x

Właścicielka Charlotte: "Każdy krok ku normalności nas cieszy"

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    14.05.2020

- Gdy usłyszałam nowe wytyczne dotyczące odmrożenia gastronomii, zareagowałam ogromną radością. Nie ukrywam, że popłynęły łzy wzruszenia - mówi Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte i baru Wozownia. Jak jej lokale przygotowują się do otwarcia?

Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte  (Warszawa, Kraków, Wrocław) i baru Wozownia (Warszawa)

Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte  (Warszawa, Kraków, Wrocław) i baru Wozownia (Warszawa). Zdjęcie: archiwum prywatne.
Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte (Warszawa, Kraków, Wrocław) i baru Wozownia (Warszawa). Zdjęcie: archiwum prywatne.
Do tej pory wszystkie moje lokale były otwarte w modelu wynosowym – można było przyjść do nas osobiście i kupić coś na wynos albo zamówić jedzenie w dowozie. To dla nas nowa gałąź biznesu, o której staramy się myśleć pozytywnie. Po odmrożeniu restauracji, które nastąpi 18 maja, przychody z delivery na pewno spadną, ale będziemy chcieli utrzymać tę formę usług.
Jeśli chodzi o nowe rozporządzenia dotyczące rozmieszczenia stolików i reżimu sanitarnego to oczywiście traktujemy je bardzo poważnie, jako swoją wielką odpowiedzialność. Do zapowiadanego otwarcia przygotowujemy się już od dłuższego czasu. Produkujemy naklejki, za pomocą których będziemy prosili gości o respektowanie zasad. Te zasady będą też spisane w widocznych miejscach naszych lokali, żeby goście o nich pamiętali. Kelnerzy zostaną przeszkoleni, jak pilnować dystansu społecznego i uprzejmie informować o tym gości. Jednocześnie zawsze powtarzam, że mam zaufanie do ludzi. Po doświadczeniach z ostatnich dwóch miesięcy widzę, że gościom wchodzącym do Charlotte, aby kupić coś na wynos, nie trzeba było przypominać o obostrzeniach, sami zachowywali ponad 2-metrowy dystans. Widząc, że w lokalu są już 2 osoby, sami wychodzili i czekali na zewnątrz. Więc ufam ludziom, ale oczywiście nie tylko na zaufaniu będę się opierać.
Dawid Będuch, specjalista ds. transportu i logistyki Charlotte.Zdjęcie: Arek Budkiewicz.
Dawid Będuch, specjalista ds. transportu i logistyki Charlotte.Zdjęcie: Arek Budkiewicz.
Aspekt społeczny w barach i kawiarniach jest bardzo ważny, więc będziemy się starali wszystko robić tak, aby zachowując wytyczne, mógł on rozkwitać. Przestrzeń baru Wozownia sprzyja spotkaniom, jest tam ogród, który pozwoli umówić się ze znajomymi po 2 miesiącach izolacji, a jednocześnie zachować 1,5 metrowy dystans. Wszyscy jesteśmy stęsknieni za obcowaniem ze sobą, więc jeśli przestrzeń będzie fajnie i bezpiecznie zaaranżowana, takie spotkania będą się działy.
Maseczki noszone przez kucharzy i kelnerów to trudny temat. Na restauracyjnych zapleczach jest gorąco, w Wozowni mamy kuchnię opartą na grillu. Mimo to nasi kucharze ze względów bezpieczeństwa noszą maseczki i rękawiczki, i tak na razie zostanie. To spore utrudnienie dla pracowników, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że kuchnia i sala jest jak front. Oni są na froncie walki, uważam wręcz, że to misja, którą mieli przez ostatnie 2 miesiące. Liczę na to, że obostrzenia będą dość szybko znoszone, żeby po prostu było im lżej wykonywać pracę.
Wśród naszych pracowników zapanowała ogromna radość, że się otwieramy. Jesteśmy w stanie wszystko przeżyć, bo każdy krok ku normalności nas cieszy.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Zbigniew Grycan tłumaczy, dlaczego zamknął swoje lokale

Lodziarnio-kawiarnie Grycana pozostają zamknięte do odwołania, choć z ich oferty można by skorzystać na wynos. Według Zbigniewa Grycana ich otwarcie mijałoby się jednak z celem.

Góralski Browar na Krupówkach: sezon nie zając, a uciekł

Na Krupówkach tysiące turystów, a lokale gastronomiczne zamknięte. Dlatego jedna z restauracji - Góralski Browar - zlokalizowana w Centrum Handlowym Krupówki w Zakopanem zdecydowała się na nietypową kampanię.

Pijalnie Czekolady E. Wedel: liczymy na wysoką sprzedaż w drugiej połowie roku

Jak z lockdownem radzi sobie popularna sieć cukiernicza Pijalnie Czekolady E.Wedel? Opowiada Daniel Kucharski, prezes spółki.

Jak działa w kryzysie bistro Dinette we Wrocławiu?

- Nasz pomysł na przetrwanie opiera się na dostarczaniu gościom namiastki Dinette, w postaci codziennie wypiekanego świeżego pieczywa, słodkości, składników do samodzielnego przygotowania posiłku, półproduktów - mówi Jolanta Jurkowlaniec, właścicielka Dinette.

Agnieszka Łabuszewska: Normalność jest nie do wyobrażenia

W 2021 r. stołeczna Kulturalna obchodzić będzie 18. urodziny. Będzie - jeśli przetrwa trwający od listopada drugi lockdown gastronomii. Miejsce zabiera stanowczy głos w aktualnych debatach społeczno-politycznych. O ryzyku biznesowym z tym związanym opowiada właścicielka Agnieszka Łabuszewska.

Właścicielka Concordia Taste: Nie ma powrotu do normalności sprzed pandemii

Myślę, że najgorsze jest już za nami. Ale na pewno nie będzie już tak jak przed pandemią. Chyba nikt nie wierzy, że wiosną powrócimy do tego, co było w zeszłym roku. Wszystkich nas czeka trudny rok - mówi Ewa Voelkel Krokowicz, właścicielka poznańskiej restauracji Concordia Taste.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej