x

Hotelarze z Zachodniopomorskiego apelują o otwarcie granic 13 czerwca

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    04.06.2020

Przedstawiciele branży hotelowej z Zachodniopomorskiego apelują o informacje, kiedy rząd planuje otworzyć granice. Jak tłumaczą, ich klienci to głównie turyści niemieccy, a na przygotowanie się do większej liczby gości potrzebują co najmniej 10 dni.

Hotel Hilton w Świnoujsciu. Zdjęcie: Shutterstock.com.
Hotel Hilton w Świnoujsciu. Zdjęcie: Shutterstock.com.
Hotelarze podkreślają, że sytuacja branży turystycznej w Zachodniopomorskiem jest dramatyczna, mimo częściowego otwarcia hoteli 4 maja i spodziewanej nieco większej liczby gości od 6 czerwca. Dlatego według nich ważna jest zarówno decyzja o otwarciu granic od 13 czerwca, jak i wcześniejsza informacja o niej.
– Czekamy na otwarcie granic i dla nas na dziś to jest najistotniejsza decyzja, bo wiemy już, kiedy ruszy gospodarka – 6 czerwca to jest ta data, kiedy będziemy mogli w miarę normalnie prowadzić nasze usługi – natomiast bez klientów zza zachodniej granicy będzie nam bardzo ciężko odbudować obłożenie w hotelach na Pomorzu Zachodnim – mówi Adam Hok z Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Dodaje, że turyści niemieccy kontaktują się z hotelami informując, że nie planują anulować swoich pobytów rezerwowanych po 13 czerwca, dlatego – zaznacza Hok – kluczowe jest, aby można było ich przyjąć.
– Jako przedsiębiorcy hotelowi potrzebujemy tych minimum 10 dni, aby reaktywować hotele, pensjonaty, reaktywować branżę turystyczną – wyjaśnia dyrektor operacyjny Zdrojowa Hotels Adam Pruszkowski. Dodaje, że branża poddana jest dużej presji partnerów biznesowych zza zachodniej granicy, jeśli chodzi o terminy otwarcia.

Czas na powrót do normalności
Hotelarze podkreślają też, że potrzebują czasu, aby pracownicy mogli wrócić na „zwykłe tory pracy”.
– Trzy miesiące paniki i stresu związanego z epidemią koronawirusa spowodowały, że pracownicy trochę się odzwyczaili. Tak jak, gdy uruchamia się nowy hotel, potrzebne jest kilka tygodni, żeby zgrać załogę, tak teraz, mimo że załogi nie musimy zgrywać, musimy zacząć z powrotem świadczyć usługi, rozruszać to – mówi Adam Hok.
Konieczne będzie także przygotowanie kwestii technicznych w hotelach – systemy wentylacyjne, klimatyzacyjne czy bezpieczeństwa potrzebują 8-10 dób na pełną reaktywację. Przedstawiciele branży podkreślają jednocześnie, że są przygotowani na spełnienie szczególnych wymogów sanitarnych.
Właścicielka jednego z hoteli w Kołobrzegu Agnieszka Trafas wskazuje, że przyjazd gości z Niemiec ważny jest dla całej lokalnej społeczności kurortów.
– Chodzi także o wszystkie branże pokrewne, o handel, o transport, o różnych usługodawców, o drobnych sklepikarzy, o mieszkańców, o gospodarstwa domowe – one także są zależne od tego, czy goście do nas przyjadą i ilu będzie tych gości – mówi.

Zagrożenia
Przedsiębiorcy hotelowi zwracają także uwagę na zagrożenia związane z przedłużającym się zamknięciem granic. Jednym z nich jest – według nich – odpływ pracowników za granicę.
– Za chwilę będzie sytuacja taka, że większość Polaków wyjedzie za granicę, do Niemiec, nie będziemy mieli kim pracować, nawet jeśli za jakiś czas otworzymy granice, a wydłuży się to zamknięcie, będzie tak, ze zostaniemy bez ludzi do pracy – mówi Grzegorz Dobosz z jednego ze świnoujskich hoteli.
Zaznacza, że luki tej nie wypełnią np. pracownicy z Ukrainy, którzy mają duże trudności z otrzymaniem wiz.
Dobosz podkreśla, że otwarcie granic 13 czerwca to dla branży hotelarskiej „być albo nie być”.
– Brakuje nam pieniędzy dla pracowników. W naszym obiekcie pracuje ok. 160 osób i mamy kilkunastu gości. To jak długo jeszcze pociągniemy? – pyta.
Kontrole na granicy Polski z krajami Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa zostały przywrócone 15 maja. Obowiązują obecnie do 12 czerwca.
(PAP)

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Rząd ogłosił koniec stanu epidemii w Polsce

Branża HoReCa i my wszyscy możemy odetchnąć z ulgą. 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce. Od tego dnia obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Złagodzenie obostrzeń epidemicznych w gastronomii

Od 1 marca nie obowiązują już limity osób mogących przebywać jednocześnie w restauracjach. Ponownie mogą działać kluby i dyskoteki.

GfK: Mimo pandemii i kryzysu gastronomii Polacy chętnie odwiedzają restauracje

Lockdown, restrykcje nałożone na gastronomię, wzrost kosztów działalności oraz problemy ze znalezieniem pracowników spowodowały, że w 2021 roku zamknięto 17 proc. lokali gastronomicznych w porównaniu do liczby z 2019 roku. Mimo to, według danych GfK, Polacy nadal chętnie jedzą poza domem.

Od 15 grudnia limit obłożenia w lokalach obniżony do 30 proc. Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia obniżamy limit obłożenia w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc. Zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia

W środę 1 grudnia zacznie obowiązywać tzw. pakiet alarmowych obostrzeń. Limit zapełnienia w gastronomi i hotelach z 75% zostanie zmniejszony do 50%. Nowe restrykcje w poniedziałek ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co zmieniła pandemia na rynku opakowań w branży HoReCa?

Jako ludzkość musimy radykalnie zmienić swoje podejście do kwestii wykorzystania plastiku. Ogromne zmiany powinny dokonać się także w gastronomii. Pandemia Covid-19 pokazała, że globalne przeobrażenie rynku tworzyw sztucznych jest konieczne. Czy to początek rewolucji?

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej