x

Co zjemy w Restauracji Nobu Warsaw? Oto pięć flagowych dań

Kategoria: Karta - dania    20.07.2020

Co można zamówić w Restauracji Nobu Warsaw? Prezentujemy flagowe dania serwowane w 46. lokalu gastronomicznym luksusowej marki założonej przez Nobu Matsuhisę, Roberta de Niro oraz Meira Tepera.

Menu Nobu Warsaw -  toro tatar z kawiorem. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - toro tatar z kawiorem. Zdjęcie: materiały prasowe.
Szefem kuchni w Nobu Warsaw jest Yannick Lohou (nasz wywiad z Lohou przeczytacie tutaj), który swoje doświadczenie zdobywał między innymi w Nobu Hotel Barcelona. Zgodnie z ideą marki koncepcja warszawskiej restauracji Nobu oparta jest na nowatorskich propozycjach szefa Nobu Matsuhisy – to klasyczna kuchnia japońska stworzona ze składników pochodzących z Ameryki Południowej.
W menu znajdziemy kultowe już dania, które charakteryzują markę Nobu, takie jak toro tatar z kawiorem czy wołowina toban-yaki. Dostępna jest również sekcja Nobu Now zawierająca najlepsze przepisy szefów kuchni restauracji Nobu na całym świecie. Dopełnieniem są wielodaniowe menu degustacyjne omakase, które goście zamawiają w ciemno.
Co na przestrzeni lat zainspirowało szefa Nobu do skomponowania przepisów na unikatowe dania?

Oto flagowe dania Nobu:

NEW STYLE SASHIMI
Pierwsza restauracja Nobu Matsuhisa miała tylko 38 miejsc, a większość jej gości decydowała się na dania spoza

Menu Nobu Warsaw - Salmon Sahimi New Style. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - Salmon Sahimi New Style. Zdjęcie: materiały prasowe.
ogólnego menu. Pewnego dnia klientka poprosiła szefa Nobu o przygotowanie niespodzianki. W efekcie otrzymała świeże sashimi z łososia, które odrzuciła twierdząc, że nie będzie jeść surowej ryby (w 1987 r. wielu osobom jedzenie surowych ryb wydawało się ryzykowne).
Szef Nobu zabrał więc z powrotem danie i nie chcąc go zniszczyć, polał sashimi gorącą oliwą, która akurat stała w kuchni. Dzięki temu ryba nie była surowa, ale też nie gotowana. Tym razem klientka z apetytem zjadła potrawę, a new style sashimi stało się jednym z klasyków dostępnych w restauracjach Nobu.

BLACK COD MISO
Po otwarciu restauracji Matsuhisy w Beverly Hills w latach 80, szef Nobu każdego ranka udawał się na targ rybny,
Menu Nobu Warsaw - Balck Cod Miso. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - Balck Cod Miso. Zdjęcie: materiały prasowe.
aby kupić świeże produkty dla swoich gości. Jedną z powszechnie dostępnych ryb był czarny dorsz, którego prawie nikt nie używał wtedy w kuchni, dzięki czemu był tani. Szef Nobu, zainspirowany tradycyjną japońską metodą marynowania świeżych ryb w miso, postanowił stworzyć specjalną marynatę i opracował przepis właśnie z tą rybą. Black cod miso jest klasykiem Nobu po dziś dzień.
Szef Nobu nie zdawał sobie sprawy, że jednym z wielbicieli tego dania zostanie Robert De Niro, co okazało się być początkiem długotrwałej przyjaźni, a zarazem powodem do otwarcia pierwszej restauracji Nobu w Nowym Jorku.

ZUPA MISO
Kiedy szef Nobu był dzieckiem, budził go zapach gotującej się zupy miso, przygotowywanej co poranek przez jego mamę. Zupa miso jest głęboko zakorzeniona w japońskiej kulturze i stanowi część tradycyjnego japońskiego śniadania. To sprawia, że jak podkreśla szef Nobu, za każdym razem, gdy kosztuje zupy miso, myśli o swoim dzieciństwie, a w tym o chwilach związanych z mamą.

YELLOWTAIL JALAPEÑO
Szef Nobu udał się kiedyś na Hawaje jako gościnny kucharz na dużej imprezie. Po wyjściu gości wszyscy
Menu Nobu Warsaw - YELLOWTAIL JALAPEÑO. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - YELLOWTAIL JALAPEÑO. Zdjęcie: materiały prasowe.
pracownicy byli głodni. Każdy szef kuchni obecny na wydarzeniu postanowił przygotować proste danie dla personelu. Szef Nobu posiadając trochę świeżej ryby zdecydował się na zrobienie sashimi.
Okazało się jednak, że w kuchni nie było soi ani wasabi, które zwykle podaje się z sashimi, co skłoniło go do użycia dostępnego tam jalapeño.  Pokroił je i podał wraz z francuskim czosnkiem i cytryną. Danie szybko stało się na tyle popularne, że później szef Nobu odtworzył je z yuzu zamiast cytryny i podaje je do dziś w swoich restauracjach.

„SQUID” PASTA
Pewnego razu do restauracji Matsuhisy przybył chłopiec, który nie lubił owoców morza. Kiedy Nobu San zapytał go,
Menu Nobu Warsaw - „SQUID” PASTA. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - „SQUID” PASTA. Zdjęcie: materiały prasowe.
co mu smakuje, powiedział „makaron”. Ponieważ była to japońska restauracja, szef Nobu nie zamierzał się poddawać i zrezygnować z zaserwowania japońskiej kuchni. Wpadł na pomysł pocięcia kalmarów na kształt makaronowych muszelek i usmażenia ich. Chłopiec był zachwycony.
Szef Nobu nazwał to danie Squid „Pasta”. Do tej pory jest ono podawane z lekkim sosem czosnkowym we wszystkich restauracjach Nobu na całym świecie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pączek z różą? Nuda! Oto bardziej dekadenckie propozycje na Tłusty Czwartek!

Pączki z kaszanką, z nadzieniem Piña Colada, a może smażone bułeczki bao z kremem matcha? Oto nasz subiektywny wybór 8 alternatywnych sposobów na świętowanie Tłustego Czwartku w Warszawie.

Podwędzany jesiotr

Podwędzany jesiotr według przepisu Pawła Chomentowskiego.

Czarny czosnek - nowy trend z Korei

Rynek superfoods podbija nowy produkt - czarny czosnek. To swojska roślina, która poddana kilkutygodniowemu procesowi starzenia staje się prawdziwym kulinarnym złotem. Oprócz dobroczynnych właściwości zdrowotnych ma coś, co gwarantuje mu zainteresowanie najlepszych szefów kuchni - pełen umami smak.

MAKRO Polska z barokową strefą historyczną na gali Gault&Millau

Podczas uroczystej gali Gault&Millau, która odbyła się 27 listopada we Wrocławiu, wyłoniono najlepszych szefów kuchni w Polsce w 5 kategoriach. Partnerem gali była sieć hurtowni MAKRO Polska, która przygotowała ekspozycję inspirowaną barokiem.

KRÓTKIE FORMY

Tapas, pinchitos czy po prostu polskie przekąski - nie muszą być wyłącznie dodatkiem do alkoholu i nieznaczącą częścią menu. Coraz częściej stanowią główny punkt programu nie tylko barów i punktów streetfoodowych, ale także restauracji.

Wegański burger od Bobby Burgera

Największa polska sieć burgerowni wprowadza do oferty pierwszego wegańskiego burgera. "Power Plant" pojawi się we wszystkich 45 lokalach sieci 29 listopada i będzie bazował na "roślinnym mięsie" firmy Linda McCartney.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej