x

Weronika Pochylska: zanim wprowadzisz roślinną ofertę

Kategoria: Lifestyle - blog    09.09.2020

Roślinne menu powinno spełniać dwa kluczowe warunki prowadzące w stronę sukcesu. Po pierwsze - być spójną częścią stałej oferty restauracji. Po drugie - świetnie smakować. O czym warto pamiętać, projektując swoje wegańskie menu, aby długofalowo czerpać z niego satysfakcję i zysk?

Weronika Pochylska. Foto: materiały prasowe.
Weronika Pochylska. Foto: materiały prasowe.
Złota zasada: stwórz roślinne alternatywy dla znanych, lubianych i tradycyjnych dań mięsnych. Osoby zapytane o powód, dla którego jedzą mięso, najczęściej odpowiedzą, że bardzo je lubią, że jedzenie go jest częścią ich codziennej rutyny. Z reguły wybieramy coś, co znamy, natomiast do nowości jesteśmy nastawieni dość sceptycznie i nieufnie. Warto mieć to na uwadze, prezentując roślinne pozycje w karcie.

Wiele postnych dań jest z natury w pełni wegańskich lub warto do tego doprowadzić poprzez delikatną ich modyfikację (bigos, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ruskie z tofu zamiast sera, barszcz z uszka­mi, wszelkiego rodzaju zupy, kluski śląskie, kopytka, a nawet aromatyczny rosół). Na rynku pojawia się też coraz więcej ro­ślinnych alternatyw mięsa, takich jak kiełbaski, klopsy, burgery czy „mięso” mielone. Z łatwością można zastąpić nimi mięso w tradycyjnych daniach. 

Zanim ogłosisz światu swoje roślinne menu, upewnij się, że twoi pracownicy otrzymali niezbędne informacje, które pozwolą im na jego skuteczną promocję. Obsługa kelnerska wchodząca w interakcję z klientem jest na wyjątkowej pozycji, bo może bezpośrednio wpływać na jego wybory – dlatego bardzo ważne jest, by dobrze rozumiała i lubiła (!) oferowane przez restaura­cję roślinne potrawy.

Rozważ zorganizowanie sesji degustacyj­nych, które pozwolą twojemu personelowi dobrze poznać nowe wegańskie dania. Takie sesje mogą być połączone z szerszym szkoleniem na temat każdej potrawy, umożliwiającym efek­tywne promowanie oferowanych opcji roślinnych, ale też za­pewniającym sporo nowych smaków i pozytywnych zaskoczeń. Dobrymi przykładami informacji zachęcających do zamówienia roślinnej potrawy są: głęboki, ciekawy smak, uczucie sytości po zjedzonym posiłku, oryginalne składniki występujące w daniu czy wyjątkowe techniki kulinarne, którym poddane były wa­rzywa/owoce/zamienniki mięsa. 

Autorka: Weronika Pochylska

Felieton ukazał się w „Food Service" 7-8/2020 nr 197.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Paweł Światczyński: Czas się obudzić!

Kiedy równo rok temu odwiedzał nas w Warszawie prekursor idei zero waste w gastronomii, właściciel jednej z najlepszych restauracji świata Massimo Bottura, mało kto myślał o wpływie marnowania żywności na środowisko.

Jarosław Dumanowski: Owoce w kuchni

Zupa owocowa, pierogi z jagodami lub truskawkami, "kompocik", wątróbka oraz kaczka z jabłkami i oczywiście desery - niby sporo, ale czy naprawdę potrafimy wykorzystać wysyp owoców w naszej kuchni?

Tomasz Źródłowski: czas miecza i topora

Początek roku to zawsze dziwny czas. Nie wiadomo, czy jeszcze podsumowywać poprzedni rok, czy już planować kolejny. W większości przypadków jest tak, że podsumowanie prowadzi do wniosków, które mają nam pomóc w zaplanowaniu kroków do przodu.

Jarosław Dumanowski: "U nas w Polszcze gorzałka na wszystko"

Podobno na początku pandemii w krajach azjatyckich zaczęto kupować polską wódkę jako środek dezynfekujący użytkowany wewnętrznie. Czyżby Japończycy znali przemyślenia Stanisława Kazimierza Herki, profesora Akademii Krakowskiej z XVII w.?

Jarosław Dumanowski: wigilijna zupa migdałowa

O dawnej Wigilii pisałem już kilka razy, ale ten dzień uparcie powraca co roku, a bogactwo dawnych pomysłów na postne, a jednocześnie świąteczne potrawy cały czas zaskakuje.

JAROSŁAW DUMANOWSKI: KACZKA "KUCHARZA DOSKONAŁEGO"

W "Kucharzu doskonałym" z 1783 r. Wielądko zamieścił rozdział z przepisami na potrawy z gęsi i kaczek. Autor opisał między innymi sposoby przyrządzania kaczki nadziewanej, kaczkę z rzepą, kaczkę z grochem czy "po włosku", duszoną w białym winie z bulionem i oliwą zaprawioną czosnkiem.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej