x

Oficyna - awangardowa kuchnia polska

Kategoria: Miejsca    21.05.2020

Restauracja Oficyna nazwę zawdzięcza lokalizacji - została umiejscowiona w budynku powstałym na miejscu dawnej oficyny pałacu w Rozalinie. Jej otwarcie w połowie lutego poprzedziły niezwykle skrupulatne, dwuletnie przygotowania.

Restauracja Oficyna. Foto: materiały prasowe.
Restauracja Oficyna. Foto: materiały prasowe.

Dzięki temu każdy najdrobniejszy nawet szczegół został dopracowany do perfekcji, a restauracja przyciąga przepięknym i ciepłym wnętrzem. Jednak ani lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego pałacu, ani stylowa sala restauracji nie są jej największymi atutami. To, co sprawia, że Oficyna jest miejscem niezwykłym, to koncepcja, która uczyniła restaurację sercem całego pałacowego kompleksu. 
Sezonowe, aktualizowane co kwartał menu składa się z ok. 16 pozycji. Każde danie przygotowywane jest głównie na bazie lokalnych produktów, z których większość pochodzi bezpośrednio z pałacowej posiadłości: warzywa, zioła i jadalne kwiaty z ogrodu warzywnego, część owoców – z nieustannie odświeżanych sadów. Hodowane są tutaj również dwa rodzaje grzybów – pieczarki i boczniaki. Pałacowe stawy zostały z kolei zarybione, dzięki czemu pojawiające się na talerzach jesiotry, karpie, amury i raki szlachetne są praktycznie prosto z wody. Motyw często dopełniający dania to jabłka grójeckie kupowane od posiadających sady rodzin pracowników. Restauracja produkuje również własne masło oraz wędliny, które wędzone są na miejscu na drewnie z jabłoni. Do posiłku można napić się lampki doskonale dobranego wina, a po jedzeniu zostać poczęstowanym kieliszkiem miejscowej nalewki z pędów sosny, wiśni czy orzecha włoskiego. Być może jedyną rzeczą, która nie jest w całości wytwarzana w restauracji, jest pieczywo – ostatecznie wypiekane na miejscu, ale przygotowywane w podparyskiej piekarni. 
Serwowane w Oficynie dania to, używając słów szefa kuchni Tomasza Łagowskiego, awangardowa kuchnia polska, czyli nowoczesna interpretacja tradycji delikatnie dosmaczona elementami kuchni międzynarodowej. Ta odrobina kosmopolityzmu to także element kultywowanej w tym miejscu filozofii, ponieważ cały zespół Oficyny często podróżuje po świecie w poszukiwaniu nowych smaków, form i wiedzy. 

Adres: Pałac Rozalin, ul. Pałacowa 27, Rozalin 
Liczba miejsc: 32
Przedział cenowy: 15-79 zł
Typ: fine dining 
Szef kuchni: Tomasz Łagowski 

Magazyn „Food Service” odwiedził restaurację Oficyna w ramach festiwalu Fine Dining Week.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2020 nr 193.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Wilcza Okocim Beer Pub - nowe miejsce na piwnej mapie Warszawy

To pierwszy w stolicy flagowy lokal marki Okocim. Można w nim spróbować wszystkich piw z jej portfolio i skorzystać z oferty kulinarnej. Otwarcie 18 września o godzinie 19.

Targi Between kitchen & dining room - II edycja

W dniach 18-19 listopada w Hali Koszyki, w Warszawie odbędzie się druga edycja BETWEEN kitchen & dining room. Jest to nowy cykl targów, na których prezentują się firmy i marki związane z kuchnią oraz jadalnią, m.in.: ceramika, naczynia, małe AGD, akcesoria dekoracyjne, meble oraz artykuły spożywcze.

Genesis Restaurant & Cocktail Bar

Genesis to nowa restauracja w Warszawie przy Placu Europejskim, tuż obok słynnego biurowca Warsaw Spire.

WINSKY WINE’N’WHISKY BAR

Nad Wisłą w Warszawie, przy ulicy Wioślarskiej 10, w budynku The Tides, otworzył się w listopadzie Winsky Wine’n’Whisky Bar. Twórczynią i współwłaścicielką miejsca jest Monika Frendl, drugim współwłaścicielem jest Viktor Jakupec.

Ratajska Kuchnia i Wino w Poznaniu

Trzeba mieć sporo samozaparcia, by otworzyć nowy lokal w trakcie lockdownu. Nie zabrakło go Tomaszowi Ochmanowiczowi i Kajetanowi Buszewiczowi, którzy 8 maja uruchomili Restaurację Ratajska Kuchnia i Wino.

Rodzinnie, po włosku w warszawskim Pesto Café

Kiedy dzieci są szczęśliwe, ich rodzice też są szczęśliwi - to motto Pesto Café, restauracji w warszawskiej Galerii Młociny. Miejsce stworzono z myślą o rodzinnych posiłkach poza domem.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej