x

Źródło - polska kuchnia z ambicjami na warszawskiej Pradze

Kategoria: Miejsca    25.08.2020

Restauracja Źródło należy do Adriana Górniaka, znanego warszawskiego menedżera i sommeliera. Pracował m.in. w Rozbrat 20, Kieliszkach na Próżnej czy Bez Gwiazdek, niektóre z tych restauracji tworząc od podstaw.

Foto: Alan Dominik
Foto: Alan Dominik
W końcu podjął decyzję o uruchomieniu własnego lokalu, do czego zainspirowały go... narodziny córki. Restauracja to jego pomysł od A do Z – wymyślił i wyremontował wnętrze z dbałością o każdy detal, łącznie z elementami wystroju i oryginalną zastawą. Do projektu i objęcia roli szefa kuchni zaprosił Grzegorza Dawidziuka. Ten z kolei szlify zdobywał pod okiem Dariusza Barańskiego, m.in. w Messalce, Concept 13 i hotelu Warszawa. Restaurację Źródło tworzą na razie tylko Adrian i Grzegorz – szef kuchni gotuje samodzielnie, a gości obsługują obaj, serwując im dania i napoje. Pomysł na miejsce to kuchnia polska z ambicjami – takiej na Pradze, gdzie znajduje się Źródło, próżno szukać. Menu jest króciutkie i proste, propozycje nawiązują do regionalnych dań, wyróżniając się niebanalnymi połączeniami produktów i smaków. Miłą niespodzianką są niewygórowane ceny. Wszystko to sprawia, że Źródło może być lokalem codziennym, który nie odstrasza gości pretensjonalną atmosferą czy przekombinowanymi daniami.
Polędwiczka wieprzowa z sufletem szpinakowym, pieczarkami i szparagami. Foto: Alan Dominik
Polędwiczka wieprzowa z sufletem szpinakowym, pieczarkami i szparagami. Foto: Alan Dominik
Menu to jednak coś więcej niż kuchnia polska w wydaniu śledzia, tatara i schabowego. Aktualnie w karcie znajdziemy np. kluski z bryndzy gotowane na parze z sosem na zakwasie żurkowym, z dodatkiem kwaśnego jabłka i octu jabłkowego. Zachwyca też bezmięsny kartacz z karmelizowaną kiszoną kapustą, sosem pomidorowym i miodem pitnym, natomiast od kurek podanych na chałce dostaniemy ślinotoku. W menu figurują też własnej produkcji pikle, kiszonki oraz wędliny: krakowska, schab i słonina. Pieczywo pochodzi z zaprzyjaźnionej praskiej manufaktury chleba Pajda. Jak na sommeliera przystało, Adrian Górniak postawił na wyjątkową selekcję win, choć ponownie brawa należą się za nierujnujące portfela ceny. W ofercie jest jak na razie ponad 40 etykiet, z czego ok 10 na kieliszki – te pozycje rotują w zależności od dostępnych dań. Trunki pochodzą głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, choć pojawia się Nowa Zelandia czy RPA. Większość win jest biodynamiczna albo z certyfikatem bio. Znajdziemy tu modne obecnie pét-naty jak również wina pomarańczowe. 
Źródło nie wysycha nigdy – jak głosi hasło restauracji, a gości przyjmuje od wtorku do soboty, w tygodniu od 16:00, w weekendy od 13:00. 

Adres: ul. Targowa 81, Warszawa 
Właściciel: Adrian Górniak 
Liczba miejsc: 24
Typ: Casual
Szef kuchni: Grzegorz Dawidziuk
Ceny: przystawki 9-26 zł, dania główne 26-47 zł, deser 27 zł

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2020 nr 197.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Restauracja Kuby Wojewódzkiego i kilka innych w Elektrowni Powiśle - już czynne

Kolejne koncepty gastronomiczne uruchamiane w otwartej 20 maja zrewitalizowanej Elektrowni Powiśle w Warszawie! W ten weekend w strefie Food Hall pojawią się Philly’s Finest (amerykańskie kanapki), Quattro Canti (pizzeria), Osmania (kebab) oraz Soul Burger.

Nowy Tel Aviv na Saskiej Kępie

Tel Aviv, jedna z najbardziej znanych warszawskich restauracji z daniami roślinnymi, zadebiutowała w kolejnej lokalizacji - przy ulicy Zwycięzców 21 na Saskiej Kępie. Inspirowane kuchnią bliskowschodnią przysmaki można zjeść w lokalu o wielkomiejskim klimacie ze streetartowym sznytem.

Tomasz Czudowski wystartował z konceptem Qrcze

Qrcze serwuje dania z kurczaka zagrodowego w najróżniejszych odsłonach, sprzedawane wyłącznie w dowozie lub z odbiorem własnym. - Koncept "delivery only" powstał jakiś czas temu, a pandemia go przyspieszyła - wyjaśnia Tomasz Czudowski, właściciel Restauracji Forty i alewino.pl.

PASTIFICIO

Pastificio - nowe bistro i sklep skoncentrowane na makaronach - otworzyło się w Gdańsku, niedaleko Dworca Głównego. Właścicielami i twórcami są Krzysztof Dżus i Grażyna Thiel, która pełni również funkcję szefa kuchni.

Fretnzza - Pizza & Friends otworzyła pierwszy lokal w Poznaniu

Frentzza - Pizza & Friends to miejsce, w którym można zjeść klasyczną pizzę, ale także wybrać jedną z wielu w 100% roślinnych wersji włoskiego placka. Lokal w Poznaniu jest nastawiony zarówno na obsługę gości, jak i na sprzedaż w kanale delivery.

Nowe restauracje Nutri Mind w biurowcach Globalworth

Nutri Mind kontynuuje rozwój sieci swoich restauracji Meat&Eat - wkrótce pojawią się w biurowcach West Gate we Wrocławiu oraz Warsaw Trade Tower w Warszawie. Dodatkowo w warszawskim wieżowcu gości i użytkowników biurowca powita nowy koncept - kawiarnia Cups&Mugs.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej