x

Co zjemy w Restauracji Nobu Warsaw? Oto pięć flagowych dań

Kategoria: Karta - dania    20.07.2020

Co można zamówić w Restauracji Nobu Warsaw? Prezentujemy flagowe dania serwowane w 46. lokalu gastronomicznym luksusowej marki założonej przez Nobu Matsuhisę, Roberta de Niro oraz Meira Tepera.

Menu Nobu Warsaw -  toro tatar z kawiorem. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - toro tatar z kawiorem. Zdjęcie: materiały prasowe.
Szefem kuchni w Nobu Warsaw jest Yannick Lohou (nasz wywiad z Lohou przeczytacie tutaj), który swoje doświadczenie zdobywał między innymi w Nobu Hotel Barcelona. Zgodnie z ideą marki koncepcja warszawskiej restauracji Nobu oparta jest na nowatorskich propozycjach szefa Nobu Matsuhisy – to klasyczna kuchnia japońska stworzona ze składników pochodzących z Ameryki Południowej.
W menu znajdziemy kultowe już dania, które charakteryzują markę Nobu, takie jak toro tatar z kawiorem czy wołowina toban-yaki. Dostępna jest również sekcja Nobu Now zawierająca najlepsze przepisy szefów kuchni restauracji Nobu na całym świecie. Dopełnieniem są wielodaniowe menu degustacyjne omakase, które goście zamawiają w ciemno.
Co na przestrzeni lat zainspirowało szefa Nobu do skomponowania przepisów na unikatowe dania?

Oto flagowe dania Nobu:

NEW STYLE SASHIMI
Pierwsza restauracja Nobu Matsuhisa miała tylko 38 miejsc, a większość jej gości decydowała się na dania spoza

Menu Nobu Warsaw - Salmon Sahimi New Style. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - Salmon Sahimi New Style. Zdjęcie: materiały prasowe.
ogólnego menu. Pewnego dnia klientka poprosiła szefa Nobu o przygotowanie niespodzianki. W efekcie otrzymała świeże sashimi z łososia, które odrzuciła twierdząc, że nie będzie jeść surowej ryby (w 1987 r. wielu osobom jedzenie surowych ryb wydawało się ryzykowne).
Szef Nobu zabrał więc z powrotem danie i nie chcąc go zniszczyć, polał sashimi gorącą oliwą, która akurat stała w kuchni. Dzięki temu ryba nie była surowa, ale też nie gotowana. Tym razem klientka z apetytem zjadła potrawę, a new style sashimi stało się jednym z klasyków dostępnych w restauracjach Nobu.

BLACK COD MISO
Po otwarciu restauracji Matsuhisy w Beverly Hills w latach 80, szef Nobu każdego ranka udawał się na targ rybny,
Menu Nobu Warsaw - Balck Cod Miso. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - Balck Cod Miso. Zdjęcie: materiały prasowe.
aby kupić świeże produkty dla swoich gości. Jedną z powszechnie dostępnych ryb był czarny dorsz, którego prawie nikt nie używał wtedy w kuchni, dzięki czemu był tani. Szef Nobu, zainspirowany tradycyjną japońską metodą marynowania świeżych ryb w miso, postanowił stworzyć specjalną marynatę i opracował przepis właśnie z tą rybą. Black cod miso jest klasykiem Nobu po dziś dzień.
Szef Nobu nie zdawał sobie sprawy, że jednym z wielbicieli tego dania zostanie Robert De Niro, co okazało się być początkiem długotrwałej przyjaźni, a zarazem powodem do otwarcia pierwszej restauracji Nobu w Nowym Jorku.

ZUPA MISO
Kiedy szef Nobu był dzieckiem, budził go zapach gotującej się zupy miso, przygotowywanej co poranek przez jego mamę. Zupa miso jest głęboko zakorzeniona w japońskiej kulturze i stanowi część tradycyjnego japońskiego śniadania. To sprawia, że jak podkreśla szef Nobu, za każdym razem, gdy kosztuje zupy miso, myśli o swoim dzieciństwie, a w tym o chwilach związanych z mamą.

YELLOWTAIL JALAPEÑO
Szef Nobu udał się kiedyś na Hawaje jako gościnny kucharz na dużej imprezie. Po wyjściu gości wszyscy
Menu Nobu Warsaw - YELLOWTAIL JALAPEÑO. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - YELLOWTAIL JALAPEÑO. Zdjęcie: materiały prasowe.
pracownicy byli głodni. Każdy szef kuchni obecny na wydarzeniu postanowił przygotować proste danie dla personelu. Szef Nobu posiadając trochę świeżej ryby zdecydował się na zrobienie sashimi.
Okazało się jednak, że w kuchni nie było soi ani wasabi, które zwykle podaje się z sashimi, co skłoniło go do użycia dostępnego tam jalapeño.  Pokroił je i podał wraz z francuskim czosnkiem i cytryną. Danie szybko stało się na tyle popularne, że później szef Nobu odtworzył je z yuzu zamiast cytryny i podaje je do dziś w swoich restauracjach.

„SQUID” PASTA
Pewnego razu do restauracji Matsuhisy przybył chłopiec, który nie lubił owoców morza. Kiedy Nobu San zapytał go,
Menu Nobu Warsaw - „SQUID” PASTA. Zdjęcie: materiały prasowe.
Menu Nobu Warsaw - „SQUID” PASTA. Zdjęcie: materiały prasowe.
co mu smakuje, powiedział „makaron”. Ponieważ była to japońska restauracja, szef Nobu nie zamierzał się poddawać i zrezygnować z zaserwowania japońskiej kuchni. Wpadł na pomysł pocięcia kalmarów na kształt makaronowych muszelek i usmażenia ich. Chłopiec był zachwycony.
Szef Nobu nazwał to danie Squid „Pasta”. Do tej pory jest ono podawane z lekkim sosem czosnkowym we wszystkich restauracjach Nobu na całym świecie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sosy gotowe Prymat GastroLine - smak i wygoda w Twojej kuchni

W ofercie sosów dla gastronomii Prymat znajdziemy zarówno tradycyjne, dobrze znane propozycje, np. sos barbecue czy tysiąca wysp, jak i nieoczywiste połączenia smakowe - w sosie sweet chilli czy sosie mango-jalapeño. Jakie mają atuty i jak wykorzystać je w kuchni? Oto kilka porad.

Ikony azjatyckiej kuchni

W ofertę polskich barów i restauracji na stałe wpisało się wiele dań kuchni Azji. Ich wkład w rozwój rodzimej gastronomii jest nieoceniony, chociażby ze względu na to, że oswajają odbiorców z nietypowymi dla naszej strefy geograficznej połączeniami smaków.

22 sierpnia - międzynarodowy dzień bułeczek bao, czyli święto azjatyckiej kuchni

Azjatyckie połączenie smaków słonego, kwaśnego i słodkiego, warzywa smażone w woku, pho, sushi i ramen podbiły nasze podniebienia. 22 sierpnia obchodzimy święto bułeczek bao. Jakie zamawiają najchętniej Polacy?

Tacos al pastor - przepis z restauracji Blue Cactus

Blue Cactus dzieli się przepisem na niezwykle proste i pyszne danie.

Desery dookoła świata. Co warto spróbować podczas wakacyjnych podróży?

Chrupiące sycylijskie cannoli, maczane w czekoladzie hiszpańskie churros czy popularna na Bałkanach i w krajach arabskich baklava to desery, które zachwycają ludzi z całego świata. Jakich słodkości możemy spróbować w miejscach, które Polacy odwiedzą w tym roku podczas swych wakacyjnych podróży?

Pad thai - krótka historia pierwszego tajskiego fast foodu

Pad thai to jedno z najpopularniejszych w Polsce dań kuchni tajskiej. Skąd się wzięło i jak trafiło na polskie stoły? Przedstawiamy krótką historię pad thaia, pierwszego tajskiego fast foodu.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej