x

Właścicielka Charlotte: "Każdy krok ku normalności nas cieszy"

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    14.05.2020

- Gdy usłyszałam nowe wytyczne dotyczące odmrożenia gastronomii, zareagowałam ogromną radością. Nie ukrywam, że popłynęły łzy wzruszenia - mówi Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte i baru Wozownia. Jak jej lokale przygotowują się do otwarcia?

Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte  (Warszawa, Kraków, Wrocław) i baru Wozownia (Warszawa)

Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte  (Warszawa, Kraków, Wrocław) i baru Wozownia (Warszawa). Zdjęcie: archiwum prywatne.
Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte (Warszawa, Kraków, Wrocław) i baru Wozownia (Warszawa). Zdjęcie: archiwum prywatne.
Do tej pory wszystkie moje lokale były otwarte w modelu wynosowym – można było przyjść do nas osobiście i kupić coś na wynos albo zamówić jedzenie w dowozie. To dla nas nowa gałąź biznesu, o której staramy się myśleć pozytywnie. Po odmrożeniu restauracji, które nastąpi 18 maja, przychody z delivery na pewno spadną, ale będziemy chcieli utrzymać tę formę usług.
Jeśli chodzi o nowe rozporządzenia dotyczące rozmieszczenia stolików i reżimu sanitarnego to oczywiście traktujemy je bardzo poważnie, jako swoją wielką odpowiedzialność. Do zapowiadanego otwarcia przygotowujemy się już od dłuższego czasu. Produkujemy naklejki, za pomocą których będziemy prosili gości o respektowanie zasad. Te zasady będą też spisane w widocznych miejscach naszych lokali, żeby goście o nich pamiętali. Kelnerzy zostaną przeszkoleni, jak pilnować dystansu społecznego i uprzejmie informować o tym gości. Jednocześnie zawsze powtarzam, że mam zaufanie do ludzi. Po doświadczeniach z ostatnich dwóch miesięcy widzę, że gościom wchodzącym do Charlotte, aby kupić coś na wynos, nie trzeba było przypominać o obostrzeniach, sami zachowywali ponad 2-metrowy dystans. Widząc, że w lokalu są już 2 osoby, sami wychodzili i czekali na zewnątrz. Więc ufam ludziom, ale oczywiście nie tylko na zaufaniu będę się opierać.
Dawid Będuch, specjalista ds. transportu i logistyki Charlotte.Zdjęcie: Arek Budkiewicz.
Dawid Będuch, specjalista ds. transportu i logistyki Charlotte.Zdjęcie: Arek Budkiewicz.
Aspekt społeczny w barach i kawiarniach jest bardzo ważny, więc będziemy się starali wszystko robić tak, aby zachowując wytyczne, mógł on rozkwitać. Przestrzeń baru Wozownia sprzyja spotkaniom, jest tam ogród, który pozwoli umówić się ze znajomymi po 2 miesiącach izolacji, a jednocześnie zachować 1,5 metrowy dystans. Wszyscy jesteśmy stęsknieni za obcowaniem ze sobą, więc jeśli przestrzeń będzie fajnie i bezpiecznie zaaranżowana, takie spotkania będą się działy.
Maseczki noszone przez kucharzy i kelnerów to trudny temat. Na restauracyjnych zapleczach jest gorąco, w Wozowni mamy kuchnię opartą na grillu. Mimo to nasi kucharze ze względów bezpieczeństwa noszą maseczki i rękawiczki, i tak na razie zostanie. To spore utrudnienie dla pracowników, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że kuchnia i sala jest jak front. Oni są na froncie walki, uważam wręcz, że to misja, którą mieli przez ostatnie 2 miesiące. Liczę na to, że obostrzenia będą dość szybko znoszone, żeby po prostu było im lżej wykonywać pracę.
Wśród naszych pracowników zapanowała ogromna radość, że się otwieramy. Jesteśmy w stanie wszystko przeżyć, bo każdy krok ku normalności nas cieszy.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Pełną Parą: Mamy szczęście do ludzi

Jak Pełną Parą dostosowały się do nowej rzeczywistości? O tym jak ważne, jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi w gastronomii rozmawiamy z Agatą Czyż i Ewą Kołatkowską, właścicielkami trzech restauracji Pełną Parą w Warszawie.

Właściciel restauracji Autentyk: “Usłyszeliśmy: walczcie, albo możecie się przebranżowić"

W pracownikach gastronomii i restauratorach narasta frustracja spowodowana pandemią. Jeśli sytuacja szybko się nie unormuje, wkrótce możemy mieć do czynienia z gastronomicznym podziemiem - twierdzi, pół żartem Ernest Jagodziński szef kuchni i właściciel restauracji Autentyk w Poznaniu.

Tomasz Czudowski i Katarzyna Błońska o dowozach bez pośredników

Z Tomaszem Czudowskim i Katarzyną Błońską rozmawiamy o tym, jak robić dowozy bez pośredników, oraz pytamy, czy w dobie dystansu społecznego da się zapewnić gościom doświadczenie restauracyjne.

Restauracje otwierają się mimo zakazu. "Boimy się, to akt desperacji"

Gastronomia ma już dość lockdownu. Kolejni przedsiębiorcy otwierają lub zapowiadają uruchomienie lokali pomimo zakazu. Jak twierdzą, wolności gospodarczej nie można ograniczyć rozporządzeniem czy ustawą, a obecne obostrzenia rządu są nielegalne.

IGGP: niech rząd pozwoli na otwarcie ogródków gastronomicznych od majówki

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej apeluje do rządu, by pozwolił na uruchomienie ogródków gastronomicznych od 1 maja. Pozwoli to restauracjom bezpiecznie wrócić do pracy - przekonuje.

Agata Gwiazdowska: catering dla dzieci w czasach zarazy

Firma cateringowa szefowej kuchni Agaty Gwiazdowskiej zajmuje się organizacją posiłków na spotkania i eventy firmowe oraz dla placówek oświatowych. Jak sobie radzi w pandemii, gdy życie biznesowe odbywa się zdalnie, a przedszkola i szkoły są okresowo zamykane?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej