x

Roślinne nuggetsy o smaku kurczaka w ofercie King Rooster

Kategoria: Karta - dania    12.09.2020

W sieci King Rooster dostępne są już roślinne nuggetsy od The Vegetarian Butcher - marki, która jest częścią Unilever. Nowe nuggetsy w chrupiącej panierce smakują zupełnie jakby były zrobione z mięsa kurczaka, ale są w 100% wegańskie.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
King Rooster podjęło się tego kroku w odpowiedzi na potrzeby konsumentów, którzy nie jedzą mięsa lub chcą ograniczyć jego spożywanie, nie tracąc przy tym smaku kurczaka. Nuggetsy, które można kupić solo lub w zestawie, niczym nie ustępuje pod względem tekstury i smaku mięsu zwierzęcemu. Od pierwszego dnia cieszą się popularnością wśród gości.

W ofercie King Rooster znajdują się także roślinne stripsy, burgery z roślinnym zamiennikiem kurczaka, a także sosy, które są w 100% roślinne (w menu oznaczone literami „VEG”). Przy tworzeniu marki King Rooster współpracuje m.in. z takimi partnerami jak firma Koliber oferująca Linię Vege, The Vegetarian Butcher, Roślinny Qurczak, The McCain, Coca Cola oraz Unigast. 

King Rooster działa w 10 lokalizacjach m.in. takich jak Warszawa, Szczecin czy Białystok, a już wkrótce będzie dostępny w kolejnych miastach. Obecnie ze względu na ograniczoną ilość gości korzystających z lokali gastronomicznych – w związku z pandemią COVID-19 – King Rooster funkcjonuje w modelu ghost restaurant, w oparciu o infrastrukturę lokali. Po unormowaniu się sytuacji zamierza ruszyć z ekspansją i zacząć otwierać lokale z obsługą gości.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Dania z ziemniaków według Andrzeja Polana i Marcina Budynka

Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ziemniaków. Warzywa te można serwować nie tylko jako dodatek do mięsa czy ryb, ale także jako samodzielne danie. Udowadniają to przepisy Andrzeja Polana i Marcina Budynka.

PRZEPISY Z TRZEMA GWIAZDKAMI MICHELIN - PANA FRITTY Z BOROWIKAMI

Pierwsze urodziny Cook Story by Samsung uświetnił swoją obecnością Michel Troisgros, przewodniczący Samsung Club des Chefs. Na co dzień kultywuje on dziedzictwo swojej rodziny. Ich restauracja od ponad 50 lat cieszy się szerokim uznaniem w kulinarnym świecie, docenionym 3 gwiazdkami Michelin.

Żurawina na znak przyjaźni

Małe, jaskrawoczerwone, kuliste owoce o gładkiej skórce pięknie prezentują się na talerzach. Ale pysznią się na nich nie tylko dla ozdoby - soczyste, kwaśno-cierpkie żurawinowe jagody świetnie komponują się z wytrawnymi smakami i są doskonałym kontrapunktem w wybitnie słodkich deserach.

Apetyt na czereśnie!

Czereśnie to drzewa długowieczne - potrafią dożyć nawet stu lat. Owocują, w zależności od odmiany, od końca maja do połowy lipca. Korzystajmy z sezonu na te smaczne, a przy tym bardzo zdrowe owoce!

Zbawienne kiszonki

Jak wzmocnić odporność organizmu, by przygotować go na walkę z groźnymi wirusami? - Jedzmy warzywa i owoce bogate w witaminę C! - grzmią lekarze. Wiosną trudno jednak o ich duży wybór, zbawieniem są więc kiszonki. Warto je włączyć do naszej codziennej diety i oferty dla klientów.

Strusina - zdrowa i niebanalna

Strusina to wprawdzie produkt niszowy, ale zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w Europie. Konsumenci doceniają jakość mięsa wyprodukowanego metodami niemal naturalnymi, z wyłączeniem technologii, takich jak intensywne tuczenie i podawanie antybiotyków.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej