

Bioodpady - co wrzucać do brązowego pojemnika?


Do żółtego kontenera wrzucamy plastik i metale, do zielonego - szkło, do niebieskiego - papier. A co do pojemnika brązowego? Na czym polega selektywna zbiórka bioodpadów? Oto ściąga dla tych, którzy dopiero oswajają się z nowym sposobem segregacji śmieci. Nie tylko dla restauratorów!
W Polsce, zgodnie z przepisami, do połowy 2021 roku we wszystkich gminach musi zostać wprowadzona segregacja odpadów na 5 frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji. Oznacza to, że poza dobrze znanymi już kontenerami żółtymi (tworzywa sztuczne i metale), niebieskimi (papier), zielonymi (szkło) i czarnymi (zmieszane) przed domami i w altankach śmietnikowych z czasem pojawią się także kosze brązowe na bioodpady. W wielu gminach i miastach takie pojemniki już funkcjonują, w niektórych – jak na przykład we Wrocławiu – dopiero są wprowadzane. Czemu służą i co powinno do nich trafiać?
Brązowy pojemnik BIO – po co i na co?
Oddzielanie odpadów biodegradowalnych od innych śmieci w praktyce nie tylko „odchudza” czarne kontenery, ale przede wszystkim umożliwia recykling odpadów bio. Z organicznych resztek można wyprodukować dobrej jakości kompost oraz energię elektryczną i cieplną. Jednak aby tak się stało, nie mogą do brązowych pojemników trafiać artykuły i przedmioty, które nie nadają się do kompostowania.
Co wrzucamy do brązowego kontenera z napisem BIO?
Tu powinny trafiać tylko i wyłącznie odpadki organiczne: obierki i pozostałości po warzywach i owocach, fusy po herbacie i kawie, odpadki kuchenne, resztki jedzenia, ale tylko pochodzenia roślinnego, skorupki jajek, kwiaty cięte i doniczkowe, pieczywo, produkty zbożowe, trawa i liście, a także rozdrobnione gałęzie.
Co nigdy nie powinno znaleźć się w brązowym pojemniku?
Nie wrzucamy tutaj: mięsa, kości, produktów pochodzenia zwierzęcego, odchodów zwierząt domowych, popiołu, ziemi, kamieni, gruzu budowlanego, a także innych nieorganicznych śmieci, w szczególności opakowań i worków plastikowych.
Jak wyrzucamy bioodpady?
Mamy dwie możliwości: albo wyrzucamy je luzem, albo w specjalnych kompostowalnych workach. W pierwszym przypadku możemy gromadzić resztki w osobnym koszu lub zbierać je do plastikowego worka. Gdy odpadki wysypiemy do kontenera – kosz zabieramy z powrotem , a zabrudzony foliowy worek wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Drugi sposób to gromadzenie bioodpadów w specjalnych kompostowalnych workach, które można wraz z zawartością wrzucać do brązowych kontenerów.
Zobacz także

Mateusz Zielonka podpowiada, jak nie marnować żywności podczas świąt

Co zrobić, aby nadmiar żywności ze świątecznego stołu nie wylądował w koszu? Wystarczy rozsądnie zaplanować zakupy oraz odpowiednio je przechowywać. Mateusz Zielonka, kucharz i zwycięzca VI edycji programu MasterChef, wraz z Netto przygotowali poradnik, który pozwoli ograniczyć marnowanie jedzenia.

Koniec okrutnego zwyczaju sprzedaży żywego karpia?

W te święta zakup żywego karpia planuje tylko 26,6% Polaków - wynika z sondażu IBRiS dla fundacji Compassion Polska. Czas skończyć z tym koszmarem - twierdzi fundacja, apelując do Ministra Rolnictwa o zakaz sprzedaży żywego karpia i składając nietypowe życzenia świąteczne w kampanii przeRYBAne.

Zero waste w kawiarni - białostocka sieć the White Bear Coffee oferuje peelingi z fusów

Kawiarnie the White Bear Coffee postawiły na recykling, rozpoczynając współpracę z firmą Fussy produkującą kawowe peelingi. W ofercie lokali pojawiły się kosmetyki będące pachnącym dowodem na drugie życie kawy.

Projekt Slow Food-CE dobiega końca

Slow Food-Central Europe, międzynarodowy projekt współpracy, który miał na celu wzmocnienie potencjału lokalnych podmiotów - zarówno publicznych, jak i prywatnych - w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kultury gastronomicznej Europy Środkowej, dobiega końca.

W Szczecinie startuje aplikacja do walki z marnowaniem żywności

Aplikacja Too Good To Go, dzięki której na świecie uratowano już 33 miliony posiłków, właśnie startuje w Szczecinie. Dostępne są na niej pyszne paczki-niespodzianki z niesprzedanym danego dnia jedzeniem z restauracji, kawiarni, sklepów i cukierni, które w innym przypadku musiałyby wylądować w koszu.

Pyszne.pl usuwa plastik ze swojej oferty

Od 1 grudnia 2019 roku platforma do zamawiania jedzenia online Pyszne.pl pozbywa się plastiku ze swojej oferty. Zachęca współpracujące ze sobą restauracje do wprowadzenia alternatywnych opakowań na dostarczane posiłki.
Inne kategorie
Akademia Horeca


Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

