x

Nitro kawa, czyli o co tyle piany?

Kategoria: Karta - napoje    27.08.2020

Kremowa i lekko słodka kawa bez dodatku mleka i cukru? To możliwe. Choć jej produkcja wymaga sporo czasu i zachodu, efekt wizualno-smakowy wynagradza wszystkie trudy. Sprawdźcie, jak to się robi w warszawskim Deseo.

Kawa nitro w kawiarni Deseo. Zdjęcie: materiały prasowe.
Kawa nitro w kawiarni Deseo. Zdjęcie: materiały prasowe.
Na barze flagowej kawiarni Deseo Patisserie & Chocolaterie przy ulicy Burakowskiej 5/7 w Warszawie pojawiły się tajemnicze krany. Przelewa się przez nie nie piwo, a kawa o wyjątkowej, aksamitnej strukturze. Odpowiedzialny za ten efekt jest azot, który wpuszcza się do pełnego kawy kega.
To właśnie azotowi, a także specyficznej konstrukcji całej instalacji, zawdzięczamy wspomnianą strukturę kawy, zwaną efektem wodospadu: pojawia się kremowa i gęsta pianka. Dzięki niej kawa wydaje się znacznie słodsza, w smaku często pojawiają się aromaty zupełnie odmienne od tych, które podano w sensorycznym opisie konkretnych kawowych ziaren. Ten ciekawy smakowy efekt osiąga się bez najmniejszego dodatku mleka czy cukru.

Skoro już jesteśmy przy ziarnach - te pomógł wybrać i wypalił na początku sierpnia specjalnie dla Deseo Filip Bartelak: jedyny w Polsce Q Grader (specjalista w ocenie jakości kawy akredytowany przez Amerykański Coffee Quality Institute) oraz certyfikowany sędzia sensoryczny, sędzia w międzynarodowych konkursach Cup of Excellence oraz zawodach dla baristów na całym świecie (sędzia sensoryczny, techniczny lub sędzia główny).

Na pierwszy ogień, a raczej strumień, przez kraniki przelewa się 100% arabica pochodząca z Kenii. W aromacie kawy pojawia się soczyste połączenie czerwonych owoców: czereśni, wiśni, rabarbaru. W smaku na początku poczuć można delikatną słodycz i aromat owoców, a na koniec przyjemnie ściągającą ślinianki, wyważoną kwasowość. W bliskiej przyszłości, poza testowaniem kolejnych ciekawych ziaren z polskich palarni oraz nitro z wietnamskiego cold brew, w kranach pojawi się również nitro matcha, nitro rooibos i kto wie, może nawet nitro Aperol.
Nitro Cold Brew dostępne jest w tym momencie wyłącznie we flagowym lokalu Deseo Patisserie & Chocolaterie na ul. Burakowskiej 5/7. W przyszłości nitro instalacja powinna znaleźć się również w najnowszej kawiarni w Browarach Warszawskich, której otwarcie planowane jest na koniec 2020 roku, a także w pierwszej franczyzie Deseo w Forcie 8.

Nitro ciekawostki
Azot sprawia, że kofeina wchłania się łatwiej i szybciej niż w jakiejkolwiek innej kawie. Więc jeśli zależy Wam na szybkiej pobudce i kopniaku do działania, już mała szklaneczka nitro zadziała lepiej niż podwójne espresso, a nawet szklanka kawy z dripa! Jeśli więc nie jesteście przyzwyczajeni do dużej ilości kofeiny na raz, wybierzcie mniejszą 200 ml porcję.

Jedwabista pianka nitro nie utrzymuje się wiecznie! Po kilku chwilach kawa zaczyna efektownie dzielić się na warstwy o różnej strukturze i barwach. O ile wspomniana kwestia wizualna jest miła dla oka, walory smakowe powoli opadają razem z pianką. Dlatego nitro nie jest typową kawą do sączenia przez godzinę, a raczej do sprawnego zaaplikowania sobie zastrzyku kofeiny.

Zakończony kranami nalewak nie pełni tylko funkcji ozdobnej - w szyjce nalewaka znajduje się gęste sitko. Naazotowana kawa uderza w nie z mocą i przeciska się przez maleńkie otworki, co wzburza całą miksturę i uaktywnia zawarty w niej gaz, dzięki czemu uzyskujemy wspomniany już wcześniej efekt wodospadu i jedwabistą piankę.

Widoczny dla oczu gości nalewak to tylko niewielki fragment kryjącej się pod blatem instalacji. Składa się ona m.in. z butli z azotem, systemu chłodzącego, kega wypełnionego cold brew, niezliczonych zaworów, dźwigni i przewodów.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kawowe trendy w pigułce

Menu w kawiarniach, podobnie jak w restauracjach, zmienia się sezonowo i regularnie. Oczywiście ważne są w nim także propozycje ponadczasowe, ale i z nimi warto czasem poeksperymentować. Podpowiadamy jak!

2020 rok w kieliszku

Choć nie wierzę w horoskopy, numerologię i inne formy przewidywania przyszłości, to powróżę z kieliszka i spróbuję opisać barowe trendy na 2020 r., bo lubię analizować to, co dzieje się w branży alkoholowej. Z perspektywy czasu chętnie ocenię, na ile sprawdziły się moje barmańskie przepowiednie.

Wojciech Amaro, Wojciech Kilian i Marcin Przybysz serwują kawę Peru Organic Nespresso

Nespresso Professional wprowadza na rynek Peru Organic - pierwszą certyfikowaną kawę z organicznych upraw. Peruwiańską arabikę docenił m.in. Wojciech Modest Amaro, który włączył ją do menu swej zakopiańskiej restauracji Heart by Amaro. Podawana jest także w innych finedingowych lokalach.

HISTORIA LONG BARU WCIĄŻ TRWA

Singapore Sling jest powszechnie uznawany za narodowy drink Singapuru. To też wizytówka barów i hoteli Raffles na całym świecie. Również Warszawa ma swoją wersję Slinga. Jak to się stało? Przeczytajcie sami.

Otwórzmy się na aperitif!

Aperitif to wywodzący się z południa Europy zwyczaj spożywania lekkiego, orzeźwiającego drinka alkoholowego przed głównym posiłkiem, najczęściej w towarzystwie drobnych przekąsek. Ma on pobudzić apetyt, poza tym - jak mawiają Włosi - lepiej nie jeść na pusty żołądek. Czy stanie się u nas popularny?

Koktajl Beekeepers treasure według Dawida Pytkowskiego

Barman w El Koktel proponuje koktajl na bazie rumu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej