x

Dania z kurek w restauracjach Artura Jarczyńskiego

Kategoria: Karta - dania    20.07.2020

Sezon na kurki rozpoczęty! Kucharze restauracji należących do Artura Jarczyńskiego przygotowali specjalne sezonowe menu kurkowe. Co serwują restauracje Jeff's, U Szwejka, Podwale 25 Kompania Piwna, St Antonio i Otto Pompieri.

Jeff's w sezonie serwuje tacosy z kurkami. Zdjęcie: materiały prasowe.
Jeff's w sezonie serwuje tacosy z kurkami. Zdjęcie: materiały prasowe.
Restauracje Jeff`s w Hali Koszyki, w Galerii Mokotów i na Polu Mokotowskim zapraszają m.in. na rosół z kurkami oraz na dania, które są połączeniem polskich i meksykańskich smaków, czyli na smażone kurki z wołowiną i plackami tortilli, burrito z kurczakiem i z sosem z kurek, tacosy z kurkami oraz na steki z rusztu z dodatkiem tych smacznych grzybów.
Podwale 25 Kompania Piwna stawia na klasyczne polskie dania. W sezonowym menu znajdują się podawane z grzankami złociste kurki w śmietanie, placki ziemniaczane lub kluski śląskie z sosem kurkowym czy filet z piersi kurczaka z sosem kurkowym.
Z kolei w słynącym z golonek i sznycli Szwejku w lipcu można skosztować zupy kurkowej, kurek duszonych w białym winie i polędwiczek wieprzowych w sosie kurkowym.
Zlokalizowana wśród zieleni Ogrodu Saskiego restauracja St Antonio proponuje natomiast sałatkę z kurkami z
Restauracja St Antonio oferuje steka z polędwicy wołowej na śmietanowym sosie kurkowym z masłem czosnkowym i młodymi ziemniaczkami. Zdjęcie: materiały prasowe.
Restauracja St Antonio oferuje steka z polędwicy wołowej na śmietanowym sosie kurkowym z masłem czosnkowym i młodymi ziemniaczkami. Zdjęcie: materiały prasowe.
chipsem z boczku i opiekanym serem taleggio, spaghetti z kurkami i natką pietruszki lub steka z polędwicy wołowej na śmietanowym sosie kurkowym z masłem czosnkowym i młodymi ziemniaczkami.  
Nie będą zawiedzeni wielbiciele włoskich smaków z polskim akcentem. Zlokalizowana w historycznej kamienicy na Placu Bankowy włoska restauracja Otto Pompieri przygotowała kurkową ucztę, zaczynając od śniadania w postaci klasycznej jajecznicy z kurkami, poprzez  aromatyczne kurki w śmietanie z chrupiącą grzanką, zupę kurkową czy oryginalne włoskie spaghetti aglio olio e pepperoncino z kurkami, szynką Crudo i szczypiorkiem. Kurkowe menu dopełnia aromatyczna pizza z kurkami, marynowanym kurczakiem, czerwoną cebulą i natką pietruszki.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wielkanoc w dostawie - oferta restauracji nie tylko z Warszawy

Chcecie, aby ktoś was wyręczył w przedświątecznych przygotowaniach kulinarnych? Zamknięte od pół roku restauracje potrzebują pomocy, czyli naszych zamówień! Można połączyć przyjemne z pożytecznym i skorzystać z oferty wielkanocnego cateringu. Oto nasz subiektywny wybór najciekawszych propozycji.

Sezon na minikiwi. Co z niego przyrządzić?

Wczesna jesień to czas polskich zbiorów minikiwi, młodszego i mniejszego kuzyna kiwi. Owoc jest podobny, ale ma znaczące korzystne różnice: możemy go jeść w całości ze skórką, nie musimy go obierać.

Kaczka przydymiona z purée z selera

Kaczka przydymiona podawana z purée z selera z dodatkiem orzecha laskowego oraz sosem na bazie pomarańczy według przepisu z gdyńskiej restauracji Malika.

CHAŁKA - PORCJA HISTORII

Chałka to smak dzieciństwa. W moim domu zjadana z samym masłem, czasem jeszcze z dodatkiem miodu lub domowego dżemu. Można ją było dostać w każdym społemowskim sklepie. Długo nie wiedziałam, że wywodzi się z kuchni żydowskiej, gdzie wypieka się ją na szabat i z okazji innych ważnych świąt.

Dania z ziemniaków według Andrzeja Polana i Marcina Budynka

Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ziemniaków. Warzywa te można serwować nie tylko jako dodatek do mięsa czy ryb, ale także jako samodzielne danie. Udowadniają to przepisy Andrzeja Polana i Marcina Budynka.

Grill idealny - jak przygotować mięso, ryby i warzywa? Porady szefów kuchni

Przeciętny Polak jest przekonany, że zna się na sztuce grillowania nie najgorzej. Ale… diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego przed startem grillowego sezonu, jakim jest tradycyjnie długi majowy weekend, podpowiadamy, jak idealnie przyrządzić ryby, warzywa i mięsa na grilla.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej