x

Ekologicznie zapakowane - jakie opakowania wybierać?

Kategoria: Twój biznes - oferta    17.05.2020

Papier, otręby czy trzcina cukrowa? Oferta ekologicznych pojemników na żywność wciąż się powiększa. W dobie, w której jedzenie na wynos oraz w dostawie stało się istotną częścią usług każdej gastronomii, warto zastanowić się nad wyborem najlepszych rozwiązań.

Foto: Shutterstock.com.
Foto: Shutterstock.com.

Rezygnacja z plastiku i ekologiczne, biodegradowalne, kompostowalne opakowania na żywność to jeden z najgorętszych tematów na rynku gastronomicznym przed wybuchem pandemii. Koronawirus jakby zatrzymał wszystko, a nawet cofnął świat o kilka kroków (nagle masowo zaczęto używać plastikowych i gumowych rękawiczek jednorazowych, które skutecznie zaśmieciły miasta). Nowa rzeczywistość jest ciężka, jednak kryzys to też impuls do zmian. W wielu lokalach, które działały dotychczas wyłącznie stacjonarnie, pojawiły się opcje jedzenia na wynos czy w dowozie. Obecnie wydaje się, że dowozy żywności na stałe zwiększą swój udział w rynku usług gastronomicznych. Jedzenie na wynos musi zostać odpowiednio zapakowane i zabezpieczone – a temat ekologicznych, przyjaznych środowisku opakowań niebawem powróci na pierwsze strony. Teraz, gdy już wszyscy nieco oswoili się z nową rzeczywistością, warto wyprzedzić konkurencję i, jeśli jeszcze tak nie jest, wprowadzić jak najbardziej ekologiczny sposób pakowania jedzenia. Opcji i możliwości na rynku jest coraz więcej.  

OPAKOWANIA PAPIEROWE 
Wykonane z papieru pudełka na żywność to ze względów ekologicznych jedna z najlepszych opcji. Jednak nie nadadzą się one do wszystkiego. Sprawdzą się w przypadku frytek, burgerów czy pizzy. W papier można też owinąć tortille, wrapa czy różnego rodzaju kanapki, ciastka i słodkości. Jednak nie da się zapakować w papierowe pudełka dań bardzo wilgotnych, zawierających dużo sosu czy półpłynnych. Istnieją oczywiście papierowe pojemniki, które sprostają takim wymaganiom, jednak najczęściej są one wewnątrz powleczone klasyczną folią, co nie tylko sprawia, że nie są ekologiczne, ale w bardzo dużym stopniu uniemożliwia ich przetworzenie (oddzielenie cienkiej warstwy folii od papieru jest prawie niemożliwe). Drugą wadą papierowych opakowań jest to, że gorzej od np. aluminiowych lub wykonanych z polistyrenu trzymają ciepło. Nie każde danie da się zapakować w papier także dlatego, że przy dłuższym transporcie może dojechać po prostu zimne. 
Papierowe opakowania sprawdzą się natomiast doskonale do pakowania całych zamówień. Torby papierowe, w których umieszcza się wszystkie zamówione przez klienta dania to zresztą od lat standard zarówno w fast foodach, jak i miejscach dbających o swój proekologiczny wizerunek. 

OPAKOWANIA Z TRZCINY CUKROWEJ
Doskonałym wyborem są pudełka z trzciny cukrowej. Produkuje się je z bagassy, czyli odpadu przerobowego trzciny cukrowej. Są więc nie tylko wykonane z naturalnego surowca, ale dodatkowo stanową przykład upcyklingu, czyli wykorzystywania odpadów do wyprodukowania czegoś wartościowego. Naczynia z bagassy mają dużo zalet. Lepiej niż papier trzymają ciepło, nie przemiękają przez ok. 12 godzin (jedzenie na pewno zdąży w tym czasie dojechać do klienta i zostać skonsumowane) oraz można je podgrzewać w mikrofali. Dodatkowo tego typu pojemniki są w pełni kompostowalne i choć nie zaleca się kompostowania ich w domowych kompostownikach, to zdecydowanie należy wyrzucać je do pojemnika na bioodpadki. 

OPAKOWANIA Z BAMBUSA 
Z bambusa wykonuje się głównie jednorazowe sztućce, ponieważ są sztywne, wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury. Ostatnio jednak coraz częściej pojawiają się też talerze czy tacki wykonane z tego materiału. Popularność zyskały małe bambusowe łódeczki do serwowania finger foods. Choć są również kompostowalne, ich dużym minusem jest to, że raczej nie nadają się do pakowania jedzenia na wynos lub w dowozie. 

OPAKOWANIA Z OTRĘBÓW 
Z otrębów wykonywane są przede wszystkim talerze, miseczki i sztućce jednorazowe. Co prawda nie znajdą one zastosowania w pakowaniu jedzenia na wynos, ale można je dołączać klientom, jeśli np. zamówione danie jest wieloporcjowe. Otrębowa zastawa jest bardzo sztywna, więc wygodnie się jej używa. Na otrębowy talerzyk można położyć ciastko lub kanapkę, którą klient zje po drodze, w trakcie spaceru. Jeżeli ktoś ma ochotę, sam talerzyk wykonany z otrębów również jest jadalny. Łatwo też ulega rozkładowi, więc tego typu naczynia wyrzucać należy do brązowego pojemnika na śmieci. 

OPAKOWANIA WIELORAZOWE
To najbardziej radykalane, ekologiczne i zerowaste’owe rozwiązanie. Z jednej strony mogą to być plastikowe kubki wielorazowe na kawę czy inne napoje (jak np. wprowadzony w Krakowie system wielorazowych kaucyjnych kubków, w których można otrzymać kawę na wynos w jednym lokalu, a kubek zwrócić w dowolnym innym uczestniczącym w akcji Take!Cup). Popularność zyskują też drobne dania, typu jogurty z granolą, musy, pasty, zupy czy sałatki pakowane w słoiki, które po spożyciu można zwracać do lokalu, dzięki czemu generuje się mniej śmieci, bo słoik wraca do obiegu. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem są po prostu wielorazowe pojemniki na żywność – najlepiej szklane. Niestety jest to oferta skierowana wyłącznie do osób o wyjątkowo silnych poglądach proekologicznych. Pojemniki te, choć nie generują prawie żadnych odpadów (wymienia się je bardzo rzadko), są odporne na niską i wysoką temperaturą, mogą być wkładane do mikrofali i piekarnika oraz są neutralne dla żywności, mają też bardzo istotne wady. Są ciężkie, a więc przewożenie ich generuje większy ślad węglowy, a przede wszystkim system dostarczania, zbierania, czyszczenia oraz dezynfekowania pojemników jest skomplikowany, przez co zapakowane w ten sposób posiłki są o wiele droższe. 

BIODEGRADOWALNY PLASTIK 
Bioplastik tworzony jest z polilaktydu (lub polikwasu mlekowego, PLA), jest więc, podobnie jak konwencjonalny plastik, polimerem. Różnica polega na tym, że wyroby z polikatydu są kompostowalne i rozkładają się w ciągu 45-90 dni. Dlatego należy je wyrzucać, podobnie jak naczynia z bagassy, do brązowego pojemnika. Zaletą bioplastiku jest również to, że zachowuje się praktycznie tak samo jak plastik wykonany z ropy, a więc jest całkowicie odporny na działanie wody. Produkuje się z niego kubki na napoje, miski na zupy, sosy i sałatki, wieczka do pojemników oraz słomki. Dobrą wiadomością jest także to, że z PLA produkuje się także folie do zgrzewania, dzięki czemu dania na wynos lub sprzedawane w formie cateringu dietetycznego można zapakować w pudełko z trzciny, a następnie szczelnie zamknąć folią PLA. 

ALEKSANDER CZAJKA – SALES MANAGER POLAND, DUNI 
Produkty ekologiczne przyciągają uwagę konsumentów i zapotrzebowanie na nie nieustannie rośnie. Rynek dań i napojów na wynos przeżywa obecnie dynamiczny rozwój. Zabiegani konsumenci spożywają posiłki „po drodze”. Kolekcja Duni ecoecho® oferuje wysokiej jakości i wygodne w użytkowaniu opakowania na wynos, wykonane z najlepszych materiałów ekologicznych, m.in. z trzciny cukrowej, włókien trawy oraz surowców z recyklingu. Dużą uwagę przykładamy do porównywania i klasyfikowania dostępnych materiałów. Stworzyliśmy specjalne narzędzie, które kalkuluje ślad węglowy. Do obliczeń bierzemy pod uwagę wiele współczynników tj. procesy produkcji, użyty materiał, transport oraz cykl życia produktu. 

IWONA NOWAK – MARKETING MANAGER, METRO-PLAST 
Najistotniejszymi kwestiami przy wyborze opakowań ekologicznych przeznaczonych na posiłki są ich biodegradowalność, bezpieczeństwo i łatwość stosowania. Aby sprostać tym wymogom, firma Metro-Plast stworzyła markę me.Organic, która skupia w sobie szeroką gamę termozgrzewalnych opakowań w 100% biodegradowalnych wykonanych z laminowanych pulp z trzciny cukrowej lub celulozowej. Me.Organic to nasza odpowiedź na aktualny i palący problem zastępowania jednorazowych opakowań z plastiku ekologicznymi rozwiązaniami. Opakowania me.Organic mają wszelkie certyfikaty świadczące o ich pochodzeniu i bezpieczeństwie użytkowania, a seria GREEN w pełni nadaje się do kompostowania. Przy ich produkcji zużywa się 50% mniej CO2 niż w przypadku plastikowych opakowań. 

Artykuł ukazał się w „Food Service" 4/2020 nr 194.

 

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Lepiej schłodzone

W nadchodzące ciepłe dni warto szczególnie zabezpieczyć produkty łatwo psujące się. Ciastko z kremem doskonale wygląda wystawione na barze kawiarni, ale w trakcie letnich upałów lepiej je schłodzić, aby goście wyszli zdrowi i zadowoleni.

Ergonomicznie i ekonomicznie w kuchni

Odpowiednio dobrany sprzęt to podstawa w każdej profesjonalnej kuchni. Jak wybrać wyposażenie przy ograniczonej przestrzeni zaplecza i jak zoptymalizować inwestycje? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Stava - gastro-kurierska sieć franczyzowa - uruchamia emisję akcji

Stava uruchomiła emisję akcji w modelu crowdfundingu - planuje pozyskać ok. 4,2 mln złotych od inwestorów. Pozyskane środki pozwolą przyspieszyć rozwój sieci franczyzowej w Polsce i Europie.

Z OGNIA TRADYCJI

Jakie są zalety tradycyjnego, pieca opalanego naturalnym drewnem i jak wybrać ten odpowiedni? Który system wentylacji najlepiej współpracuje z danym urządzeniem? Przedstawiamy kilka możliwości.

Ekspozycja sprzętu gastronomicznego w katowickim Makro

Blisko 300 artykułów wyposażenia dla gastronomii od czołowych producentów zgromadzono w strefie ekspozycyjnej katowickiej hali Makro.

Funkcjonalne i nowoczesne wyposażenie kuchenne

Dobrze wyposażone kuchnie gastronomiczne stają się coraz bardziej nowoczesne i coraz częściej przypominają miejsce akcji filmów sci-fi. Obecnie trudno sobie wyobrazić profesjonalne zaplecze kuchenne bez pieca konwekcyjno-parowego. Jakie jeszcze technologiczne nowości warto mieć w kuchni?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej