x

Przemiana wizerunku i roli barmana

Kategoria: Twój biznes - wiedza    22.05.2020

Do niedawna barman kojarzył się z facetem obficie lejącym mocne trunki i wysłuchującym pogmatwanych historii życia swoich gości. Ale bary i kultura picia alkoholu przeszły metamorfozę, a co za tym idzie - zmieniła się też rola barmana.

Piotr Milczarek. Foto: materiały prasowe.
Piotr Milczarek. Foto: materiały prasowe.
Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy ogromne zmiany zachodzące w gastronomii – począwszy od wzrostu znaczenia szefów kuchni i ewolucji restauracji, przez bardziej świadome podejście do produktu, aż po ugruntowanie się zwyczaju wychodzenia z domu, by coś zjeść i wypić. Przeobrażenia te dotyczą również koktajlbarów i podejścia do konsumpcji alkoholu. 

KOKTAJLOWA REWOLUCJA 
Historia kultury koktajlowej przypomina trochę sinusoidę. Najpierw królowały mocne drinki, potem ustąpiły miejsca wysokoprocentowym alkoholom (czysta wódka, koniecznie zmrożona) lub ewentualnie kombinacjom typu alkohol plus soft, czyli prosto i z oczywistym efektem. Kiedy wszyscy się znudzili taką formą picia, do gry weszły wina i piwa, które na jakiś czas zawładnęły kubkami smakowymi konsumentów. Ten etap też powoli się kończy, otwierając okres nowego życia dla koktajli. 
W ofercie barowej pojawiają się coraz to bardziej wymyślne twisty na klasykach, drinki z elementami kuchni molekularnej oraz na bazie własnoręcznie przygotowywanych składników. Do barów, podobnie jak do restauracji, wchodzi pojęcie „slow”. Slow drink cocktails to małe arcydzieła, zarówno pod względem doboru składników, jak i strony wizualnej – stworzone do delektowania się i przeżywania nowych smakowych doznań. Najpopularniejsze w tej chwili słowa to „homemade” i „twist”, czyli jeżeli dodajemy do naszej kompozycji syrop, to nie z butelki sklepowej, ale robiony ręcznie w garnuszku i czekający na swoją chwilę w spiżarni. Oczywiście serwujemy też koktajlowe evergreeny takie jak Negroni, ale urozmaicone np. o gin infuzowany malinami albo bitter zrobiony po swojemu. Spadła przy tym nieco procentowość koktajli, goście pragną bowiem rozsmakować się w tych małych dziełach sztuki, a nie upijać się nimi. 

BARMAN PRZEZ DUŻE B 
Wraz z metamorfozą kultury koktajlowej rośnie prestiż zawodu barmana i zmienia się jego rola. Dawniej podążał on za gotowymi przepisami na – zazwyczaj – te same kompozycje składające się zwykle z mocnych alkoholi i kilku stałych składników. W tej chwili taki rodzaj rzemiosła jest już niewystarczający. Aby nie zostawać w tyle i nie ograniczać się tylko do klasycznych koktajli opracowanych przed kilkudziesięciu laty, barmanowi nie wystarczy jedynie kurs i/lub szkoła zawodowa. Musi się dalej kształcić i ciągle uzupełniać wiedzę. Współcześnie barman to już nie tylko spowiednik i psycholog, ale również chemik, kucharz, konferansjer, plastyk, a czasem nawet i mikrobiolog. Łączenie zdolności interpersonalnych oraz estetycznych ze znajomością przedmiotów ścisłych jest ważnym elementem zawodu. Tę wiedzę zdobywa się od bardziej doświadczonych barmanów, którzy doszli do niej metodą prób i błędów, na specjalistycznych kursach lub pośrednio poprzez ukończenie kierunkowych studiów inżynierskich. 
I tak dochodzimy do tytułowej przemiany barmana z – przepraszam za wyrażenie – polewacza na Barmana przez duże B. Takiego, który potrafi pokazać gościom, że mocne alkohole, choć są destylatami, mają różne ciekawe smaki; że region, z którego pochodzi choćby whisky, ma ogromny wpływ na jej smak; że surowiec użyty do produkcji wódki ma znaczenie i da inny efekt smakowy. Nie trzeba być wybitnym koneserem, aby to wszystko wyczuć. Proponując degustację mocnych alkoholi, barmani powinni kłaść nacisk na naukę nowych smaków, rozpoznawanie charakterystyki danego trunku i rozwijanie kubków smakowych. Dzięki takiemu podejściu goście wyrabiają sobie gust i preferencje, poznają nowe produkty. Nadal mają do czynienia z mocnym alkoholem, ale spożywają go w zupełnie inny sposób. 

ŚWIADOMY KONSUMENT 
W kwestii świadomości konsumenckiej również wchodzimy na zupełnie nowy poziom. Potrafimy już określić, co nam smakuje, mamy swoje ulubione alkohole, którymi lubimy się delektować. Popijamy i sączymy nasz trunek straight albo na lodzie. Ale z umiarem, naprawdę ciesząc się jego smakiem. 
Identycznie jest z koktajlami. Przy wysokich temperaturach zaczynamy korzystać z dobrodziejstw szprycerów czy drinków na bazie wina, w których znacznie obniżony jest poziom alkoholu właśnie po to, by dłużej się nimi raczyć i by nasz wieczór nie skończył się zbyt szybko (oraz by rano uniknąć efektu dnia poprzedniego). 
Zmiany, które obserwujemy w barach, koktajlbarach i restauracjach, mają wpływ również na charakter imprez okazjonalnych. Na weselach powoli nabiera znaczenia motto: „Dobra biesiada to taka, z której goście wychodzą o własnych siłach”. Rodzinne imprezy odchodzą od starego konceptu picia na umór na rzecz bardziej stonowanego spożycia alkoholu – przyszliśmy się bawić, a nie upić. Coraz częściej pije się podczas nich wino zamiast czystej wódki, coraz częściej obecny jest niezastąpiony Barman (oczywiście przez duże B), który zadba o ilość przyjmowanego alkoholu, a przygotowane przez niego koktajle będą miłym dodatkiem do zabawy, a nie jej główną treścią. Zamiast wychylać kieliszek za kieliszkiem, zwalniamy tempo, sącząc małe arcydzieła. 
Nowy odmieniony Barman to właśnie taki człowiek od zadań specjalnych, który wskaże drogę, powie, co z czym połączyć, jak próbować, jak serwować. Wielu ludzi niestety nadal uważa, że wódka najlepiej smakuje wtedy, gdy jest mocno zmrożona, i nic tak wybitnie nie podkreśla smaku starszej, dojrzałej whisky jak cola. Barman staje się w tym momencie przewodnikiem, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wskaże właściwy kierunek i nawróci na właściwe tory eksploracji świata alkoholi. Wskaże limity, pokaże, jak się dobrze przy tym bawić, zachować odpowiedzialnie i co robić, by następnego dnia nie cierpieć. 
Powinien być człowiekiem oddanym sprawie, poświęconym tej misji. To właśnie odróżnia go od zwykłego polewacza. 

JAK SIĘ ZMIENIA KULTURA KONSUMPCJI ALKOHOLU? 

MAREK DATKUN – kiedyś barman, obecnie F&B managerw Syrenim Śpiewie
Rozwój kultury picia w kraju, w którym wódka płynie strumieniami, to miła odmiana, która spotyka się z zainteresowaniem coraz większego grona gości. Ta zmiana jest spójna z dwoma fundamentalnymi zjawiskami w naszej kulturze. Pierwsza z nich to rosnące zarobki Polaków, dzięki którym mogą oni coraz bardziej eksperymentować z alkoholami i napojami mieszanymi. Druga to moda na bycie fit – ludzie coraz rzadziej deklarują chęć upijania się, co sprawia, że decydując się na zabawę, wybierają eksperymenty z nowymi smakami. 

MICHAŁ SIDŁO – szef baru Zoni
Branża barowa w Polsce rozwija się dynamicznie i przyciąga coraz więcej ludzi, którzy pracy w zawodzie barmana nie traktują jako okresu przejściowego bądź zajęcia na czas studiów. Dziś bar skupia wokół siebie osoby z pasją, wiedzą i ogromnymi pokładami kreatywności. To zasługa barmanów, którzy na scenie barowej działają już dłuższy czas, nie tracąc przy tym zapału. To również zasługa zmieniających się przyzwyczajeń i rosnących wymagań gości. Ludzie nie przychodzą do baru, aby się „upoić”, ale po coś więcej – doświadczenie, atmosferę, wiedzę czy relaks. Goście coraz częściej sięgają po niskoalkoholowe mikstury, zaskakujące egzotyczne trunki i niebanalne połączenia smakowe. Przyciąga ich ciekawość i chęć przeżycia czegoś innego. Dlatego barman powinien dziś nie tylko potrafić posługiwać się technikami przygotowywania koktajli, ale też mieć odpowiednią wiedzę i wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. 

Autor: Piotr Milczarek

Materiał powstał we współpracy z Centrum Praskim Koneser, które w swojej ofercie gastronomicznej ma obecnie 15 restauracji, w tym aż 10 z różnorodną ofertą barową. 

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2020 nr 193.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pięć kroków do idealnego posta, który wspiera sprzedaż dowozów

Brak pomysłu i strategii na budowanie wizerunku lokalu oraz promowanie go w mediach społecznościowych to bolączka wielu restauratorów. Żeby uprościć proces sprzedażowy Facebooka, przedstawiam wam instruktaż pięciu kroków do idealnego posta, który wesprze sprzedaż.

Storytelling w gastronomii, czyli opowieści różnej treści

Standardowa komunikacja restauracji w social mediach nie będzie działała na tych odbiorców, którzy oczekują czegoś więcej - czegoś, co ich zainteresuje i zaskoczy. Atrakcyjne zdjęcia, wartościowe treści, instastories czy konkursy to dziś już za mało. Jak zatem przyciągnąć uwagę wymagających gości?

Wyposażenie: jak ułatwić sobie pracę?

Dziś, jak nigdy wcześniej w kuchni i na sali liczą się higiena, automatyzacja pracy oraz szybkość działania. Niezależnie od tego, czy planujemy urządzenie ogródka, wymianę zmywarki czy zakup pieca, powinniśmy myśleć o tym, jak ułatwić sobie pracę - również w obliczu zagrożenia epidemicznego.

BREAK-EVEN POINT - GRANICA, KTÓRĄ TRZEBA PRZEKROCZYĆ

Niezależnie od tego, w jakim modelu gastronomicznym działa nasza firma, świadomość tego, w którym miejscu znajduje się próg jej rentowności, jest bardzo istotna.

Sukces marki Anny Lewandowskiej na rynku cateringu dietetycznego

Pandemia nie zniechęciła do wejścia na rynek diet pudełkowych nowych graczy. Catering SuperMenu Anny Lewandowskiej mimo kryzysu gospodarczego zyskał rzesze fanów i już pod koniec 2020 roku był dostępny w ponad 1900 miejscowościach w całej Polsce.

Cisza przed burzą, czyli o odprawach kuchni i sali

Odprawa jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi komunikacji zespołu i świetnym sposobem na solidne przygotowanie się do pracy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej