x

Debiut przewodnika Michelin dla Słowenii

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    01.07.2020

Ukazał się przewodnik Michelin w całości poświęcony Słowenii. To mały kraj z zaledwie 2 milionami mieszkańców, ale już w pierwszej edycji przewodnika wyróżniono 52 restauracje, w tym jedną dwugwiazdkową i pięć jednogwiazdkowych.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Inspektorzy Michelin Guide odkryli w Słowenii kuchnię o silnej tożsamości, która oscyluje między dziedzictwem kulturowym a innowacją. Znaleźli wielu szefów kuchni, którzy są zaangażowani w promocję produktów regionalnych, opracowując dania z poszanowaniem natury i zmian sezonowych.
– Nasi inspektorzy byli oczarowani autentyczną sceną kulinarną o bardzo wysokim potencjale, która zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Odnaleźliśmy tu różnorodne wpływy i terroir, a także utalentowanych i kreatywnych szefów kuchni, wyjątkową jakość lokalnych produktów i koncentrację na zrównoważonym rozwoju – mówi Gwendal Poullennec, międzynarodowy dyrektor przewodników Michelin.
Dwie gwiazdki Michelin otrzymał lokal Hiša Franko w Kobarid, w którym szefową kuchni jest Ana Roš. Stał się jedną z zaledwie 473 restauracji na świecie z dwiema gwiazdkami Michelin i pierwszą w regionie. Pięciu szefów kuchni otrzymało pierwszą gwiazdkę Michelin: Uroš Fakuč (restauracja DAM), Tomaž Kavčič (restauracja Pri Lojeztu), Jorg Zupan (restauracja Atelje), Gregor Vračko (restauracja Hisa Denk), Uroš Štefelin (restauracja Vila Podvin).
Zdjęcie: Borut Cvetko.
Zdjęcie: Borut Cvetko.
Oprócz tego dziewięć restauracji po raz pierwszy wyróżniono znakiem Bib Gourmand: Etna, Evergreen, Gostilna Repovž, Gostišče Grič, Jožef, Mahorčič, Na Gradu, Rajh, Ruj. Maksymalna cena za menu składające się z przystawki, dania głównego i deseru wynosi tam 35 euro.

The Michelin Guide Slovenia 2020 w liczbach
- 1 restauracja dwugwiazdkowa
- 5 restauracji jednogwiazdkowych
- 9 restauracji Bib Gourmand
- 37 restauracji z wyróżnieniem Plate

 

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Let’s drink about it - powraca World Class Cocktail Festival!

Kolejna odsłona World Class Cocktail Festival potrwa od 24 sierpnia do 18 września w sześciu największych polskich miastach. Goście Festiwalu mogą odwiedzić ponad 100 koktajlbarów i barów restauracyjnych oraz skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 35 zł.

Hub.Praga na Nocnym Markecie. Witek Iwański zaprezentuje street foodowe menu

Gościem Nocnego Marketu od 4 do 6 sierpnia będzie restauracja Hub.Praga. Specjalnie na tę okazję jej szef kuchni Witek Iwański przygotował menu, w którym znajdą się m.in. pączki z konfitowaną kaczką.

VIII Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze

600 różnych rodzajów whisky w czasie dwóch dni - wszystko to podczas Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze, na którym już po raz ósmy spotkają się producenci, dystrybutorzy i fani dojrzewających alkoholi mocnych.

Dzień Czekolady: od gorzkich ziaren kakaowca po czekoladowe innowacje XXI w.

Jak czekoladowy rynek rozwija się w Polsce? W jakich czekoladowych wariacjach zakochaliśmy się do szaleństwa? Przypadający 7 lipca Światowy Dzień Czekolady to doskonała okazja, aby przyjrzeć się najsłodszej branży świata.

Letnia odsłona Fine Dining Week

Od 6 do 31 lipca odbędzie się festiwal sztuki restauracyjnej Fine Dining Week. Szefowie kuchni z ponad 100 restauracji przygotowali dla festiwalowych gości popisowe, autorskie menu spoza karty oraz niespodzianki smakowe, dzieląc się swoją filozofią kuchni.

Bocuse d’Or Poland on Tour - kolacje dla szerokiej publiczności

Bocuse d’Or Poland On Tour to projekt Akademii Bocuse d’Or Polska skierowany do szerszej publiczności. Podczas cyklu kolacji będzie można spróbować dań uczestników krajowych selekcji i szefów z Akademii oraz spotkać autorytety polskiej sceny kulinarnej. Najbliższa kolacja 24 czerwca w Sopocie.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej