x

Przemysław Klima: to nie koniec moich ambicji

Kategoria: Ludzie    11.07.2020

Z Przemysławem Klimą, szefem kuchni restauracji Bottiglieria 1881, rozmawiamy o jego drodze do wyróżnienia oraz planach na przyszłość w dniu, w którym dowiedział się, że po wielu latach kariery gastronomicznej dostał upragnioną gwiazdkę.

Przemyslaw Klima. Foto: materiały prasowe.
Przemyslaw Klima. Foto: materiały prasowe.

FOOD SERVICE”: Na początek ogromne gratulacje! 
PRZEMYSŁAW KLIMA: Dziękuję.  

Opowiedz o swojej drodze do gwiazdki Michelin. 
Bottiglierę 1881 otworzyłem 7 lat temu z Pawłem Krasem i Robertem Gumulińskim jako winiarnię na Kazimierzu w Krakowie, w niewielkiej uliczce, oddalonej od typowego szlaku turystycznego. Natomiast plan na swoją karierę ułożyłem 15 lat temu i realizowałem go sukcesywnie. Można powiedzieć, że byłem cierpliwy, a cierpliwość jest cnotą. Ciężko pracowałem, miałem na siebie pomysł, korzystałem z nauki, którą dostawałem.  

Czy możesz to rozwinąć? 
Przez wiele lat byłem sous-chefem. Pracowałem w restauracji Tamka 43 z Robertem Trzópkiem, w Senses z Andreą Camastrą i w Atelier Amaro z Wojciechem Modestem Amaro. Każde z tych miejsc czegoś mnie nauczyło: systemu pracy, technik. W Senses należałem do zespołu, który wypracował gwiazdkę, poczułem się jej częścią i pierwszy raz zobaczyłem ją na horyzoncie. Później, gdy pracowałem 3 lata w Atelier Amaro, miałem ogromne możliwości rozwojowe, poznałem różne aspekty gotowania, zacząłem wierzyć w swoje możliwości. 

I wróciłeś do Krakowa... 
Tak, po kilku latach. Kraków był w 2019 r. Kulinarną Stolicą Europy. Przełożyło się to na zainteresowanie gości restauracjami w tym mieście, a także skupiło uwagę inspektorów przewodnika. Po powrocie do Bottigliery sporo się w niej zmieniło, przede wszystkim atmosfera, która zrobiła się luźniejsza, zmieniły się dodatki, które wpływają na klimat. To lokal bez nadęcia, w którym ludzie mają czuć się dobrze. 
Jest elegancko, ale jednocześnie można powiedzieć, że to miejsce dla każdego, można przyjść i zjeść świetne jedzenie, wypić dobre wino. 

Mam poczucie, że to najszybsza gwiazdka świata. Jej zdobycie zajęło ci 6 miesięcy! 
Można tak powiedzieć. Do Krakowa wróciłem w sierpniu 2019 r., praca nad przewodnikiem skończyła się w lutym 2020 r., czyli rzeczywiście w pół roku od mojego pojawienia się w zespole udało nam się zdobyć gwiazdkę Michelin. Jednak to nie tylko moja zasługa. Bez fantastycznego zespołu i mojego wspólnika Roberta Gumulińskiego nie mogłoby się udać. W kuchni pracują ze mną: Paweł Kras i Jakub Kojder, a sommelierem i menedżerem jest Kajetan Zalewski. To też ich gwiazdka i nasz wspólny sukces oraz radość. Zresztą zwykło się mówić, że sukces ma wielu ojców, a my osiągnęliśmy go, pracując ramię w ramię.  

Co teraz? 
Dzisiaj, chwilę po ogłoszeniu gwiazdek, zaczęły urywać się telefony, najpierw z gratulacjami, a potem z rezerwacjami. Serwery padły. Nie sposób było przyjmować normalnych rezerwacji. Wszyscy chcieli nas odwiedzić. Ta praca daje niesamowity zastrzyk energii, a gwiazdka przyniosła ogromny wyrzut adrenaliny. Będziemy pracować jak dotychczas: przygotowywać autentyczną, dopracowaną kuchnię, by cieszyć naszych gości. Tak jak do tej pory będziemy się starać zaskakiwać ich nowymi połączeniami smaków i aromatów. Uważam, że najgorzej jest wpaść w samozachwyt. Teraz jest czas na ciężką pracę i dalszy rozwój, szlifowanie umiejętności, pogłębianie wiedzy, dalszą naukę. Trochę pokory, dużo radości i do przodu. To nie koniec moich ambicji. 

 Wywiad ukazał się w „Food Service" 6/2020 nr 196.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Søren Selin

Doświadczenie zdobywał m.in. w słynnych paryskich restauracjach Le Relais Louis XIII i Jules Verne, a także w hotelu Radisson Blu Royal w Kopenhadze. W 2013 r. w wieku 36 lat został szefem kuchni AOC, restauracji wyróżnionej już wtedy gwiazdką przewodnika Michelin.

Janusz Garncarczyk: z powodu pandemii gastronomia straciła świetnych fachowców

- Ten wirus zniszczył wszystko, na co ludzie branży pracowali latami. Restauracje bezpowrotnie straciły wielu świetnych fachowców. Oni już nie wrócą do zawodu. A gastronomia już nigdy nie będzie taka jak przed pandemią - mówi Janusz Garncarczyk, szef kuchni restauracji Lemon w Gródku nad Dunajcem.

Trzeba założyć, że wszystko się uda

Krzysztof Janiszewski jest właścicielem ośmiu restauracji, a jego przepis na sukces to upór, dociekliwość i ciężka praca.

Josean Alija

Wiedział, że chce być kucharzem już jako dziecko, dlatego w wieku 14 lat zdecydował się na naukę w Leioa School of Restaurant Management.

Rewolucjoniści z Berlina

Jaka jest nowoczesna kuchnia niemiecka? Co powinno być jej wyróżnikiem na światowej arenie? Z tym pytaniem postanowili się zmierzyć młodzi szefowie i restauratorzy kuchni działający na co dzień w Berlinie.

Ewa "Malika" Szyc-Juchnowicz: W blasku żywego ognia

Dzieciństwo spędziła w Algierii, dziś mieszka w Gdyni, gdzie prowadzi autorską restaurację, jako szefowa kuchni zajmuje się gotowaniem, jako właścicielka restauracji - budowaniem swojej marki. Jak to robi?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej