x

Debiut przewodnika Michelin dla Słowenii

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    01.07.2020

Ukazał się przewodnik Michelin w całości poświęcony Słowenii. To mały kraj z zaledwie 2 milionami mieszkańców, ale już w pierwszej edycji przewodnika wyróżniono 52 restauracje, w tym jedną dwugwiazdkową i pięć jednogwiazdkowych.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Inspektorzy Michelin Guide odkryli w Słowenii kuchnię o silnej tożsamości, która oscyluje między dziedzictwem kulturowym a innowacją. Znaleźli wielu szefów kuchni, którzy są zaangażowani w promocję produktów regionalnych, opracowując dania z poszanowaniem natury i zmian sezonowych.
– Nasi inspektorzy byli oczarowani autentyczną sceną kulinarną o bardzo wysokim potencjale, która zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Odnaleźliśmy tu różnorodne wpływy i terroir, a także utalentowanych i kreatywnych szefów kuchni, wyjątkową jakość lokalnych produktów i koncentrację na zrównoważonym rozwoju – mówi Gwendal Poullennec, międzynarodowy dyrektor przewodników Michelin.
Dwie gwiazdki Michelin otrzymał lokal Hiša Franko w Kobarid, w którym szefową kuchni jest Ana Roš. Stał się jedną z zaledwie 473 restauracji na świecie z dwiema gwiazdkami Michelin i pierwszą w regionie. Pięciu szefów kuchni otrzymało pierwszą gwiazdkę Michelin: Uroš Fakuč (restauracja DAM), Tomaž Kavčič (restauracja Pri Lojeztu), Jorg Zupan (restauracja Atelje), Gregor Vračko (restauracja Hisa Denk), Uroš Štefelin (restauracja Vila Podvin).
Zdjęcie: Borut Cvetko.
Zdjęcie: Borut Cvetko.
Oprócz tego dziewięć restauracji po raz pierwszy wyróżniono znakiem Bib Gourmand: Etna, Evergreen, Gostilna Repovž, Gostišče Grič, Jožef, Mahorčič, Na Gradu, Rajh, Ruj. Maksymalna cena za menu składające się z przystawki, dania głównego i deseru wynosi tam 35 euro.

The Michelin Guide Slovenia 2020 w liczbach
- 1 restauracja dwugwiazdkowa
- 5 restauracji jednogwiazdkowych
- 9 restauracji Bib Gourmand
- 37 restauracji z wyróżnieniem Plate

 

 

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej