x

Oficyna - awangardowa kuchnia polska

Kategoria: Miejsca

Restauracja Oficyna nazwę zawdzięcza lokalizacji - została umiejscowiona w budynku powstałym na miejscu dawnej oficyny pałacu w Rozalinie. Jej otwarcie w połowie lutego poprzedziły niezwykle skrupulatne, dwuletnie przygotowania.

Restauracja Oficyna. Foto: materiały prasowe.
Restauracja Oficyna. Foto: materiały prasowe.

Dzięki temu każdy najdrobniejszy nawet szczegół został dopracowany do perfekcji, a restauracja przyciąga przepięknym i ciepłym wnętrzem. Jednak ani lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego pałacu, ani stylowa sala restauracji nie są jej największymi atutami. To, co sprawia, że Oficyna jest miejscem niezwykłym, to koncepcja, która uczyniła restaurację sercem całego pałacowego kompleksu. 
Sezonowe, aktualizowane co kwartał menu składa się z ok. 16 pozycji. Każde danie przygotowywane jest głównie na bazie lokalnych produktów, z których większość pochodzi bezpośrednio z pałacowej posiadłości: warzywa, zioła i jadalne kwiaty z ogrodu warzywnego, część owoców – z nieustannie odświeżanych sadów. Hodowane są tutaj również dwa rodzaje grzybów – pieczarki i boczniaki. Pałacowe stawy zostały z kolei zarybione, dzięki czemu pojawiające się na talerzach jesiotry, karpie, amury i raki szlachetne są praktycznie prosto z wody. Motyw często dopełniający dania to jabłka grójeckie kupowane od posiadających sady rodzin pracowników. Restauracja produkuje również własne masło oraz wędliny, które wędzone są na miejscu na drewnie z jabłoni. Do posiłku można napić się lampki doskonale dobranego wina, a po jedzeniu zostać poczęstowanym kieliszkiem miejscowej nalewki z pędów sosny, wiśni czy orzecha włoskiego. Być może jedyną rzeczą, która nie jest w całości wytwarzana w restauracji, jest pieczywo – ostatecznie wypiekane na miejscu, ale przygotowywane w podparyskiej piekarni. 
Serwowane w Oficynie dania to, używając słów szefa kuchni Tomasza Łagowskiego, awangardowa kuchnia polska, czyli nowoczesna interpretacja tradycji delikatnie dosmaczona elementami kuchni międzynarodowej. Ta odrobina kosmopolityzmu to także element kultywowanej w tym miejscu filozofii, ponieważ cały zespół Oficyny często podróżuje po świecie w poszukiwaniu nowych smaków, form i wiedzy. 

Adres: Pałac Rozalin, ul. Pałacowa 27, Rozalin 
Liczba miejsc: 32
Przedział cenowy: 15-79 zł
Typ: fine dining 
Szef kuchni: Tomasz Łagowski 

Magazyn „Food Service” odwiedził restaurację Oficyna w ramach festiwalu Fine Dining Week.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2020 nr 193.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

SZTUCZKA BISTRO

W Sopocie, tuż przy głównej ulicy Bohaterów Monte Casino, naprzeciwko słynnego Krzywego Domku, otworzyło się pod koniec marca Sztuczka Bistro. Właścicielami bistro są - znani z gdyńskiej restauracji Sztuczka - Piotr i Rafał Wałęsowie, a także Marcin Przekwas. Rafał Wałęsa jest także szefem kuchni.

Bobby Burger łączy siły z Wegeguru

Do sieci Bobby Burger dołączył Michał Kiciński z konceptem Wegeguru, tworząc Real Food SA. Nowy podmiot wystartuje w maju ze zbiórką crowdfundingową na Crowdway.pl. Chce pozyskać 4 miliony złotych na nowe lokale.

Mateusz Gessler otworzy restaurację w Elektrowni Powiśle

Elektrownia Powiśle przyciąga interesujące koncepty - to tu swoją nową restaurację otworzy Mateusz Gessler, znany kucharz i restaurator. Chce w niej serwować dania łączące polską tradycję z orientalnymi inspiracjami.

Stół - nieoczywiste połączenia smakowe w Krakowie

Pod koniec marca tego roku w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego rynku, powstała restauracja Stół. Lokal ma industrialne wnętrze i 53 miejsca siedzące. Dodatkowo dostępnych jest 50 miejsc w piwnicy, przeznaczonej na organizację imprez dla grup zamkniętych.

ELEVEN MADISON PARK NUMEREM JEDEN

Po raz pierwszy w historii nowojorska Eleven Madison Park zdobyła pierwsze miejsce w rankingu The World’s 50 Best Restaurants. Zwycięzcy zostali zaprezentowani podczas ceremonii w historycznym Royal Exhibition Building w Melbourne.

TIAN: NAJLEPSZA WEGETARIAŃSKA RESTAURACJA W EUROPIE

Tylko cztery wegetariańskie restauracje na świecie mogą poszczycić się Gwiazdką Michelin. Jedna z nich świeci całkiem niedaleko, bo w stolicy Austrii. Restauracja Tian została otwarta w grudniu 2011 r. I to w samym centrum historycznego Wiednia, nieopodal teatru Ronacher.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej