x

Weronika Pochylska: zanim wprowadzisz roślinną ofertę

Kategoria: Lifestyle - blog    09.09.2020

Roślinne menu powinno spełniać dwa kluczowe warunki prowadzące w stronę sukcesu. Po pierwsze - być spójną częścią stałej oferty restauracji. Po drugie - świetnie smakować. O czym warto pamiętać, projektując swoje wegańskie menu, aby długofalowo czerpać z niego satysfakcję i zysk?

Weronika Pochylska. Foto: materiały prasowe.
Weronika Pochylska. Foto: materiały prasowe.
Złota zasada: stwórz roślinne alternatywy dla znanych, lubianych i tradycyjnych dań mięsnych. Osoby zapytane o powód, dla którego jedzą mięso, najczęściej odpowiedzą, że bardzo je lubią, że jedzenie go jest częścią ich codziennej rutyny. Z reguły wybieramy coś, co znamy, natomiast do nowości jesteśmy nastawieni dość sceptycznie i nieufnie. Warto mieć to na uwadze, prezentując roślinne pozycje w karcie.

Wiele postnych dań jest z natury w pełni wegańskich lub warto do tego doprowadzić poprzez delikatną ich modyfikację (bigos, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ruskie z tofu zamiast sera, barszcz z uszka­mi, wszelkiego rodzaju zupy, kluski śląskie, kopytka, a nawet aromatyczny rosół). Na rynku pojawia się też coraz więcej ro­ślinnych alternatyw mięsa, takich jak kiełbaski, klopsy, burgery czy „mięso” mielone. Z łatwością można zastąpić nimi mięso w tradycyjnych daniach. 

Zanim ogłosisz światu swoje roślinne menu, upewnij się, że twoi pracownicy otrzymali niezbędne informacje, które pozwolą im na jego skuteczną promocję. Obsługa kelnerska wchodząca w interakcję z klientem jest na wyjątkowej pozycji, bo może bezpośrednio wpływać na jego wybory – dlatego bardzo ważne jest, by dobrze rozumiała i lubiła (!) oferowane przez restaura­cję roślinne potrawy.

Rozważ zorganizowanie sesji degustacyj­nych, które pozwolą twojemu personelowi dobrze poznać nowe wegańskie dania. Takie sesje mogą być połączone z szerszym szkoleniem na temat każdej potrawy, umożliwiającym efek­tywne promowanie oferowanych opcji roślinnych, ale też za­pewniającym sporo nowych smaków i pozytywnych zaskoczeń. Dobrymi przykładami informacji zachęcających do zamówienia roślinnej potrawy są: głęboki, ciekawy smak, uczucie sytości po zjedzonym posiłku, oryginalne składniki występujące w daniu czy wyjątkowe techniki kulinarne, którym poddane były wa­rzywa/owoce/zamienniki mięsa. 

Autorka: Weronika Pochylska

Felieton ukazał się w „Food Service" 7-8/2020 nr 197.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Michalina Szczepańska: O współkupowaniu słów kilka

Druga pizza za pół ceny. Albo: jeśli kupisz dwa jogurty, za każdy zapłacisz x (oczywiście jednostkowo mniej niż za zakup jednej sztuki). Michalina Szczepańska zgłębia i przedstawia tajniki współkupowania.

Ernest Jagodziński: Roślinna Azja - podróż po inspiracje

Na myśl o wyjeździe do Azji cieszę się jak małe dziecko… Znów pyszne jedzenie, nowe potrawy i produkty! Ciepło, wyjątkowo, a przede wszystkim odkrywczo.

Tomasz Źródłowski: Teatr Barowy, czyli o koktajlu w pięciu aktach

Bar w kontekście azjatyckim to temat, który w terorii nie ma końca.

Adam Chrząstowski: Ruch sześciu gwiazdek

Tytuł felietonu budzi polityczne skojarzenia, ja jednak chcę opisać pewne niepolityczne wydarzenie, które według mnie jest zjawiskiem społecznie bardzo ciekawym, bo obrazującym stan naszych kulinariów w szerokim zakresie.

Michalina Szczepańska: Nowe kategorie, nowi konsumenci

Co powiedzą Państwo na urodzinowy tort z wołowiny albo kaczki? Oczywiście jest też opcja warzywna. Wszystko to (i dużo więcej) przygotowane w kawiarni z okazji imprezy urodzinowej dla… psów.

Tomasz Źródłowski: "Summer of ʼ69", czyli siła nostalgii

Mając na karku lat 30, zaczynam się łapać na tym, że coraz mocniej przemawia do mnie utwór "Summer of ’69" Bryana Adamsa i coraz częściej odczuwam siłę nostalgii. Chcę otworzyć dyskusję na temat tego, jak ją wykorzystać w waszym barze czy też przydrożnym bistro.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej