x

Restauracja Kuby Wojewódzkiego i kilka innych w Elektrowni Powiśle - już czynne

Kategoria: Miejsca    20.05.2020

Kolejne koncepty gastronomiczne uruchamiane w otwartej 20 maja zrewitalizowanej Elektrowni Powiśle w Warszawie! W ten weekend w strefie Food Hall pojawią się Philly’s Finest (amerykańskie kanapki), Quattro Canti (pizzeria), Osmania (kebab) oraz Soul Burger.

Elektrownia Powiśle w Warszawie. Widok na strefę Food Hall. Zdjęcia: materiały prasowe.
Elektrownia Powiśle w Warszawie. Widok na strefę Food Hall. Zdjęcia: materiały prasowe.
Food Hall w Elektrowni Powiśle to 17 konceptów gastronomicznych, serwujących kuchnię z wielu zakątków świata oraz 3 wyjątkowe bary. Od środy, 20 maja dla klientów dostępne są wybrane lokale – Dim Sum Box, Tel Aviv, Trufla Pasta Bar i The Fry oraz wszystkie bary: Centrala, Kandela i Elektryk. Od 27 maja w pasażu od strony ulicy Zajęczej działa również kawiarnia Vita Cafe, słynąca z jednych z najlepszych pączków w mieście. Pozostałe koncepty będą otwierać się sukcesywnie, w kolejnych dniach.
Od poniedziałku, 18 maja, goście Elektrowni Powiśle mogą korzystać z pełnej oferty restauracji zlokalizowanych w budynku B przy placu zewnętrznym od ulicy Zajęczej. To koncept Kuby Wojewódzkiego i Józefa Krawczyka – Niewinni Czarodzieje 2.0. oraz serwująca nowoczesną azjatycką kuchnię Pełną Parą. Słynie z pierożków dim sum przygotowywanych na parze, ale goście mogą też zamówić w niej zupy, sałatki oraz klasyki kuchni azjatyckiej takie jak tajskie curry i pad thai.

Centrala Bar w Elektrowni Powiśle. Zdjęcia: materiały prasowe.
Centrala Bar w Elektrowni Powiśle. Zdjęcia: materiały prasowe.

Bezpieczeństwo
Uruchomienie lokali gastronomicznych w Elektrowni Powiśle uzależnione było od terminu kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z pandemią i ogłoszenia nowych wytycznych dla gastronomii. Strefa Food Hall została przystosowana do obostrzeń sanitarnych, tak by wszyscy klienci i pracownicy czuli się w pełni bezpiecznie. W wielu miejscach umieszczone zostały instrukcje i oznaczenia informujące o zasadach zachowania oraz środkach bezpieczeństwa obowiązujących na terenie obiektu. Docelowo w strefie będzie mogło wspólnie jeść i bawić się ponad 600 osób, na wielkie świętowanie musimy jednak jeszcze poczekać.
Elektrownia Powiśle to także czynne już sklepy i strefa Beauty Hall, której oferta skupia ponad 300 usług z zakresu urody i pielęgnacji – jej otwarcie zaplanowane jest na początek czerwca.

Elektrownia Powiśle. Zdjęcie: materiały prasowe.
Elektrownia Powiśle. Zdjęcie: materiały prasowe.
Godziny otwarcia
Strefa gastronomiczna Food Hall otwarta będzie od godz. 11:00 do 24:00 od poniedziałku do czwartku (w niedzielę od godz. 10:00) oraz od godz. 11:00 do 24:00 w piątek i od godz. 10:00 do 24:00 w sobotę. Dodatkowo, wybrane bary czynne będą w piątki i soboty do godz. 2:00 w nocy. W piątki i soboty w godzinach 9:00 – 15:00 w Elektrowni Powiśle działa również eko targ Plonoteka, który już od kilku miesięcy przyciąga klientów poszukujących certyfikowanych i ekologicznych produktów, prosto od lokalnych producentów oraz rolników.
Część handlowa Elektrowni Powiśle będzie czynna od poniedziałku do soboty od godz. 10:00 do 22:00 i od godz. 10:00 do 21:00 w niedziele handlowe.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Bistro Kromki na warszawskim Muranowie

Na warszawskim Muranowie od roku, a konkretnie od lutego 2018 r., działa nowoczesne i sympatyczne bistro Kromki. Przycupnęło wśród ciągnących się między aleją Solidarności a Nowolipkami niskimi pawilonami, w których kryją się fast foody oraz sklepiki np. z cygarami, alkoholem czy kosmetykami.

Pasibus z burgerami w warszawskiej Galerii Młociny

Burgery Pasibusa są cenione za świeżość użytych składników, autorskie receptury i pomysłowe połączenia smakowe. Sieć uruchomiła drugi swój lokal w Warszawie - w nowootwartej Galerii Młociny.

PROSCIUTTERIA

Prosciutteria to miejsce poświęcone przede wszystkim wspólnemu spędzaniu czasu i długim rozmowom, do których jedzenie i wino są tylko dodatkiem. Lokal odwołuje się do włoskiej tradycji niewielkich barów, do których zagląda się na kawę, kieliszek wina lub aby po prostu miło spędzić czas.

Nonna Pizzeria - neapolitańska pizza w sercu Warszawy

Zdarzają się miejsca, które w ciągu kilku tygodni stają się kulinarnym hitem, i nawet pandemia nie jest w stanie tego powstrzymać. Do takich lokali z pewnością trzeba zaliczyć pizzerię Nonna, która pod koniec stycznia otworzyła się przy ul. Oboźnej w Warszawie.

Les Amis - alzacka kuchnia w warszawskim Śródmieściu

Pełną parą działa już pierwsza w Polsce restauracja specjalizująca się w kuchni Alzacji z pogranicza Francji i Niemiec.

WINSKY WINE’N’WHISKY BAR

Nad Wisłą w Warszawie, przy ulicy Wioślarskiej 10, w budynku The Tides, otworzył się w listopadzie Winsky Wine’n’Whisky Bar. Twórczynią i współwłaścicielką miejsca jest Monika Frendl, drugim współwłaścicielem jest Viktor Jakupec.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej