x

Nitro kawa, czyli o co tyle piany?

Kategoria: Karta - napoje    27.08.2020

Kremowa i lekko słodka kawa bez dodatku mleka i cukru? To możliwe. Choć jej produkcja wymaga sporo czasu i zachodu, efekt wizualno-smakowy wynagradza wszystkie trudy. Sprawdźcie, jak to się robi w warszawskim Deseo.

Kawa nitro w kawiarni Deseo. Zdjęcie: materiały prasowe.
Kawa nitro w kawiarni Deseo. Zdjęcie: materiały prasowe.
Na barze flagowej kawiarni Deseo Patisserie & Chocolaterie przy ulicy Burakowskiej 5/7 w Warszawie pojawiły się tajemnicze krany. Przelewa się przez nie nie piwo, a kawa o wyjątkowej, aksamitnej strukturze. Odpowiedzialny za ten efekt jest azot, który wpuszcza się do pełnego kawy kega.
To właśnie azotowi, a także specyficznej konstrukcji całej instalacji, zawdzięczamy wspomnianą strukturę kawy, zwaną efektem wodospadu: pojawia się kremowa i gęsta pianka. Dzięki niej kawa wydaje się znacznie słodsza, w smaku często pojawiają się aromaty zupełnie odmienne od tych, które podano w sensorycznym opisie konkretnych kawowych ziaren. Ten ciekawy smakowy efekt osiąga się bez najmniejszego dodatku mleka czy cukru.

Skoro już jesteśmy przy ziarnach - te pomógł wybrać i wypalił na początku sierpnia specjalnie dla Deseo Filip Bartelak: jedyny w Polsce Q Grader (specjalista w ocenie jakości kawy akredytowany przez Amerykański Coffee Quality Institute) oraz certyfikowany sędzia sensoryczny, sędzia w międzynarodowych konkursach Cup of Excellence oraz zawodach dla baristów na całym świecie (sędzia sensoryczny, techniczny lub sędzia główny).

Na pierwszy ogień, a raczej strumień, przez kraniki przelewa się 100% arabica pochodząca z Kenii. W aromacie kawy pojawia się soczyste połączenie czerwonych owoców: czereśni, wiśni, rabarbaru. W smaku na początku poczuć można delikatną słodycz i aromat owoców, a na koniec przyjemnie ściągającą ślinianki, wyważoną kwasowość. W bliskiej przyszłości, poza testowaniem kolejnych ciekawych ziaren z polskich palarni oraz nitro z wietnamskiego cold brew, w kranach pojawi się również nitro matcha, nitro rooibos i kto wie, może nawet nitro Aperol.
Nitro Cold Brew dostępne jest w tym momencie wyłącznie we flagowym lokalu Deseo Patisserie & Chocolaterie na ul. Burakowskiej 5/7. W przyszłości nitro instalacja powinna znaleźć się również w najnowszej kawiarni w Browarach Warszawskich, której otwarcie planowane jest na koniec 2020 roku, a także w pierwszej franczyzie Deseo w Forcie 8.

Nitro ciekawostki
Azot sprawia, że kofeina wchłania się łatwiej i szybciej niż w jakiejkolwiek innej kawie. Więc jeśli zależy Wam na szybkiej pobudce i kopniaku do działania, już mała szklaneczka nitro zadziała lepiej niż podwójne espresso, a nawet szklanka kawy z dripa! Jeśli więc nie jesteście przyzwyczajeni do dużej ilości kofeiny na raz, wybierzcie mniejszą 200 ml porcję.

Jedwabista pianka nitro nie utrzymuje się wiecznie! Po kilku chwilach kawa zaczyna efektownie dzielić się na warstwy o różnej strukturze i barwach. O ile wspomniana kwestia wizualna jest miła dla oka, walory smakowe powoli opadają razem z pianką. Dlatego nitro nie jest typową kawą do sączenia przez godzinę, a raczej do sprawnego zaaplikowania sobie zastrzyku kofeiny.

Zakończony kranami nalewak nie pełni tylko funkcji ozdobnej - w szyjce nalewaka znajduje się gęste sitko. Naazotowana kawa uderza w nie z mocą i przeciska się przez maleńkie otworki, co wzburza całą miksturę i uaktywnia zawarty w niej gaz, dzięki czemu uzyskujemy wspomniany już wcześniej efekt wodospadu i jedwabistą piankę.

Widoczny dla oczu gości nalewak to tylko niewielki fragment kryjącej się pod blatem instalacji. Składa się ona m.in. z butli z azotem, systemu chłodzącego, kega wypełnionego cold brew, niezliczonych zaworów, dźwigni i przewodów.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Koktajl Turmeric frizz według Adama Grądziela

Współtwórca KiTi Bar i Kita Koguta proponuje koktajl na bazie wódki kurkumowej i syropu ananasowego.

Wakacje z kawą na zimno!

Lubię kawę, uwielbiam pracować z kawą i wykorzystywać w koktajlach jej błogosławieństwo, czyli smak i walory energetyczne. I choć polskie lato w kratkę czasem wymaga rozgrzania w chłodne deszczowe pory, to jednak częściej szukamy możliwości ugaszenia pragnienia w upalne dni.

Oshee kupuje Kingę Pienińską

Firma Oshee została nowym właścicielem naturalnej wody mineralnej Kinga Pienińska. OSHEE podpisało umowę zakupu 100% udziałów, co skutkuje całościowym przejęciem przez OSHEE marki Kinga Pienińska wraz z Zakładem produkcyjnym w Krościenku nad Dunajcem oraz całym personelem, zatrudnionym w spółce.

Kawa po wietnamsku - napój i rytuał

W niektórych krajach kawa jest nieodzownym elementem śniadania, w innych stanowi deser, a w jeszcze innych - pełni funkcję społeczno-socjalną. Tak właśnie jest w Wietnamie, przodującym w produkcji kawy na świecie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, przybliżamy tajemnice picia kawy po wietnamsku.

Woda, która wydobywa smak potraw

Rozmowa z Matiasem Glusmanem - jednym z najbardziej znanych specjalistów ds. napojów, w szczególności wina i wody, na rynku polskim.

Lato bez procentów

Rynek piw bezalkoholowych dynamicznie się rozwija. Choć pod względem wolumenów sprzedaży nie może konkurować z rynkiem klasycznego piwa, to konsumenci z roku na rok coraz chętniej sięgają po piwa bezalkoholowe, doceniając ich smak i funkcjonalność.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej