x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Niespodzianka dla fanów "Peaky Blinders". Zakręci w głowie!

Kategoria: Karta - napoje    08.05.2020

Powiększa się rodzina trunków Peaky Blinder. Polscy miłośnicy historii ulicznego gangu z Birmingham mogli się dotąd raczyć smakiem whiskey inspirowanej losami "kaszkietowych oślepiaczy". Teraz do oferty alkoholi nawiązującej do losów Thomasa Gilberta i jego bandy dołączył gin oraz rum.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Historia ulicznego gangu działającego na przełomie XIX i XX wieku w Birmingham zyskała rozgłos dzięki emitowanemu początkowo przez BBC serialowi „Peaky Blinders”. Przedstawia on losy Thomasa Shelby’ego oraz jego rodziny. W rolę głównego bohatera wcielił się znany irlandzki aktor Cilllian Murphy. Obraz, którego pomysłodawcą był Steven Knight, zdobył popularność na całym świecie, w efekcie czego nakręcono aż 5 sezonów (obecnie wszystkie dostępne są na platformie Netflix). Tytułowi Peaky Blinders to w wolnym tłumaczeniu „kaszkietowi oślepiacze” – członkowie gangu nosili bowiem na głowach kaszkiety z wszytymi żyletkami, którymi atakowali nieposłusznych rywali.
W rzeczywistości liderem gangu był Thomas Gilbert i to właśnie jego wizerunek umieściła na etykiecie brytyjska destylarnia Sadler’s Brewing Company, która w 2017 roku wypuściła na rynek whiskey Peaky Blinder. W zamyśle butelka i etykieta miały być jak najwierniejszą kopią działającej od końca XIX wieku grupy przestępczej. W Polsce trunek pojawił się po raz pierwszy pod koniec zeszłego roku na festiwalu Whisky Live Warsaw, natomiast jego szersza sprzedaż i dystrybucja rozpoczęła się z początkiem tego roku. Irlandzka whiskey to wersja blendowana (mieszana), potrójnie destylowana, produkowana metodą small-batch i poddawana procesowi finiszowania w beczkach po Sherry Oloroso. Alkohol dostępny jest w butelkach o pojemności 0,7 litra.
Od niedawna fani serialu oraz historii gangu z Birmingham zyskali możliwość poszerzenia swojej kolekcji trunków Peaky Blinder. Na polskim rynku zadebiutowały kolejne alkohole inspirowane losami Thomasa Gilberta. Peaky Blinder Black Spiced Rum tworzony jest na bazie dojrzewających w beczkach dębowych rumów z Karaibów, infuzowanych dodatkowo aromatycznymi przyprawami (m.in. rodzynki, goździki, cynamon, wanilia i skórki pomarańczy), które zostają poddane dodatkowemu procesowi dojrzewania w beczkach po Sherry Pedro Ximenez.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
W ofercie trunków „kaszkietowych oślepiaczy” znalazł się również gin – produkowany z dodatkiem 9 składników roślinnych, a ponadto nasycany egzotycznymi przyprawami, dzięki czemu – oprócz charakterystycznego dla tej kategorii zapachu jałowca – odnaleźć w nim można ślady eukaliptusa, ziaren kawy, imbiru, cynamonu i dojrzałych pomarańczy. Polską rodzinę trunków Peaky Blinder uzupełniają zestawy z piersiówkami. W ofercie Sadler’s Brewing Company dostępne są również piwo, burbon i cydry nawiązujące do historii gangu, które być może już wkrótce zadebiutują również nad Wisłą.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej