x

Źródło - polska kuchnia z ambicjami na warszawskiej Pradze

Kategoria: Miejsca    25.08.2020

Restauracja Źródło należy do Adriana Górniaka, znanego warszawskiego menedżera i sommeliera. Pracował m.in. w Rozbrat 20, Kieliszkach na Próżnej czy Bez Gwiazdek, niektóre z tych restauracji tworząc od podstaw.

Foto: Alan Dominik
Foto: Alan Dominik
W końcu podjął decyzję o uruchomieniu własnego lokalu, do czego zainspirowały go... narodziny córki. Restauracja to jego pomysł od A do Z – wymyślił i wyremontował wnętrze z dbałością o każdy detal, łącznie z elementami wystroju i oryginalną zastawą. Do projektu i objęcia roli szefa kuchni zaprosił Grzegorza Dawidziuka. Ten z kolei szlify zdobywał pod okiem Dariusza Barańskiego, m.in. w Messalce, Concept 13 i hotelu Warszawa. Restaurację Źródło tworzą na razie tylko Adrian i Grzegorz – szef kuchni gotuje samodzielnie, a gości obsługują obaj, serwując im dania i napoje. Pomysł na miejsce to kuchnia polska z ambicjami – takiej na Pradze, gdzie znajduje się Źródło, próżno szukać. Menu jest króciutkie i proste, propozycje nawiązują do regionalnych dań, wyróżniając się niebanalnymi połączeniami produktów i smaków. Miłą niespodzianką są niewygórowane ceny. Wszystko to sprawia, że Źródło może być lokalem codziennym, który nie odstrasza gości pretensjonalną atmosferą czy przekombinowanymi daniami.
Polędwiczka wieprzowa z sufletem szpinakowym, pieczarkami i szparagami. Foto: Alan Dominik
Polędwiczka wieprzowa z sufletem szpinakowym, pieczarkami i szparagami. Foto: Alan Dominik
Menu to jednak coś więcej niż kuchnia polska w wydaniu śledzia, tatara i schabowego. Aktualnie w karcie znajdziemy np. kluski z bryndzy gotowane na parze z sosem na zakwasie żurkowym, z dodatkiem kwaśnego jabłka i octu jabłkowego. Zachwyca też bezmięsny kartacz z karmelizowaną kiszoną kapustą, sosem pomidorowym i miodem pitnym, natomiast od kurek podanych na chałce dostaniemy ślinotoku. W menu figurują też własnej produkcji pikle, kiszonki oraz wędliny: krakowska, schab i słonina. Pieczywo pochodzi z zaprzyjaźnionej praskiej manufaktury chleba Pajda. Jak na sommeliera przystało, Adrian Górniak postawił na wyjątkową selekcję win, choć ponownie brawa należą się za nierujnujące portfela ceny. W ofercie jest jak na razie ponad 40 etykiet, z czego ok 10 na kieliszki – te pozycje rotują w zależności od dostępnych dań. Trunki pochodzą głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, choć pojawia się Nowa Zelandia czy RPA. Większość win jest biodynamiczna albo z certyfikatem bio. Znajdziemy tu modne obecnie pét-naty jak również wina pomarańczowe. 
Źródło nie wysycha nigdy – jak głosi hasło restauracji, a gości przyjmuje od wtorku do soboty, w tygodniu od 16:00, w weekendy od 13:00. 

Adres: ul. Targowa 81, Warszawa 
Właściciel: Adrian Górniak 
Liczba miejsc: 24
Typ: Casual
Szef kuchni: Grzegorz Dawidziuk
Ceny: przystawki 9-26 zł, dania główne 26-47 zł, deser 27 zł

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2020 nr 197.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Poznańska Estlella: Życie jest kwestią smaku

Marka Selgros świętuje jubileusz 25-lecia swej obecności w Polsce z klientami, którzy współpracują z nią od samego początku. Jednym z nich jest Piotr Knasiecki, właściciel Estelli, sieci włoskich restauracji działających w Poznaniu i okolicach od czasów transformacji ustrojowej w Polsce.

Plany sieci Bobby Burger: wege menu, własne farmy wertykalne, centralne kuchnie i projekty badawcze

Z okazji 10-lecia istnienia marka Bobby Burger ogłosiła istotne zmiany w dalszej strategii rozwoju. Sieć planuje m.in. rozbudowę własnych farm wertykalnych, na których hodowane będą niektóre ze składników burgerów.

Bistro Senatorek - domowe smaki ze stołecznego Śródmieścia

Bistro Senatorek to miejsce dla miłośników domowej kuchni w samym centrum stolicy. W menu znajdziemy specjały polskiej kuchni, przysmaki z różnych stron świata, burgery z polskiej wołowiny i desery.

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej