Wydarzenie będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach w 160 krajach w formie inicjatyw, które ułatwią zrozumienie problematyki i odnalezienie odpowiedzi na wyzwania jakie stoją przed przyszłością żywności, planety i wszystkich jej mieszkańców. Salon zakończy się w kwietniu 2021 r. w formie Międzynarodowego Kongresu Slow Food.
Przyszłość żywności to jedno z kluczowych zagadnień tej edycji. Zapoczątkowana zostanie debata z udziałem producentów, badaczy, ekspertów i uczonych. Celem jej zrozumienie przyczyn pandemii i rozpoczęcie zmian, dzięki którym społeczeństwo będzie żyło w sposób bardziej uczciwy i zrównoważony.
– Dziś jeszcze bardziej niż kiedykolwiek musimy pracować nad wdrażaniem nowych i zrównoważonych modeli gospodarczych, środowiskowych i społecznych. Aby kryzys spowodowany przez Covid-19 stał się okazją do rewitalizacji ziemi należy zacząć od rolnictwa, szpitalnictwa i turystyki, która zwiększa dobrobyt obszarów i lokalnych wspólnot. Pragniemy zaangażować się w te działania oddając głos wspólnotom, które w ostatnich miesiącach na całym świecie mobilizowały się, aby wesprzeć małych producentów żywności i utrzymać lokalnie działające systemy dostaw żywności chroniąc tym samym tych, którzy znaleźli się w najgorszej sytuacji. Terra Madre Salone del Gusto nie jest targiem, którego organizację można przełożyć na kolejny rok: wręcz przeciwnie, daje ona możliwość promocji wiedzy i dialogu. Jest to czas, w którym ogromna sieć rolników, hodowców, rybaków, rzemieślników, kucharzy, osoby młode oraz przedstawiciele społeczności lokalnych i migrantów odnajdują pewność siebie i odwagę, dzielą się pomysłami i rozwiązaniami dla uniwersalnie występujących problemów. Jeżeli, w związku z normami bezpieczeństwa wdrażanymi na okres pandemii, nasi przedstawiciele nie będą mogli przybyć na tegoroczną edycję Terra Madre, my zaniesiemy Terra Madre do każdego zakątka ziemi – mówi Edie Mukiibi, wiceprezes Slow Food International.