x

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Pawłowskiego i Adama Chrząstowskiego

Kategoria: Lifestyle - książki    09.06.2020

Premiera książki "Gościnność od kuchni" odbędzie się 22 czerwca. Do autorów pierwszej części "Gościnności" Patrycji Siwiec i Adama Pawłowskiego dołączył znany szef kuchni Adam Chrząstowski.

Autorzy entuzjastycznie przyjętej przez branżę gastronomiczną „Gościnności” tym razem zaglądają na zaplecze restauracji. Porządkują procesy, zbierają dobre praktyki, porady i historie z życia wzięte.
– Po ciepłym przyjęciu pierwszej części „Gościnności” usłyszeliśmy wiele wspierających komentarzy o tym, że książka jest potrzebnym narzędziem ułatwiającym pracę w gastronomii – mówi Adam Pawłowski. – Pewnego dnia jeden z szefów kuchni zwrócił nam uwagę, że jego zachwyt nad książką przyćmiewał brak omówienia zagadnień kuchennych związanych z funkcjonowaniem restauracji – zdradza Pawłowski.
– Argumentował, że na restauracyjny organizm składają się zarówno sala, jak i kuchnia. Pomyśleliśmy, że nie da się każdego zadowolić, ale z drugiej strony w naszych głowach zaczęła kiełkować myśl, że „Gościnność” zasługuje na kontynuację – dodaje Patrycja Siwiec. – Wspomnianym szefem był Adam Chrząstowski. Zdecydowaliśmy się połączyć nasze kompetencje i rozszerzyć zagadnienia zawarte w pierwszej części książki o te związane z organizacją kuchni. Adam Chrząstowski wsparł nas wiedzą merytoryczną i ponadtrzydziestoletnim doświadczeniem. „Gościnność od kuchni” to wynik ponaddwuletnich starań całej naszej trójki – podsumowuje autorka.
Autorzy książki: Adam Chrząstowski, Patrycja Siwiec, Adam Pawłowski MS.Zdjęcie: K.Kudelski.
Autorzy książki: Adam Chrząstowski, Patrycja Siwiec, Adam Pawłowski MS.Zdjęcie: K.Kudelski.

„Gościnność od kuchni” jest niezastąpioną pomocą dla każdego szefa kuchni, kucharza, restauratora czy kierownika lokalu w tworzeniu przepisu na długofalowy sukces w biznesie restauracyjnym. Po lekturze rodzi się przestrzeń na nowe pomysły, innowacje i świadome decyzje dotyczące tego, co chcemy dać światu dzięki swojemu gotowaniu, swojej obsłudze czy swojemu lokalowi.

Co zawiera książka?
Ponad 350 stron konkretnej, sprawdzonej wiedzy. Kilkadziesiąt łatwych do zastosowania porad. Trendy, jak będzie wyglądać świadoma gastronomia przyszłości? Instrukcje, jak stworzyć krok po kroku koncept gastronomiczny. Historie z życia (restauracyjnego) wzięte. Dodatek praktyczny – do wykorzystania w twoim lokalu.
11 wywiadów ze specjalistami i mentorami polskiej i światowej gastronomii:
– Eleną Arzak (szefowa kuchni)
– Agatą Wojdą (szefowa kuchni)
– Małgorzatą Jarmoc-Hecht (konsultant i trener biznesu)
– Thomasem Kellerem (szef kuchni)
– Massimo Botturą (szef kuchni)
– Dariuszem Barańskim (szef kuchni)
– Robertem Trzópkiem (szef kuchni)
– Joseanem Aliją (szef kuchni)
– Tadeuszem Müllerem (twórca konceptów gastronomicznych)
– Przemysławem Klimą (szef kuchni)
– Przemysławem Błaszczykiem (szef kuchni)

Książka w wersji papierowej oraz jako e-book już wkrótce dostępna przez internet: www.goscinnosc.pl.
Przedsprzedaż rusza 15 czerwca 2020.
5 proc. z każdego sprzedanego egzemplarza przeznaczone jest na wsparcie fundacji „Samodzielność od kuchni”. Premiera online będzie transmitowana 22 oraz 23 czerwca 2020 na fanpage’u @ksiazka.goscinnosc.

OPINIE O KSIĄŻCE:
Czytając „Gościnność od kuchni” miałem nieodparte wrażenie przeglądania się w lustrze mojego życia zawodowego – umiejętności, sukcesy i porażki. Doświadczenie, które tak ja, jak i wielu szefów kuchni zbieraliśmy latami, autorzy w swobodny, przystępny i intrygujący sposób przedstawiają jako kompendium wiedzy. Książka dowodzi, że szef kuchni to zdecydowanie nie zawód, a styl życia. Niebanalny…
Paweł Oszczyk, szef kuchni

Najważniejsza książka o funkcjonowaniu polskich restauracji. Tym razem podejrzanych przez kuchenne drzwi. Jeśli przeczytaliście pierwszą część, to z pewnością sięgniecie po drugą. Po przeczytaniu drugiej części koniecznie sięgnijcie po pierwszą.
Daniel Pawełek, restaurator
 
Gastromania to zaraza naszych czasów. Wszystkich, którzy marzą o karierze szefa kuchni, autorzy prowadzą przez zaklęte rewiry fascynującej i śmiertelnie niebezpiecznej branży. Bez tej książki lepiej nie wyruszać w ten ryzykowny rejs.
Maciej Nowak, krytyk kulinarny

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

"Smaki Gdańska" Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fiszer

Czy tradycyjna kuchnia polska istnieje? Oczywiście funkcjonuje pewien kanon klasycznych polskich dań, ale rodzimą kulturę kulinarną tworzą głównie kuchnie regionalne - potrawy charakterystyczne dla poszczególnych województw czy miejscowości.

"That noodle life: soulful, savory, spicy, slurpy" Mikea and Stephanie Le

Coraz częściej pojawiają się na rynku książki kulinarne instagramowych blogerów i influencerów i coraz więcej z tych pozycji jest bardzo dobrych.

"The Miller's daughter" Emmy Zimmermann

Nie ma idealnych wypieków bez świetnej mąki, a tej bez odpowiednich ziaren i dobrego młyna.

"Learning Korean. Recipes from home cooking" Petera Serpico

Peter Serpico przez wiele lat gotował z Davidem Changiem, twórcą Momofuku, prowadził też własną restaurację w Filadelfii.

"Kuchnia bezwzględna" Joshuy Weissmana

"Najbardziej kontrowersyjny, nieidący na kompromisy" to epitety dobrze charakteryzujące Joshuę Weissmana, autora "Kuchni bezwzględnej", który jest bezkompromisowy w kwestii jakości składników i przygotowania dań od podstaw, bez używania półproduktów.

"Tak gotuje TikTok" - pierwsza oficjalna książka kucharska twórców z popularnej platformy

"TikTok to coś więcej niż tylko rozrywka. To też narzędzie, które buduje kolejne pokolenie smakoszy" - uważa znany kucharz Gordon Ramsay, który wraz ze swą córką Tilly napisał przedmowę do książki "Tak gotuje TikTok". Zgromadzono w niej gorące trendy kulinarne z tej popularnej platformy.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej