x

Wędzony arbuz - nowojorski kulinarny hit w Polsce!

Kategoria: Karta - dania    13.08.2020

Wędzony arbuz znany jest jako "szynka z wędzonego arbuza" (smoked watermelon ham). Media opisują go jako hit nowojorskiej restauracji, a tymczasem można go spróbować w katowickim Cześć Brat! GASTROPUB.

Smoked watermelon ham, czyli pieczony arbuz. Zdjęcie: materiały prasowe.
Smoked watermelon ham, czyli pieczony arbuz. Zdjęcie: materiały prasowe.
„Szynkę z wędzonego arbuza” po raz pierwszy zaserwowano w nowojorskiej restauracji Duck’s Eatery. To było przed dwoma laty, od tego czasu stała się hitem internetu. Na pomysł wprowadzenia nowojorskiego smakołyku do menu wpadł szef kuchni w Cześć Brat! GASTRPUB Marek Łoboda. Jako kucharz doskonale wiedział, że arbuz chłonie aromaty i smaki, z którymi się styka (każdy kto pokroił arbuza na desce po krojeniu cebuli wie, o co chodzi!). Łoboda połączył fakty i rozpoczął eksperymenty.
– Zależało mi na stworzeniu niesztampowej, bezmięsnej alternatywy do pastrami, które sami przyrządzamy do naszych kanapek – mówi szef kuchni.
Pieczenie wędzonego arbuza. Zdjęcie: materiały prasowe.
Pieczenie wędzonego arbuza. Zdjęcie: materiały prasowe.
Łoboda potraktował arbuza w bardzo podobny sposób jak mięso na pastrami. Arbuz leży więc w solance z odpowiednią mieszanką przypraw, następnie jest wędzony, a na koniec pieczony. Cały proces trwa kilka dni, czyli znacznie krócej niż w przypadku mięsa.

Jak smakuje wędzony arbuz?
– Nasz w smaku i aromacie do złudzenia przypomina pastrami, bo takie było założenie, żeby stworzyć watermelon pastrami. W konsystencji jest dużo bardzo delikatny, co można porównać do japońskiego sashimi – mówi Joanna Daniluk, właścicielka restauracji, która zapewnia, że amatorami wędzonego arbuza są nie tylko osoby, które mięsa nie jedzą. Hitami w Cześć Brat Gastropub są: Watermelon Ruben, klasyczna kanapka z pastrami (w tym przypadku z arbuzem) oraz Jest Meksyk, Bracie, czyli kanapka w stylu meksykańskim.
Okazuje się jednak, że to nie jedyna atrakcja w tym miejscu. Szef kuchni robi też selera a la camembert. Zaszczepiony pleśnią plaster korzenia selera do złudzenia przypomina w wyglądzie i smaku ser camembert. Seler podawany jest w bułce maślanej, z chutneyem z żurawiny, prażonym boczniakiem, karmelizowaną cebula i ketchupem truflowo-pieczarkowym.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Personalizowane receptury sosów dużą siłą Fanex

Fanex - polski producent sosów dla branży HoReCa, kolejny rok z rzędu zakończył ze wzrostem sprzedaży. Największy wpływ na utrzymanie dynamiki wzrostu, miało elastyczne podejście do Klientów oraz produkcja oparta na procedurach personalizowania receptur.

Słodycze oswojone

Czy istnieje sekret deseru idealnego? Nawet, jeśli nie ma do niego klucza, nie należy bać się słodyczy. Można nauczyć się wielu technik, smaków, cały czas się szkolić - i zbliżać do perfekcji.

KARP WĘDZONY

Przepis na karpia wędzonego pochodzi z menu wrocławskiej restauracji Jadka, której szefem kuchni jest Justyna Słupska-Kartaczewska.

CHAŁKA - PORCJA HISTORII

Chałka to smak dzieciństwa. W moim domu zjadana z samym masłem, czasem jeszcze z dodatkiem miodu lub domowego dżemu. Można ją było dostać w każdym społemowskim sklepie. Długo nie wiedziałam, że wywodzi się z kuchni żydowskiej, gdzie wypieka się ją na szabat i z okazji innych ważnych świąt.

Nowe kulinarne święto - 2 czerwca Dniem Twarogu

Twarogowe święto ustanowili polscy działacze kulinarni - 2 czerwca, w dzień św. Eugeniusza. Pod proklamacją widnieje wiele podpisów, ale wiadomo, że za inicjatywą stoi Gieno Mientkiewicz, najbardziej znany polski spec od serów.

Starbucks poszerza ofertę o świeżo wypiekane croissanty i cynamonki

Starbucks Polska wprowadza do sprzedaży świeżo wypiekane każdego dnia croissanty i cynamonki bazujące na cieście francuskim. Produkty dostarczane będą przez firmę Bridor należącą do portfolio francuskiej grupy Le Duff.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej