x

Wędzony arbuz - nowojorski kulinarny hit w Polsce!

Kategoria: Karta - dania    13.08.2020

Wędzony arbuz znany jest jako "szynka z wędzonego arbuza" (smoked watermelon ham). Media opisują go jako hit nowojorskiej restauracji, a tymczasem można go spróbować w katowickim Cześć Brat! GASTROPUB.

Smoked watermelon ham, czyli pieczony arbuz. Zdjęcie: materiały prasowe.
Smoked watermelon ham, czyli pieczony arbuz. Zdjęcie: materiały prasowe.
„Szynkę z wędzonego arbuza” po raz pierwszy zaserwowano w nowojorskiej restauracji Duck’s Eatery. To było przed dwoma laty, od tego czasu stała się hitem internetu. Na pomysł wprowadzenia nowojorskiego smakołyku do menu wpadł szef kuchni w Cześć Brat! GASTRPUB Marek Łoboda. Jako kucharz doskonale wiedział, że arbuz chłonie aromaty i smaki, z którymi się styka (każdy kto pokroił arbuza na desce po krojeniu cebuli wie, o co chodzi!). Łoboda połączył fakty i rozpoczął eksperymenty.
– Zależało mi na stworzeniu niesztampowej, bezmięsnej alternatywy do pastrami, które sami przyrządzamy do naszych kanapek – mówi szef kuchni.
Pieczenie wędzonego arbuza. Zdjęcie: materiały prasowe.
Pieczenie wędzonego arbuza. Zdjęcie: materiały prasowe.
Łoboda potraktował arbuza w bardzo podobny sposób jak mięso na pastrami. Arbuz leży więc w solance z odpowiednią mieszanką przypraw, następnie jest wędzony, a na koniec pieczony. Cały proces trwa kilka dni, czyli znacznie krócej niż w przypadku mięsa.

Jak smakuje wędzony arbuz?
– Nasz w smaku i aromacie do złudzenia przypomina pastrami, bo takie było założenie, żeby stworzyć watermelon pastrami. W konsystencji jest dużo bardzo delikatny, co można porównać do japońskiego sashimi – mówi Joanna Daniluk, właścicielka restauracji, która zapewnia, że amatorami wędzonego arbuza są nie tylko osoby, które mięsa nie jedzą. Hitami w Cześć Brat Gastropub są: Watermelon Ruben, klasyczna kanapka z pastrami (w tym przypadku z arbuzem) oraz Jest Meksyk, Bracie, czyli kanapka w stylu meksykańskim.
Okazuje się jednak, że to nie jedyna atrakcja w tym miejscu. Szef kuchni robi też selera a la camembert. Zaszczepiony pleśnią plaster korzenia selera do złudzenia przypomina w wyglądzie i smaku ser camembert. Seler podawany jest w bułce maślanej, z chutneyem z żurawiny, prażonym boczniakiem, karmelizowaną cebula i ketchupem truflowo-pieczarkowym.


Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej