x

Tomasz Deker z tytułem Prix Au Chef Pâtissier 2020!

Kategoria: Ludzie    29.06.2020

The International Academy of Gastronomy przyznało wyróżnienia pięciu najlepszym cukiernikom w Europie. Tytuł Prix Au Chef Pâtissier 2020 otrzymał Tomasz Deker. Gratulujemy!

Mistrz cukiernictwa Tomasz Deker. Zdjęcie: Michał Radwański.
Mistrz cukiernictwa Tomasz Deker. Zdjęcie: Michał Radwański.
Prix Au Chef Pâtissier to cykliczna nagroda przyznawana pięciu najlepszym cukiernikom w Europie. O tegorocznych wyróżnieniach donosi prestiżowy magazyn cukierniczy So Good.. Magazine.

– Jestem ogromnie zaskoczony. O wszystkim doniesiono mi dziś rano, gdy wróciłem z pracy po nocnej zmianie, byłem więc zmęczony i w pierwszej chwili pomyślałem, że to żart. Oczywiście bardzo się cieszę! Nie wiem, jak to wpłynie na moją dalszą karierę i rozwój mego biznesu. Na razie oswajam się z tą informacją, nie miałem czasu pomyśleć, czy i jak wykorzystam ją marketingowo. Na pewno dalej będę robił swoje, czyli będę piekł ciastka - powiedział nam Tomasz Deker.

Deker został nominowany do nagrody na wniosek Polskiej Akademii Gastronomicznej. Wśród nagrodzonych obok niego znaleźli się także światowi mistrzowie:
Cédric Grolet – francuski cukiernik, uznawany obecnie za jednego z topowych cukierników na świecie. Jest znany z tworzenia deserów podobnych do owoców
Paco Torreblanca – jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobistości kulinarnych w Hiszpanii i cukiernik mogącym poszczycić się wieloma nagrodami.
Pierluigi Portinari (Ristorante La Peca, Lonigo, Vicenza)
oraz João Henriques (Patisserie Eclair, Portugalia).
– Wielkie wyróżnienie i wielka radość znaleźć się w takim gronie! – cieszy się Tomasz Deker.
– Od samego początku zapraszaliśmy was do brasserie na mistrzowskie desery przygotowywane z pasją, która w cukiernictwie jest nieodłącznym elementem tworzenia. A teraz to ogromne wyróżnienie i wielka duma, że nasz chef znalazł się w takim gronie – tak z kolei sukces swego szefa komentuje załoga jego restauracji Tu Można Marzyć w Gdańsku Oliwie.

Tomasz Deker to mistrz cukiernictwa, właściciel lokali Tomasz Deker i Tu Można Marzyć. Członek Fundacji Klub Szefów Kuchni, Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.
Pochodzi z Poznania i tam rozpoczął swoją karierę w jednej z lokalnych cukierni. Doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych poznańskich restauracjach oraz zagranicą m.in. w szwajcarskiej L'Amphitryon w Saint-Genis-Pouilly i włoskiej Venecia w Sztokholmie. Praktykował w Ośrodku Szkoleniowym dla Cukierników Profesional w Poznaniu, gdzie ukończył m.in. kursy rzeźby w czekoladzie, stylu angielskiego, nowoczesnej dekoracji, karmelu. Szkolił się także w Belgijskiej Akademii Czekolady Barry Callebaut w Wieze oraz w szkole Lenôtre koło Paryża. Wieloletni szef cukierni w sopockim Hotelu Haffner. Współpracował jako technolog w Barry Callebaut Belgia, Barbara Luijckx Holandia a także Modecor Włochy.
Juror w wielu rozmaitych konkursach (Arte Culinaria Italia, Bocuse d'Or Europe, Dorszowe Żniwa, Sielawa Blues), uczestnik wielu pokazów oraz projektów kulinarnych w Polsce (Festiwal Kuchni Greckiej, Wine&Food Noble Night, Festiwalu Dobrego Humoru, Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, Restauracja Mistrzów w Starych Jabłonkach), a także reprezentant kraju oraz trener kadry narodowej w wielu międzynarodowych olimpiadach (dwukrotny brązowy medal na Culinary World Cup w Luksemburgu, złoty medal World Barbecue Championships).
Organizator Trójmiejskich Warsztatów Kulinarnych pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Stale zapraszany na targi, konferencje i inne najważniejsze imprezy kulinarne i lifestyl’owe w Polsce a jego sukcesy są nieustannie odnotowywane w prasie i w mediach.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej