x

Restauracja KLONN - nowe miejsce właścicieli Zoni i WuWu

Kategoria: Miejsca    01.09.2020

KLONN to nowy warszawski lokal Mirosława Nizio oraz Andrzeja Nizio. Restauracja działa od sierpnia przy Zamku Ujazdowskim w miejscu, gdzie niegdyś mieściło się Atelier Amaro. Oferuje nowoczesną kuchnię europejską i drinki, a wieczorami - muzykę i program wydarzeń kulturalnych.

Restauracja Klonn. Zdjęcie: materiały prasowe.
Restauracja Klonn. Zdjęcie: materiały prasowe.
– To taki oddech, miejsce w sercu parku. Wprowadzamy tam trochę sztuki, muzykę, dobrą kuchnię oczywiście. W sezonie jesienno-zimowym planujemy zbudowanie otwieranego przeszklonego pawilonu, dzięki czemu mimo chłodnych miesięcy utrzymamy gości – zapowiada Mirosław Nizio.

Kuchnia
Szefem kuchni KLONN-u jest Bartłomiej Brzuska, który swoje doświadczenie zdobywał w najlepszych gwiazdkowych londyńskich lokalach oraz w warszawskiej Winosferze. W swoim menu łączy smaki nowoczesnej kuchni europejskiej z wpływami z różnych stron świata, bazując na sezonowych składnikach i najwyższej jakości produktach.
Restauracja Klonn. Zdjęcie: materiały prasowe.
Restauracja Klonn. Zdjęcie: materiały prasowe.
Aktualnie serwuje np. jako przystawki chrupiącą kaczkę w bułce bao z harissą czy pappardelle z cukinii z karczochem, granatem i tahiną, a jako danie główne – stek z tuńczyka z chorizo i winegretem limonkowo-arbuzowym czy polędwicę wołową z kurkami i masłem truflowym. Można zamówić także pizzę w stylu neapolitańskim. Dopełnieniem karty jest precyzyjnie przygotowana karta alkoholi i drinków autorstwa Tomasza Cierlicy, szefa baru z wieloletnim doświadczeniem na warszawskiej scenie barowej.
Restauracja Klonn. Zdjęcie: materiały prasowe.
Restauracja Klonn. Zdjęcie: materiały prasowe.
Głównym managerem restauracji jest Arkadiusz Żochowski, który odpowiada za wszystkie trzy koncepty braci Nizio: Zoni, WuWu i KLONN. Wcześniej związany był z warszawskimi restauracjami m.in. Hotel Bristol, Amber Room oraz gwiazdkowymi restauracjami z Londynie i Kopenhadze.

Przestrzeń
Lokal tworzą piękny ogród i minimalistyczne wnętrze.
Restauracja Klonn. Zdjęcie: materiały prasowe.
Restauracja Klonn. Zdjęcie: materiały prasowe.
– W czasie pandemii na rynku zaczęły pojawiać się informacje o sprzedawanych restauracjach. Budynek, w którym powstał Klonn, znaliśmy, bo to miejsce pierwszej lokalizacji Atelier Amaro. Zawsze kojarzył nam się z małą przestrzenią, ale pamiętać trzeba, że wokół jest piękny park Ujazdowski. Na przeciwległym od lokalu rogu powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 projektu Mirka, więc stwierdziłem, że będzie miał dobry punkt widokowy. „Mirek, będziesz siedział w Klonnie i oglądał swój pomnik!” – śmiałem się. Decyzję o kupnie podjęliśmy bardzo szybko. W połowie czerwca podpisaliśmy umowę, a od sierpnia lokal przyjmuje pierwszych gości – opowiada Andrzej Nizio.
Restauracja powstała w ekspresowym tempie.
– W półtora miesiąca zaprojektowaliśmy meble i zrobiliśmy całą robociznę. Złożyło się na to nasze doświadczenie biznesowe i moje wykonawcze. Jako architekt mam podwykonawców, projekt i jego realizacja powstawały na bieżąco, zlecenie ich na zewnątrz trwałoby zapewne o wiele dłużej – wyjaśnia Mirosław Nizio.

Goście
Lokalizacja jest bardzo turystyczna, ale kierujemy Klonn również do rodzin, do osób dojrzałych, średnich i starszych. Planujemy organizację różnych aktywności, takich jak joga, warsztaty robienia pizzy. Czyli jest to przestrzeń dla dzieci, jak również na koncerty i inne działania artystyczne – wszystko po co, żeby przyciągnąć ludzi do dobrej kuchni. Żeby to miejsce było przyjemne jak dom, mieszkanie – podsumowuje Andrzej Nizio.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Trzeci lokal Frentzza-Pizza & Friends. Tym razem w Żyrardowie

Marka "Frentzza - Pizza & Friends" zainicjowała działalność dopiero w kwietniu, a już otworzyła trzeci lokal - w zabytkowym kompleksie loftów Stara Przędzalnia Żyrardów. Pizzeria działa w formacie bez obsługi gości, możliwe są jedynie dostawy oraz odbiory osobiste.

Gastronomia w zabytkowych Ogrodach Ulricha na warszawskiej Woli

Wiosną 2022 roku planowane jest otwarcie Ogrodów Ulricha - unikatowej, zakorzeniona w historii przestrzeni rekreacyjnej. W otoczonej zielenią strefie relaksu aż 2 200 m kw zaprojektowano dla lokali gastronomicznych.

Na wynos i w dostawie. Jak to robią Sen i Monka

Do odwołania restauracje mogą sprzedawać posiłki jedynie na wynos i w dowozach. Jak sobie z tym radzą? Warszawski Sen stawia na zestawy sushi, a toruńska Monka - na gęsinową ucztę.

Fromażeria - Restauracja z Cheese Barem w Poznaniu

W Poznaniu przy ulicy Ratajczaka 27 otwiera się 15 sierpnia Fromażeria - Restauracja z Cheese Barem. Będzie obsługiwać gości od śniadania aż do późnych godzin wieczornych.

Zmiany w krakowskiej restauracji Bottigliera 1881

Krakowska restauracja Bottigliera 1881 przeszła ostatnio kilka zmian.

Słodka strona Wrocławia

Co może rozjaśnić mroki krótkich jesiennych dni podszytych smutnym klimatem pandemii? Porcja jakościowych, idealnie zbalansowanych, technicznie dopracowanych i pięknie prezentujących się deserów z pewnością poprawi nam humor! Oto cukiernicza selekcja ze stolicy Dolnego Śląska.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej