x

Przemysław Klima: to nie koniec moich ambicji

Kategoria: Ludzie    11.07.2020

Z Przemysławem Klimą, szefem kuchni restauracji Bottiglieria 1881, rozmawiamy o jego drodze do wyróżnienia oraz planach na przyszłość w dniu, w którym dowiedział się, że po wielu latach kariery gastronomicznej dostał upragnioną gwiazdkę.

Przemyslaw Klima. Foto: materiały prasowe.
Przemyslaw Klima. Foto: materiały prasowe.

FOOD SERVICE”: Na początek ogromne gratulacje! 
PRZEMYSŁAW KLIMA: Dziękuję.  

Opowiedz o swojej drodze do gwiazdki Michelin. 
Bottiglierę 1881 otworzyłem 7 lat temu z Pawłem Krasem i Robertem Gumulińskim jako winiarnię na Kazimierzu w Krakowie, w niewielkiej uliczce, oddalonej od typowego szlaku turystycznego. Natomiast plan na swoją karierę ułożyłem 15 lat temu i realizowałem go sukcesywnie. Można powiedzieć, że byłem cierpliwy, a cierpliwość jest cnotą. Ciężko pracowałem, miałem na siebie pomysł, korzystałem z nauki, którą dostawałem.  

Czy możesz to rozwinąć? 
Przez wiele lat byłem sous-chefem. Pracowałem w restauracji Tamka 43 z Robertem Trzópkiem, w Senses z Andreą Camastrą i w Atelier Amaro z Wojciechem Modestem Amaro. Każde z tych miejsc czegoś mnie nauczyło: systemu pracy, technik. W Senses należałem do zespołu, który wypracował gwiazdkę, poczułem się jej częścią i pierwszy raz zobaczyłem ją na horyzoncie. Później, gdy pracowałem 3 lata w Atelier Amaro, miałem ogromne możliwości rozwojowe, poznałem różne aspekty gotowania, zacząłem wierzyć w swoje możliwości. 

I wróciłeś do Krakowa... 
Tak, po kilku latach. Kraków był w 2019 r. Kulinarną Stolicą Europy. Przełożyło się to na zainteresowanie gości restauracjami w tym mieście, a także skupiło uwagę inspektorów przewodnika. Po powrocie do Bottigliery sporo się w niej zmieniło, przede wszystkim atmosfera, która zrobiła się luźniejsza, zmieniły się dodatki, które wpływają na klimat. To lokal bez nadęcia, w którym ludzie mają czuć się dobrze. 
Jest elegancko, ale jednocześnie można powiedzieć, że to miejsce dla każdego, można przyjść i zjeść świetne jedzenie, wypić dobre wino. 

Mam poczucie, że to najszybsza gwiazdka świata. Jej zdobycie zajęło ci 6 miesięcy! 
Można tak powiedzieć. Do Krakowa wróciłem w sierpniu 2019 r., praca nad przewodnikiem skończyła się w lutym 2020 r., czyli rzeczywiście w pół roku od mojego pojawienia się w zespole udało nam się zdobyć gwiazdkę Michelin. Jednak to nie tylko moja zasługa. Bez fantastycznego zespołu i mojego wspólnika Roberta Gumulińskiego nie mogłoby się udać. W kuchni pracują ze mną: Paweł Kras i Jakub Kojder, a sommelierem i menedżerem jest Kajetan Zalewski. To też ich gwiazdka i nasz wspólny sukces oraz radość. Zresztą zwykło się mówić, że sukces ma wielu ojców, a my osiągnęliśmy go, pracując ramię w ramię.  

Co teraz? 
Dzisiaj, chwilę po ogłoszeniu gwiazdek, zaczęły urywać się telefony, najpierw z gratulacjami, a potem z rezerwacjami. Serwery padły. Nie sposób było przyjmować normalnych rezerwacji. Wszyscy chcieli nas odwiedzić. Ta praca daje niesamowity zastrzyk energii, a gwiazdka przyniosła ogromny wyrzut adrenaliny. Będziemy pracować jak dotychczas: przygotowywać autentyczną, dopracowaną kuchnię, by cieszyć naszych gości. Tak jak do tej pory będziemy się starać zaskakiwać ich nowymi połączeniami smaków i aromatów. Uważam, że najgorzej jest wpaść w samozachwyt. Teraz jest czas na ciężką pracę i dalszy rozwój, szlifowanie umiejętności, pogłębianie wiedzy, dalszą naukę. Trochę pokory, dużo radości i do przodu. To nie koniec moich ambicji. 

 Wywiad ukazał się w „Food Service" 6/2020 nr 196.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Jacek Majcherek szefem kuchni w toruńskiej restauracji Szeroka No. 9

Znany z udziału w programie Top Chef Jacek Majcherek powrócił do toruńskiej restauracji Szeroka No. 9 na stanowisko szefa kuchni. Zapowiada, że lada dzień poznamy szczegóły nowego, sezonowego menu.

Krzysiek Rzyman: ekologiczna droga kawiarni STOR

Gdy mówimy o ekologicznej rewolucji w gastronomii, na myśl przychodzą kawiarnie STOR. To tam na co dzień króluje idea less waste i zielona energia. Z właścicielem kawiarni, aktywistą i podcasterem Krzyśkiem Rzymanem rozmawiamy o tym, jak mała zmiana może wpływać na kształtowanie świata.

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej