x

Adam Pawłowski: Edukacja winiarska w morowych czasach

Kategoria: Wino    14.06.2020

Pandemia koronawirusa zmusiła nas do szybkiego przeorganizowania w zasadzie każdej sfery życia. W trakcie lockdownu inaczej pracujemy i spędzamy czas wolny, a także w inny sposób uczymy się o winie.

Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski.
Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski.
Pamiętam, jak na początku marca zaczęły do nas spływać niepokojące informacje o zbliżającym się do Polski zagrożeniu związanym z pandemią koronawirusa. Następnie pojawił się pacjent zero, a po nim wielu innych. Dzień, w którym rząd zdecydował o zawieszeniu zajęć stacjonarnych w szkołach i na uczelniach, wyznaczył początek wielotygodniowego lockdownu. Jako organizator i prowadzący kursy winiarskie oraz sommelierskie także byłem zmuszony odesłać moich uczniów do domów. Zajęcia zostały zawieszone, ale życie nie znosi próżni i już wkrótce zacząłem działać w trybie online. Pierwsze pytanie, które się nasuwa, to czy da się degustować wino wirtualnie? Nie, ale są na to sposoby. Żeby przeprowadzić zajęcia, połączyłem się z uczestnikami na jednej z internetowych platform konferencyjnych, a wcześniej rozesłałem małe buteleczki z winami do degustacji. Potrzeba matką wynalazku.
Większość szkół winiarskich na świecie poszła podobnym tropem i przeniosła wszystkie aktywności do sieci. Globalna szkoła Wine and Spirit Education Trust dwoi się i troi, żeby udoskonalić swoje narzędzia do kursów online. Z ostatnich wieści wynika, że WSET już od czerwca br. planuje wprowadzenie możliwości odbywania egzaminów w trybie online. Do tej pory kursy wirtualne kończyły się stacjonarnym egzaminem, ale już wkrótce testy dla kursów na poziomie pierwszym i drugim będą mogły odbywać się także w sieci. Uczestnicy kursów sommelierskich muszą niestety uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zajęcia i egzaminy zakładają wykonywanie czynności praktycznych związanych z obsługą gości w restauracji. Z wiadomych względów tego typu aktywności nie są na razie możliwe do przeprowadzenia. Jest to natomiast świetny moment dla sommelierów na poszerzanie wiedzy i przygotowanie się do przyszłych egzaminów i zawodów.
Mam wrażenie, że w czasach pandemii internet, a w szczególności media społecznościowe, stał się swoistą platformą e-learningową, która wypełniła się arcyciekawym i merytorycznym kontentem winiarskim. Codziennie można uczestniczyć w bezpłatnych i płatnych odbywających się na żywo wykładach, dyskusjach i degustacjach online prowadzonych przez winiarzy, dziennikarzy winiarskich i sommelierów z całego świata. W związku z tym, że odbywają się one w różnych strefach czasowych, można oglądać je praktycznie o każdej porze dnia. Aktywności, które sam śledzę i polecam, to m.in. rozmowy austriackiego Master Sommeliera Alexa Koblingera, który codziennie o 20:30 prowadzi bardzo ciekawe spotkania o winach austriackich z sommelierami z całego świata, dyskusje polskich dziennikarzy winiarskich i sommelierów o winach kalifornijskich w ramach „California Wines – zanurzeni w sieci”, webinary poświęcone winom argentyńskim, które są prowadzone przez tuzy winiarskie tego kraju, a także te organizowane przez Instytut Win Niemieckich i wiele innych. 
Kiedy ponad dekadę temu rozpoczynałem edukację winiarską, internet był towarzyszącym, ale nie wiodącym źródłem wiedzy. Nie było mowy o live streamingach i wykładach online. Jeżeli możemy doszukiwać się jakichkolwiek pozytywnych skutków pandemii, to eksplozja wartościowej wiedzy winiarskiej w świecie wirtualnym jest z pewnością jedną z nich. Myślę, że nawet gdy uczniowie wrócą już do szkół, a uczestnicy stacjonarnych kursów do sal degustacyjnych, to duża część aktywności pozostanie w sieci i już zawsze będziemy sięgali do niej po aktualną wiedzę winiarską.

Felieton ukazał się w „Food Service" 5/2020 nr 195.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Polska po raz kolejny w czołówce importerów gruzińskiego wina

Z raportu Narodowej Agencji Wina wynika, że w latach 2021-202 Polska kolejny raz znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów importujących gruzińskie wino. Łącznie w tym czasie do naszego kraju sprowadzono go w ilości ponad 6,6 mln litrów.

Urodziny rieslinga. Ten winny szczep ma już 588 lat

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, riesling, obchodzi 13 marca swoje 588 urodziny. Szczep jest uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech.

Prezentacja "Wines of Argentina" - po raz pierwszy w Warszawie

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się prezentacja win organizowana przez Wines of Argentina. Imprezę zaplanowano na 15 marca w Muzeum POLIN w Warszawie.

Riesling, Pinot & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

Niemiecki Instytut Wina zaprasza do bezpłatnego udziału w Riesling, Pinot & Co. - największej stolikowej degustacji niemieckich win. Podczas imprezy, która odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie, swoją ofertę zaprezentuje blisko 30 niemieckich producentów i polskich importerów.

Adam Pawłowski o regionie Algarve

Algarve kojarzy się raczej z pięknymi plażami, dramatycznymi klifami i kurortami przepełnionymi zagranicznymi turystami niż z konkretnymi typami lokalnych win. Czas na odkrycie tej nieznanej winnej krainy.

Winiarskie trendy na horyzoncie

Trendy to delikatne powiewy zmian. Nigdy nie ma gwarancji, że przeobrażą się w wiatr na tyle mocny, by wydąć żagle najskromniejszego gastronomicznego konceptu i poprowadzić go do sukcesu. Jak ominąć winiarskie pułapki i złapać wiatr zmian w żagle?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej