x

Debiut przewodnika Michelin dla Słowenii

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    01.07.2020

Ukazał się przewodnik Michelin w całości poświęcony Słowenii. To mały kraj z zaledwie 2 milionami mieszkańców, ale już w pierwszej edycji przewodnika wyróżniono 52 restauracje, w tym jedną dwugwiazdkową i pięć jednogwiazdkowych.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Inspektorzy Michelin Guide odkryli w Słowenii kuchnię o silnej tożsamości, która oscyluje między dziedzictwem kulturowym a innowacją. Znaleźli wielu szefów kuchni, którzy są zaangażowani w promocję produktów regionalnych, opracowując dania z poszanowaniem natury i zmian sezonowych.
– Nasi inspektorzy byli oczarowani autentyczną sceną kulinarną o bardzo wysokim potencjale, która zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Odnaleźliśmy tu różnorodne wpływy i terroir, a także utalentowanych i kreatywnych szefów kuchni, wyjątkową jakość lokalnych produktów i koncentrację na zrównoważonym rozwoju – mówi Gwendal Poullennec, międzynarodowy dyrektor przewodników Michelin.
Dwie gwiazdki Michelin otrzymał lokal Hiša Franko w Kobarid, w którym szefową kuchni jest Ana Roš. Stał się jedną z zaledwie 473 restauracji na świecie z dwiema gwiazdkami Michelin i pierwszą w regionie. Pięciu szefów kuchni otrzymało pierwszą gwiazdkę Michelin: Uroš Fakuč (restauracja DAM), Tomaž Kavčič (restauracja Pri Lojeztu), Jorg Zupan (restauracja Atelje), Gregor Vračko (restauracja Hisa Denk), Uroš Štefelin (restauracja Vila Podvin).
Zdjęcie: Borut Cvetko.
Zdjęcie: Borut Cvetko.
Oprócz tego dziewięć restauracji po raz pierwszy wyróżniono znakiem Bib Gourmand: Etna, Evergreen, Gostilna Repovž, Gostišče Grič, Jožef, Mahorčič, Na Gradu, Rajh, Ruj. Maksymalna cena za menu składające się z przystawki, dania głównego i deseru wynosi tam 35 euro.

The Michelin Guide Slovenia 2020 w liczbach
- 1 restauracja dwugwiazdkowa
- 5 restauracji jednogwiazdkowych
- 9 restauracji Bib Gourmand
- 37 restauracji z wyróżnieniem Plate

 

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pasibus włącza się w akcję #PosiłekDlaSeniora Grupy Warszawa

Sieć burgerowni Pasibus przygotuje posiłki dla wrocławskich seniorów. Pierwsze dostawy jedzenia trafią do nich w piątek, 24 kwietnia.

Polska - największy sad w Europie!

Trzy czwarte Polaków słyszało, że nasz kraj jest największym producentem jabłek w Europie. Ale tylko co piąty z nas wie, że produkujemy aż 3 miliony ton jabłek rocznie - ilość, którą można wypełnić 240 tysięcy TIR-ów! Dlatego jabłko będzie motywem przewodnim kampanii promującej Polskę.

Smacznie na Festiwalu Grilla w Zakopanem

1 sierpnia przy wiatach grillowych kompleksu Nosalowy Dwór Resort & SPA w Zakopanem odbył się Festiwal Grilla 2020. W trakcie imprezy zaprezentowano różne metody grillowania: węglowe, gazowe, elektryczne.

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia: Sąsiedzi

Czwarta edycja TISZ* Festiwalu Żydowskiego Jedzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się od 22 do 26 września 2021 (od środy do niedzieli) pod hasłem "Sąsiedzi".

"NOMA: MY PERFECT STORM"

Film o słynnej restauracji w Kopenhadze trafia do kolejnych kin - już wkrótce w Polsce. Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Pierra Deschampsa przedstawia sylwetkę René Redzepiego - szefa kuchni Nomy, który zrewolucjonizował współczesną gastronomię, nie tylko skandynawską.

OSTATNI MIKSER KULINARNY W TYM SEZONIE

Tym razem tematem przewodnim były ryby w kontekście Bożego Narodzenia oraz tajniki pracy sommeliera wodnego. W spotkaniu edukacyjnym z cyklu Szef dla Młodych Talentów udział wzięło ponad 240 osób z całej Polski.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej