x

Pizza napoletana - (nie)spodziewany sukces

Kategoria: Karta - dania    25.08.2020

Czy pizza rzeczywiście jest najpopularniejszym daniem na świecie? Odpowiedź na to pytanie nie musi być jednoznaczna, ale jedno jest pewne - płaski placek z dodatkami trwale zdefiniował oblicze gastronomii nie tylko we Włoszech, ale też w dziesiątkach innych krajów, również w Polsce.

Foto: pyzamadeinpoland.pl
Foto: pyzamadeinpoland.pl
Popularność pizzy nad Wisłą sięga wczesnych lat 90., kiedy na rynku pojawiły się pierwsze sieciówki, a w ślad za nimi włoskie restauracje serwujące to danie na cienkim, chrupiącym cieście, zwykle nieudolnie naśladującym styl rzymski. 
Mamy rok 2020 i choć popularność pizzy w dostawie nie maleje, to smakosze cieszą się z fali, jaka powoli zalewa polską gastronomię w dużych i mniejszych miastach. A na fali tej wznosi się ona, pizza neapolitańska. W stolicy to Mąka i Woda w 2013 r. dała sygnał do zmian. Pizzaioli Andrew Naffziger i Łukasz Glasser wypiekali klasyczną pizzę jak w Neapolu, zaskakując tym warszawiaków. Choć lokal był pełen gości od samego początku, to wielu z nich zostało szczerze zdziwionych ciastem o miękkim środku i z puszystym, lekko przypalonym brzegiem, co prowadziło do licznych nieporozumień. 

NOWA FALA PIZZY NEAPOLITAŃSKIEJ
Przez kolejne lata to jednak Wrocław stał się polską stolicą pizzy neapolitańskiej, a miejsca takie jak Happy Little Truck czy Piec na Szewskiej szybko zyskały status kultowych. Wraz z rozwojem rynku i umiejętności kucharzy przygotowujących pizzę (pizzaioli) pojawiły się nowe destynacje. Iggy Pizza, Vaffa Napoli czy Oliwa i Ogień pokazały, że pizza może być jeszcze lepsza. 
Nie można pominąć też innych miast. W Poznaniu warto odwiedzić oba lokale Forni Rossi. Ta restauracja jako pierwsza w Polsce zdobyła certyfikat Federacji Autentycznej Pizzy Neapolitańskiej (Associazione Verace Pizza Napoletana – AVPN), który później został przyznany też krakowskiej Nolio. Krakowianie od niedawna mogą też cieszyć się nowym miejscem właścicieli Nolio, Czyli N’Pizzą, z menu skoncentrowanym wokół tego dania. Najmłodszym lokalem z certyfikatem AVPN jest Zielona Górka z Pabianic, która udowadnia, że tradycyjnie wypiekana pizza neapolitańska nie musi być domeną jedynie dużych miast wojewódzkich. 
Prawdziwy wysyp restauracji z pizzą neapolitańską nastąpił jednak w Warszawie.
Miejsca takie jak Dziurka od Klucza, Nonna, Tutti Amici czy Casa Mia reprezentują nową falę pizzy neapolitańskiej próbująca sprostać coraz wyższym oczekiwaniom stołecznego klienta. Ale to niejedyne lokale w mieście – Dwa Osiem, Ciao a Tutti, Piselli i Salsiccia też mają zdeklarowanych fanów angażujących się w nierozstrzygalne dyskusje, gdzie zjeść najlepszą pizzę neapolitańską. 
Jeśli pytanie o „tę najlepszą” zadano by mnie, odpowiedź nadal brzmiałaby: katowicka Vera Napoli, ostoja stylu klasycznego. To młodsza siostra tyskiej La Fontany, która jako jedna z pięciu w Polsce może pochwalić się certyfikatem AVPN. Perfekcyjna pod względem technicznym, co bezpośrednio przekłada się na smak. 

Pizza z Mąki i Wody. Foto: pyzamadeinpoland.pl
Pizza z Mąki i Wody. Foto: pyzamadeinpoland.pl
CZYM WŁAŚCIWIE JEST PIZZA NEAPOLITAŃSKA?
W 2009 r. pizza neapolitańska została zastrzeżona przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny. Pizzę o tej nazwie w całej Unii Europejskiej można wyrabiać tylko według ściśle określonej receptury. Ciasto składa się z czterech składników – mąki, wody, soli i drożdży. Wyrasta ono przez minimum osiem godzin, po czym ręcznie rozciągane trafia do pieca o temperaturze 430-500°C na zaledwie 60-90 sekund. Efektem jest placek o średnicy ok. 28-35 cm z puszystym rantem oraz cienkim i mokrym ciastem na środku. Ten ostatni parametr powoduje wiele nieporozumień. Goście pizzerii przyzwyczajeni do chrupiącej pizzy traktują mokre ciasto czy przypieczone na czarno brzegi jak błąd, a właściciele pizzerii w stylu neapolitańskim próbują grzecznie im wytłumaczyć, że tak powinno być. 
Od niedawna daje zauważyć się kolejny trend, czyli pojawianie się pizzy neapolitańskiej w stylu canotto („ponton”). Jak sama nazwa wskazuje, w przeciwieństwu do stylu klasycznego, canotto charakteryzuje się ekstremalnie dużym i puszystym rantem oraz bardziej delikatnym ciastem, będącym rezultatem wyższego nawodnienia ciasta i odpowiedniej techniki rozciągania. Bez względu jednak na styl, najważniejszy jest piec i jego stabilna temperatura. Warto rozprawić się z mitem, że piec opalany drewnem jest lepszy, bo „daje dymny aromat palonego drewna”. To nieprawda. Biorąc pod uwagę kształt paleniska i występujące w nim temperatury, aromat dymu nie jest w stanie spenetrować ciasta. Nawet wyjątkowo purystyczna federacja AVPN certyfikuje również pizzerie z piecami gazowymi czy od niedawna elektrycznymi. 

Pizzaiolo ze stołecznej Tutti Amici. Foto: pyzamadeinpoland.pl
Pizzaiolo ze stołecznej Tutti Amici. Foto: pyzamadeinpoland.pl
SZTUKA I RZEMIOSŁO 
Piec jest sercem pizzerii, ale jej mózgiem jest człowiek. Z tego powodu, zamiast o lokalach powinniśmy właściwie mówić o pizzaioli, którzy odpowiadają za cały proces powstawania pizzy. To ich rzemiosło sprawia, że pizza neapolitańska jest tak wyjątkowa. Tymoteusz Dziedzic z Dziurki od Klucza mówi, że „wraz z wzrostem popularności pizzy neapolitańskiej wzrósł też szacunek do jej twórców”. Pizza dalej jest traktowana jako comfort food w umiarkowanej cenie, ale Franco Pepe (z Pepe in Grani – uznawanej za najlepszą pizzerię na świecie) pokazał, że mariaż świata pizzy z fine diningiem jest możliwy. W swojej restauracji serwuje menu degustacyjne złożone z różnych rodzajów pizzy, a dzięki netfliksowemu „Ugly Delicious” stał się osobą rozpoznawalną na całym globie. Kamil Kielesz, maestro pizzaiolo z Vera Napoli, podkreśla, że: „Dobrą pizzę może zrobić każdy. Ale podawanie gościom świetnej pizzy codziennie, za każdym razem – to jest dopiero sztuka”. Sztuka i rzemiosło. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na ciasto do pizzy neapolitańskiej. I chociaż federacja AVPN podaje szczegółowe wytyczne jego przygotowania, to zmienne parametry takie jak wilgotność powietrza czy temperatura otoczenia sprawiają, że ci najlepsi są w stanie tak sterować procesem wyrastania ciasta, żeby za każdym razem smakowało tak samo dobrze. A powtarzalność to nie tylko problem świata pizzy, ale także całej polskiej gastronomii. 

Pizza z katowickiej Vera Napoli. Foto: pyzamadeinpoland.pl
Pizza z katowickiej Vera Napoli. Foto: pyzamadeinpoland.pl
PO CZYM POZNAĆ IDEALNĄ PIZZĘ NEAPOLITAŃSKĄ?
Ma delikatne, wyrośnięte, mocno przypieczone, ale niespalone ranty i miękki środek. Brzeg (cornicione) smakuje jak świeżo upieczone pieczywo i nie pachnie drożdżami. Składniki są najwyższej jakości i nie chodzi tylko o ich pochodzenie czy certyfikat D.O.P. Najlepsi pizzaioli są sprawnymi towaroznawcami i bez problemu rozpoznają dobrą mozzarellę fior di latte czy di bufala, będą wiedzieć, że pomidory San Marzano pomidorom San Marzano nierówne, a ich eksperymenty z różnymi mieszankami mąk zaowocują ciastem o wyjątkowej strukturze i smaku. 
Popularność pizzy neapolitańskiej w Polsce nie musi być przelotną modą. Co prawda pojawiają się nowe trendy – foccaccia, pizza w stylu Detroit, Chicago deep dish czy pizza rzymska, ale to właśnie styl neapolitański uznawany jest za najbardziej szlachetny. To kwintesencja tego, za co kochamy kuchnię włoską: składniki wysokiej jakości i prostota na talerzu, która jednak poprzedzona jest setkami lat tradycji, pielęgnowania kunsztu i doskonalenia technik. Zaangażowanie polskich restauratorów sprawiło, że temat pizzy neapolitańskiej został zauważony i doceniony. Associazione Verace Pizza Napoletana postanowiło otworzyć swój oddział szkoleniowy (jeden z zaledwie kilku na świcie) właśnie u nas, w Poznaniu, a to może skutkować pojawieniem się kolejnych pizzerii na najwyższym poziomie. Gdybyśmy tylko potrafili tak dobrze promować kuchnię polską jak Włosi robią to z kuchnią włoską, żurek już dawno byłby znany na całym świecie. 

Foto: pyzamadeinpoland.pl
Foto: pyzamadeinpoland.pl
JAK ZOSTAJE SIĘ PIZZAIOLO? 
JĘDRZEJ LEWANDOWSKI Z PABIANICKIEJ ZIELONEJ GÓRKI 
Razem z żoną Lilą jesteśmy architektami. Mamy na koncie wygrane konkursy architektoniczne, ciekawe realizacje i dużo publikacji, ale któregoś dnia postanowiliśmy otworzyć lokal z jedzeniem. Ponieważ zawsze kochałem pizzę, postanowiłem, że nauczę się tej sztuki najlepiej jak potrafię. W 2018 r. wyjechaliśmy do Neapolu, gdzie pod okiem mistrzów z AVPN uczyłem się u źródeł. Kiedy kończyłem szkolenie, w Neapolu odbywały się mistrzostwa Włoch w wypiekaniu pizzy – Trofeo Pulcinella. Miałem okazję w nich wystartować i ku zaskoczeniu wszystkich zająłem w ocenie technicznego jury 5. miejsce na podium w kategorii Pizza Tradizionale. Przez następne dwa lata pracowaliśmy nad tym, żeby dołączyć do AVPN i otworzyć certyfikowany lokal w Pabianicach. W tym czasie, w 2019 r., w Neapolu zorganizowane zostały największe mistrzostwa pizzy neapolitańskiej – Olimpiadi Vera Pizza Napoletana. Brało w nich udział prawie 200 zawodowców z całego świata. Dzięki poprzedniej wygranej zostałem zakwalifikowany do pierwszej reprezentacji Polski. Moja margherita przyniosła nam 6. miejsce na świecie w kategorii do 35 lat. 
Od 2020 r. jesteśmy członkami AVPN i każdego dnia wypiekamy pizzę neapolitańską najlepiej, jak umiemy, przygotowujemy własne pastrami i piwo, a wszystko podajemy na ręcznie robionej przez nas ceramice. Chcemy, żeby Pabianice były gastronomiczną atrakcją kulinarną dla wszystkich miłośników prawdziwej pizzy. 

Autor: Piotr Górecki

Artykuł ukazał się w „Food Service" 7-8/2020 nr 197. 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wielki powrót deserowych klasyków

Dlaczego nie warto wykreślać z menu szarlotki i innych tradycyjnych, by nie rzec spowszedniałych, deserów? Rok 2023 może być najlepszym momentem na ich powrót w nowym, odświeżonym wydaniu.

JABŁKOWE CRÊPES SUZETTE Z LABNEH Z KWAŚNEJ ŚMIETANY I MAŚLANĄ KRUSZONKĄ - przepis z restauracji Baken

Przepis pochodzi z restauracji Baken

Najdroższe pączki w Polsce serwuje... Kuba Wojewódzki. Ile kosztuje wariant z jadalnym złotem?

Tegoroczny cenowy rekord Tłustego Czwartku pobiła należąca do Kuby Wojewódzkiego trójmiejska restauracja Niewinni Czarodzieje Trzy Zero. Lokal poszedł na całość - oferował ekskluzywne pączki z jadalnym złotem w cenie 49 zł. Chętnych nie brakowało.

Pizza hawajska - hit czy kit? Już klasyka czy wciąż kulinarny obciach?

Pizza hawajska to danie, które jak żadne inne, podzieliło fanów włoskiej kuchni. Jedni ją uwielbiają, inni uważają za profanację, jeszcze inni kreatywnie ją modyfikują. Dlaczego ananas na pizzy wzbudza tak duże kontrowersje?

Świąteczne potrawy, które warto przyrządzić. Poznaj nasze propozycje

Wigilijne potrawy, wspólne gotowanie i dzielenie się przysmakami są nieodłącznymi elementami świątecznej magii. Dziś radzimy, co warto przyrządzić, by dobrze i różnorodnie zjeść w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Roślinne desery bez wyrzeczeń

Właściwie przygotowane roślinne torty, ciasta i kremy potrafią zaskakiwać nie tylko pomysłowością, ale przede wszystkim smakiem. Znalezienie alternatywy dla miodu, masła, jajek czy mleka jest znacznie łatwiejsze!

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej