x

Źródło - polska kuchnia z ambicjami na warszawskiej Pradze

Kategoria: Miejsca    25.08.2020

Restauracja Źródło należy do Adriana Górniaka, znanego warszawskiego menedżera i sommeliera. Pracował m.in. w Rozbrat 20, Kieliszkach na Próżnej czy Bez Gwiazdek, niektóre z tych restauracji tworząc od podstaw.

Foto: Alan Dominik
Foto: Alan Dominik
W końcu podjął decyzję o uruchomieniu własnego lokalu, do czego zainspirowały go... narodziny córki. Restauracja to jego pomysł od A do Z – wymyślił i wyremontował wnętrze z dbałością o każdy detal, łącznie z elementami wystroju i oryginalną zastawą. Do projektu i objęcia roli szefa kuchni zaprosił Grzegorza Dawidziuka. Ten z kolei szlify zdobywał pod okiem Dariusza Barańskiego, m.in. w Messalce, Concept 13 i hotelu Warszawa. Restaurację Źródło tworzą na razie tylko Adrian i Grzegorz – szef kuchni gotuje samodzielnie, a gości obsługują obaj, serwując im dania i napoje. Pomysł na miejsce to kuchnia polska z ambicjami – takiej na Pradze, gdzie znajduje się Źródło, próżno szukać. Menu jest króciutkie i proste, propozycje nawiązują do regionalnych dań, wyróżniając się niebanalnymi połączeniami produktów i smaków. Miłą niespodzianką są niewygórowane ceny. Wszystko to sprawia, że Źródło może być lokalem codziennym, który nie odstrasza gości pretensjonalną atmosferą czy przekombinowanymi daniami.
Polędwiczka wieprzowa z sufletem szpinakowym, pieczarkami i szparagami. Foto: Alan Dominik
Polędwiczka wieprzowa z sufletem szpinakowym, pieczarkami i szparagami. Foto: Alan Dominik
Menu to jednak coś więcej niż kuchnia polska w wydaniu śledzia, tatara i schabowego. Aktualnie w karcie znajdziemy np. kluski z bryndzy gotowane na parze z sosem na zakwasie żurkowym, z dodatkiem kwaśnego jabłka i octu jabłkowego. Zachwyca też bezmięsny kartacz z karmelizowaną kiszoną kapustą, sosem pomidorowym i miodem pitnym, natomiast od kurek podanych na chałce dostaniemy ślinotoku. W menu figurują też własnej produkcji pikle, kiszonki oraz wędliny: krakowska, schab i słonina. Pieczywo pochodzi z zaprzyjaźnionej praskiej manufaktury chleba Pajda. Jak na sommeliera przystało, Adrian Górniak postawił na wyjątkową selekcję win, choć ponownie brawa należą się za nierujnujące portfela ceny. W ofercie jest jak na razie ponad 40 etykiet, z czego ok 10 na kieliszki – te pozycje rotują w zależności od dostępnych dań. Trunki pochodzą głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, choć pojawia się Nowa Zelandia czy RPA. Większość win jest biodynamiczna albo z certyfikatem bio. Znajdziemy tu modne obecnie pét-naty jak również wina pomarańczowe. 
Źródło nie wysycha nigdy – jak głosi hasło restauracji, a gości przyjmuje od wtorku do soboty, w tygodniu od 16:00, w weekendy od 13:00. 

Adres: ul. Targowa 81, Warszawa 
Właściciel: Adrian Górniak 
Liczba miejsc: 24
Typ: Casual
Szef kuchni: Grzegorz Dawidziuk
Ceny: przystawki 9-26 zł, dania główne 26-47 zł, deser 27 zł

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2020 nr 197.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

RESTAURACJA KOBALTOWA

Gdy wybieramy się na wakacje nad polskie morze, Mierzeja Wiślana nie jawi się jako oczywisty wybór. Ale być może czas pomyśleć o zmianie destynacji. Sytuacja na Mierzei zmieniła się na korzyść świadomych smakoszy w 2015 r., kiedy to w nowo wybudowanym hotelu Tristan powstała restauracja Kobaltowa.

Pyszne.pl po raz piąty wyłoni najlepszą restaurację roku i najlepszą restaurację w Krakowie

Pyszne.pl ogłosiło listę ponad 600 nominowanych restauracji z 39 miast, które zawalczą w konkursie Best Restaurant Awards 2018. O wynikach dalszej rywalizacji zadecydują klienci, którzy mogą docenić swoje ulubione restauracje, wystawiając im oceny w serwisie.

Aleksander Baron otwiera bar na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Aleksander Baron powraca na scenę gastronomiczną. Wraz ze swą familią będzie karmić gości w Baron the Family Grill Bar. Na świeżym powietrzu, przy żywym ogniu. - To oaza w centrum miasta. Miejsce, które powstało, by cieszyć. Po trudnym lockdownie należy nam się czas biesiady - mówi nam szef kuchni.

Bez Tytułu z nowym szefem kuchni i nowym menu

Po przerwie spowodowanej lockdownem warszawska restauracja Bez Tytułu wróciła z kilkoma znaczącymi zmianami.

RESTAURACJA WARSZAWSKA

Barańskiemu zależało, aby Warszawska pokazywała jego spojrzenie na to, co obecnie dzieje się w gastronomii, ale aby talerze były proste, 2-3-składnikowe, czytelne dla gości. Ma to być miejsce, do którego będą wracać, a nie jednorazowe doświadczenie.

HYGGE BISTRO

W Krakowie na Ruczaju powstało Hygge Bistro. Skoncentrowane jest na pochodzącym z Danii stylu życia hygge, polegającym na odnajdywaniu szczęścia w prostych życiowych czynnościach, takich jak picie, jedzenie, rozmawianie, bycie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej