x

Handelek - powrót do krakowskiej tradycji

Kategoria: Miejsca    24.08.2020

Handelek wskrzesza dawną krakowską tradycję całodziennych śniadań spożywanych na mieście.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Zapoczątkowana ona została przez Antoniego Hawełka, który w 1848 r. otworzył przy Rynku Głównym sklep kolonialny Pod Palmą, gdzie prowadził tzw. handelek śniadankowy. Jadano tam piętrowe kanapki pełne dodatków, pito alkohol. II wojna światowa położyła kres tradycji. Do pomysłu, po 80 latach, powrócili Katarzyna Młynarczyk i Bartłomiej Raka wraz z zespołem, inicjując w sąsiedztwie Starego Kleparza lokal śniadaniowy Handelek. Na co dzień nawiązują do historii zarówno wnętrzem, menu, jak i komunikacją.
Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Rodzaje kanapek – np. z pastą z makreli, z pastą jajeczną i śledziem, pastą jajeczną i pstrągiem – były flagowymi smakami podawanymi w pierwszych handelkach. Składniki pozyskiwane są od cenionych producentów, to np. Pstrąg Ojcowski, kiełbasa Lisiecka czy bryndza z Podhala, natomiast chleb wypiekany jest w tradycyjnym piecu opalanym drewnem, na zakwasie bez dodatku drożdży i sztucznych substancji. Obecnie lokal rozwija ofertę dowozów i abonamentów chlebowych, które powstały w czasie pandemii.
Więcej na: handelek.com

ul. Świętego Filipa 16/2, Kraków

Ta restauracja została nagrodzona w plebiscycie na Najlepszą Restaurację Polskich Skarbów Kulinarnych 2020 r. 
Szczegóły: www.polskieskarby.pl
Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Bistro Kromki na warszawskim Muranowie

Na warszawskim Muranowie od roku, a konkretnie od lutego 2018 r., działa nowoczesne i sympatyczne bistro Kromki. Przycupnęło wśród ciągnących się między aleją Solidarności a Nowolipkami niskimi pawilonami, w których kryją się fast foody oraz sklepiki np. z cygarami, alkoholem czy kosmetykami.

Koncept Bakery Browary Warszawskie wystartował mimo pandemii

W Browarach Warszawskich otwarto rzemieślniczy koncept piekarniczo-cukierniczy Bakery, specjalizujący się w polskim i francuskim pieczywie, tzw. wyrobach viennoiserie. Szefem piekarni i wspólnikiem jest Michał Paleta.

Cukiernia "Nie jestem z cukru" w warszawskim Blue City

Słodkie przysmaki, ciasta, ciasteczka i torty bez cukru lub mąki? To możliwe. Wypieki z cukierni "Nie jestem z cukru" mogą jeść do woli diabetycy i alergicy.

Chicken Sando Shop - nowy koncept właściciela warszawskiej Mąki i Wody

Chicken Sando Shop to kanapki ze smażonym kurczakiem dostępne na razie tylko w dowozie. Paweł Fabiś, twórca konceptu i właściciel znanej restauracji Mąka i Woda, nie wyklucza otwarcia stacjonarnego lokalu.

Gwiazdki w Skandynawii 2018

Ukazała się najnowsza edycja przewodnika Michelin na kraje nordyckie.

Targi Between kitchen & dining room - II edycja

W dniach 18-19 listopada w Hali Koszyki, w Warszawie odbędzie się druga edycja BETWEEN kitchen & dining room. Jest to nowy cykl targów, na których prezentują się firmy i marki związane z kuchnią oraz jadalnią, m.in.: ceramika, naczynia, małe AGD, akcesoria dekoracyjne, meble oraz artykuły spożywcze.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej