem zaskakujące, ale także wyrafinowane, ciekawe i na pewno warte poznania. Nie odtwarzamy jednak w stu procentach starych receptur, tylko przystosowaliśmy je do współczesności. Niektóre ówczesne zestawienia: słonego ze słodkim czy obfitość korzennych przypraw, odbiegały znacznie od dzisiejszych upodobań. Dlatego podajemy dawne dania w nowoczesnej formule, zgodnej z obecnymi preferencjami i trendami kulinarnymi – mówi Mateusz Suliga.

W menu znalazły się potrawy nawiązujące np. do kuchni królowej Bony, która zrewolucjonizowała kuchnię dworu w Krakowie wprowadzając do niej białe pieczywo, sery pleśniowe, niektóre warzywa, jak karczochy oraz sałaty i inne, niejadane wcześniej, liście. Rozpropagowała także jedzenie kalafiora i szpinaku. Z kolei dania barokowe są inspirowane kuchnią magnacką, bogatą w wyszukane składniki - egzotyczne przyprawy i sprowadzany zza morza drogi cukier - świadczące o zamożności szlacheckich gospodarzy.

Wizja królewskiego hotelu
- Nowe menu w restauracji Unique Taste realizuje naszą wizję krakowskiego Hotelu Unicus Palace, w którym łączymy wspaniałą historię z luksusem i nowoczesnością. Mamy nadzieję, że spodoba się naszym gościom, a zrekonstruowane dania spotkają się z uznaniem wszystkich miłośników dobrej kuchni – mówi Daniel Łukaszewicz, dyrektor zarządzający sieci Dobry Hotel w Gdańsku, w ramach której działa krakowski obiekt.
Pięciogwiazdkowy Hotel Unicus Palace mieści się w Krakowie przy ulicy Floriańskiej, w unikatowych  wnętrzach dawnego Pałacu Morsztynów powstałego w XVIII wieku po połączeniu czterech kamienic. Obiekt wchodzi w skład polskiej sieci Dobry Hotel zarządzającej 11 obiektami hotelowymi w różnych częściach kraju m.in. Hotelem Mikołajki, Arkon Park Gdańsk, Aqua Sopot i Aquarion w Zakopanem.

Mateusz Suliga
Od początku kariery zawodowej związany jest z Krakowem. Na początku 2010 roku trafił do dynamicznie rozwijającej się restauracji hotelu Unicus, gdzie poznawał tajniki klasycznej kuchni francuskiej. W 2015 roku został tam szefem kuchni. Za swoje menu zdobywał trzy lata pod rząd symbol czapki w prestiżowym przewodniku Gault Millau.
W 2018 roku powierzono mu funkcję szefa kuchni pięciogwiazdkowego hotelu Unicus Palace, oraz Trattorii DeGusti. Rok później stanął do preeliminacji, które wyłoniły członków drużyny Bocuse d’Or Poland. Jako jeden z sześciu finalistów Bocuse d’Or Poland startował w ostatniej turze eliminacji zorganizowanej w listopadzie 2019 roku. W tym roku na nowo restaurację Unique Teste w hotelu Unicus Palace, która specjalizuje się odtąd w rekonstrukcji kuchni dań z dawnych epok w nowoczesnym wydaniu.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Thai Wok w warszawskim Wola Parku - wizytówka nowego stylu sieci

Serwująca kuchnię tajska sieć Thai Wok realizuje swoje plany inwestycyjne i otwiera kolejną restaurację, tym razem w centrum handlowym Wola Park w Warszawie. To pierwszy lokal sieci w zupełnie nowym designie, który marka będzie wdrażać w innych otwierających się placówkach.

MOXO w Fabryce Norblina - otwarcie w IV kwartale 2022 roku

MOXO w XIX-wiecznym budynku Hali Odlewni na ternie Fabryki Norblina ma być połączeniem restauracji i klubu muzycznego. Koncept, którego twórcami są Tomik Grewiński i Bertrand Jasiński z Amvox International, wystartuje w IV kwartale 2022 roku. Trwa właśnie konkurs na szefa kuchni lokalu.

Cafe Podrygi - nowe miejsce restauratorów Katarzyny Błońskiej i Tomasza Czudowskiego oraz aktora Macieja Musiała

Cafe Podrygi na jednym z dziedzińców Muzeum Narodowego w Warszawie to kawiarnia za dnia, a wieczorem wine bar z muzyką na żywo. Miejsce wspólnie stworzyli aktor Maciej Musiał oraz Katarzyna Błońska i Tomasz Czudowski, właściciele restauracji Muzealnej i Ale Wino.

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza. Przygotowuje tam potrawy na tradycyjnym bałkańskim grillu, ale w menu znajdziemy takie specjały jak m.in. pączek z grasicą czy bycze jądro w podwędzanej białej czekoladzie.

Druga restauracja MAX Premium Burgers w Poznaniu już otwarta

MAX Premium Burgers - najstarsza szwedzka sieć restauracji serwująca burgery - otworzyła drugi lokal w Poznaniu, a tym samym - siedemnasty w Polsce.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej