x

"Jadłonomia po polsku" Marty Dymek

Kategoria: Lifestyle - książki    09.06.2020

Autorka bloga Jadłonomia Marta Dymek od lat propaguje kuchnię wegańską, udowadniając, że bez mięsa i produktów odzwierzęcych można stworzyć pełnowartościowe i pyszne dania.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Po publikacjach będących owocem podróży w różne zakątki świata, tym razem proponuje książkę poświęconą polskiej kuchni w wersji wege. Powrót do korzeni – także dosłownie, bo mamy tu dużo przepisów bazujących na warzywach korzeniowych – udaje się jej znakomicie. W nowej książce Dymek znajdziecie przepisy m.in. na bigos, pasztet bez pieczenia, barszcz z wędzonymi śliwkami, bezmięsne mielone, kanapki z pastą z ciecierzycy czy gryczaną granolę. Receptury autorka podzieliła zgodnie z porami roku i, co ciekawe, jest ich tutaj sześć – uwzględniła także przedwiośnie i przedzimie. Smaki zapamiętane z dzieciństwa, bliskie naszemu kulturowemu dziedzictwu, a jednocześnie całkowicie bezmięsne dla wielu mogą być prawdziwym odkryciem. I chociaż imitacje potraw mięsnych nie zawsze i nie wszystkim się udają, Marta Dymek jest pod tym względem niezawodna. 

Marta Dymek, „Jadłonomia po polsku”, wyd. Marginesy, 2020.

Polecamy także nasz wywiad z Martą Dymek o roślinnej rewolucji w gastronomii (sprzed pandemii) - TUTAJ.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 5/2020 nr 195.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Alimentari" Lindy i Paula Jonesów

"Alimentari" to po włosku określenie sklepu spożywczego. To także nazwa rodzinnej restauracji oraz delikatesów Lindy i Paula Jonesów na przedmieściach Melbourne. Aktualnie mają oni dwa lokale z kuchnią włoską i bliskowschodnią.

Książka "Jak nakarmić dyktatora" Witolda Szabłowskiego trafiła do Hollywood

Opcję wyprodukowania serialu na bazie książki "Jak nakarmić dyktatora" kupiła firma Free Association, której właścicielem jest aktor Channing Tatum. Współproducentami serialu będą autor książki Witold Szabłowski oraz aktor i producent Maciej Musiał.

Slow Food promuje pierwszy targ Food Earth Markets w Polsce

Targ rolny Targ Pietruszkowy znajduje się w Krakowie i jest pierwszym polskim targiem, który oficjalnie został włączony do międzynarodowego projektu Slow Food Earth Markets.

"The Garden Chef"

Z pola na stół - to filozofia od pewnego czasu zdobywająca serca kucharzy i konsumentów. Co się za nią kryje?

"POLISH CULINARY PATHS" PO GRUZIŃSKU

Książka o polskiej kulturze kulinarnej zatytułowana "Polish Culinary Paths" dzięki Instytutowi Polskiemu w Tbilisi doczekała się gruzińskiej wersji.

NATURALNY FERMENT

Czy rzeczywiście jemy statystycznie mniej produktów kiszonych i fermentowanych niż kiedyś? Czy obawiamy się ich? Sandor Katz, amerykański aktywista kulinarny i niestrudzony propagator fermentacji, skutecznie oswaja ludzi z jedną z najstarszych metod obróbki i konserwacji żywności.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej