x

Morski Zając - całoroczna restauracja z widokiem na Zatokę Pucką

Kategoria: Miejsca    20.07.2020

Półwysep Helski to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Niestety, jak to bywa w przypadku destynacji turystycznych - z dobrą gastronomią nie jest już tak łatwo.

Oferta śniadaniowa. Foto: materiały prasowe.
Oferta śniadaniowa. Foto: materiały prasowe.
W sezonie można tu znaleźć kilka wartych odwiedzenia knajpek, jednak gdy lato zmierza ku końcowi, restauracje zamykają się na cztery spusty, a turyści zdani są na gotowanie we własnym zakresie. Tym bardziej cieszy otwarcie Morskiego Zająca – całorocznej restauracji, z obsługą kelnerską, kartą win, dopracowanym wystrojem i... zdecydowanie najpiękniejszym widokiem na Zatokę Pucką.
Zarówno właściciele, jak i menedżerka oraz szef kuchni pochodzą ze Śląska (do właścicieli należy Śląska Prohibicja), w Kuźnicy prowadzą zaś pensjonat Fulinowo. Morski Zając pojawił się w ich głowie już kilka lat temu – chcieli wypełnić niszę rynkową, jaka powstaje zaraz po zakończeniu sezonu letniego. Otworzyli się pod koniec kwietnia br., w środku pandemii – z ofertą dań na wynos i w dowozie. Po odmrożeniu gastronomii goście nie zawiedli i już w czerwcu przed Zającem ustawiała się kolejka. 
Restauracja zlokalizowana jest tuż przy zatoce, na poziomie wysokiego parteru. Dysponuje średniej wielkości salą z barem oraz dużym tarasem. W środku dominuje niebieski kolor i morskie detale, całość cieszy oko oraz idealnie nadaje się do zdjęć na popularne social media. 
W karcie prym wiodą dania bazujące na rybach i owocach morza, w których gustuje szef kuchni Bartłomiej Malec. Dorada, okoń morski z grilla węglowego, a także homar i ostrygi to specjalności lokalu. Zjemy tu też steki z polskiej sezonowanej wołowiny oraz przygotowywane na miejscu makarony i gnocchi. Karta win obejmuje 55 pozycji, w tym 7 na kieliszki. Brawa należą się za menu dziecięce, w skład którego nie wchodzą nuggetsy i paluszki rybne (zamiast nich np. bulion rybny z sezonowymi warzywami). W godz. 8-11 dostępne są śniadania.
Warto dodać, że podawane tu ryby morskie mają certyfikaty zrównoważonego połowu albo hodowli, w menu nie znajdziemy zaś ryb bałtyckich, a także zagrożonych gatunków ze świata. Kucharzom i barmanom pracującym w Zającu przyświeca zasada less waste. Każdy produkt wykorzystywany jest do maksimum, woda nie jest sprzedawana w plastikowych butelkach, a talerze czy sztućce do dań na wynos są biodegradowalne. – Chciałbym dorzucić swoją cegiełkę do dbania o środowisko. Jako szef kuchni mam na to wpływ choćby przez dobór produktów, metod obróbki, funkcjonowanie kuchni – mówi Bartłomiej Malec.

Adres: ul. Helska 4, Kuźnica
Właściciele: Ofka Piechniczek, Kamil Kita
Liczba miejsc: 70-80
Szef kuchni: Bartłomiej Malec
Typ: casual
Przedział cenowy: przystawki 24-41 zł, dania główne 31-64 zł, desery 14-24 zł

Recenzja ukazała się w „Food Service" 6/2020 nr 196.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej