x

Oficyna - awangardowa kuchnia polska

Kategoria: Miejsca    21.05.2020

Restauracja Oficyna nazwę zawdzięcza lokalizacji - została umiejscowiona w budynku powstałym na miejscu dawnej oficyny pałacu w Rozalinie. Jej otwarcie w połowie lutego poprzedziły niezwykle skrupulatne, dwuletnie przygotowania.

Restauracja Oficyna. Foto: materiały prasowe.
Restauracja Oficyna. Foto: materiały prasowe.

Dzięki temu każdy najdrobniejszy nawet szczegół został dopracowany do perfekcji, a restauracja przyciąga przepięknym i ciepłym wnętrzem. Jednak ani lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego pałacu, ani stylowa sala restauracji nie są jej największymi atutami. To, co sprawia, że Oficyna jest miejscem niezwykłym, to koncepcja, która uczyniła restaurację sercem całego pałacowego kompleksu. 
Sezonowe, aktualizowane co kwartał menu składa się z ok. 16 pozycji. Każde danie przygotowywane jest głównie na bazie lokalnych produktów, z których większość pochodzi bezpośrednio z pałacowej posiadłości: warzywa, zioła i jadalne kwiaty z ogrodu warzywnego, część owoców – z nieustannie odświeżanych sadów. Hodowane są tutaj również dwa rodzaje grzybów – pieczarki i boczniaki. Pałacowe stawy zostały z kolei zarybione, dzięki czemu pojawiające się na talerzach jesiotry, karpie, amury i raki szlachetne są praktycznie prosto z wody. Motyw często dopełniający dania to jabłka grójeckie kupowane od posiadających sady rodzin pracowników. Restauracja produkuje również własne masło oraz wędliny, które wędzone są na miejscu na drewnie z jabłoni. Do posiłku można napić się lampki doskonale dobranego wina, a po jedzeniu zostać poczęstowanym kieliszkiem miejscowej nalewki z pędów sosny, wiśni czy orzecha włoskiego. Być może jedyną rzeczą, która nie jest w całości wytwarzana w restauracji, jest pieczywo – ostatecznie wypiekane na miejscu, ale przygotowywane w podparyskiej piekarni. 
Serwowane w Oficynie dania to, używając słów szefa kuchni Tomasza Łagowskiego, awangardowa kuchnia polska, czyli nowoczesna interpretacja tradycji delikatnie dosmaczona elementami kuchni międzynarodowej. Ta odrobina kosmopolityzmu to także element kultywowanej w tym miejscu filozofii, ponieważ cały zespół Oficyny często podróżuje po świecie w poszukiwaniu nowych smaków, form i wiedzy. 

Adres: Pałac Rozalin, ul. Pałacowa 27, Rozalin 
Liczba miejsc: 32
Przedział cenowy: 15-79 zł
Typ: fine dining 
Szef kuchni: Tomasz Łagowski 

Magazyn „Food Service” odwiedził restaurację Oficyna w ramach festiwalu Fine Dining Week.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2020 nr 193.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej