x

Jakich ulg udzielają banki w czasie pandemii?

Kategoria: Koronawirus - Finanse    04.05.2020

Wakacje kredytowe, wakacje terminalowe, rozszerzone gwarancje i e-gwarancje oraz zdalne podpisywanie umów - banki starają się pomóc małym i średnim przedsiębiorcom przeżyć najtrudniejszy czas.

Autorka: Ewa Bednarz

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
W ramach tarczy antykryzysowej przewidziano szereg ulg dla przedsiębiorców. Jedną z najważniejszych jest zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne przez trzy miesiące bez utraty prawa do świadczeń, ale nie do przecenienia jest również pomoc banków.
W najlepszej sytuacji są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które według stanu z 1 lutego bieżącego roku nie miały zaległości w US i ZUS, ponieważ mogą korzystać z bezprowizyjnych gwarancji de minimis, które – w związku z panującą pandemią – będą udzielane do końca roku na nowych warunkach. Wysokość zabezpieczenia jest zwiększona z 60 do 80 proc. kwoty kredytu, a czas zabezpieczenia wydłużony z 27 do 39 miesięcy.
Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu zobowiązań finansowych MŚP, firmom łatwiej jest uzyskać kredyt obrotowy lub inwestycyjny. Bank Gospodarstwa Krajowego zrezygnował w związku z pandemią z pobierania prowizji od gwarancji już istniejących i należnych do 31 grudnia 2020 roku. W planach ma również pożyczki płynnościowe, na które przeznaczono ok. 400 mln zł. Wnioski są przyjmowane już od końca kwietnia. W bankach dostępne są również kredyty objęte w 80 proc. gwarancjami z udziałem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wakacje z odroczoną płatnością
Przedsiębiorcy docenili również inicjatywę Związku Banków Polskich, który w połowie marca rekomendował bankom wprowadzenie wakacji kredytowych. Tylko w ciągu dwóch tygodni skorzystało z nich 40 tys. firm.
Zawieszenie spłat rat kredytów jest możliwe na trzy lub sześć miesięcy. Banki nie pobierają opłat za aneks do umowy, ani za sporządzenie nowego harmonogramu spłat związanego z prolongatą lub karencją udzielanych wakacji kredytowych w ramach pakietu ułatwień. Wniosek składa się online lub telefonicznie, bez wizyty w oddziale. Trzeba jednak pamiętać, że wakacje kredytowe są doraźną pomocą w najtrudniejszym dla firmy czasie, ale nie bezpłatną. Wcześniej czy później trzeba będzie za nie zapłacić. Nie mogą też z nich skorzystać wszystkie firmy, ale tylko te, które nie miały żadnych zaległości w dotychczasowej spłacie rat.
Na apel ZBP pierwszy odpowiedział mBank, proponując małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu do pół roku, ale bez przedłużania okresu kredytowania. To wprawdzie znaczy, że nie trzeba podpisywać do umowy kredytowej żadnego aneksu, ale z drugiej strony oznacza powiększenie wysokości przyszłych rat.
Banki najczęściej pozwalają na zawieszanie rat kredytów gotówkowych, ale są też wyjątki. Na przykład BOŚ umożliwia klientom firmowym odroczenie zobowiązań nie tylko wynikających z pożyczek hipotecznych, kredytów inwestycyjnych, ale nawet z kart kredytowych biznes, co jest rzadkością. Pekao SA natomiast klientom posiadającym kończące się w najbliższych miesiącach linie kredytowe, odnawia je na kolejne sześć miesięcy na uproszczonych zasadach.

Dłuższe spłaty lub wyższe raty
Część kapitałową rat – podobnie jak mBank – postanowiły zawieszać na sześć miesięcy m.in. ING Bank Śląski i Idea Bank. Różnica jednak polega na tym, że banki te o pół roku wydłużają okres kredytowania, natomiast mBank nie, co oznacza, że po okresie zawieszenia, będzie naliczał wyższe raty.
Czas zwieszenia w różnych bankach może być różny – w jednych instytucjach wynosi trzy miesiące, a w innych sześć. Najbardziej elastyczne są: Bank Pocztowy i Credit Agricole, które dopuszczają wybór czasu trwania wakacji kredytowych od miesiąca do pół roku. Przy czym pierwszy z banków nie przewiduje przedłużenia czasu spłaty, a drugi wydłuża okres kredytowania. Credit Agricole dodatkowo dopuszcza trzy rodzaje karencji: zawieszenie części kapitałowej rat lub części odsetkowej, ew. zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych. Odpowiednią opcję wybiera się przy wypełnianiu wniosku. Bank daje również możliwość zawieszenia redukcji limitu w ramach kredytu obrotowego odnawialnego w rachunku bieżącym. Czas zawieszenia rat można również wybrać w Santander Banku, ale jest to trzy lub sześć miesięcy.
Na jeszcze innych zasadach wakacji kredytowych udziela Idea Bank w przypadku Kredytu Fair. Raty spłat zadłużenia obejmują tylko kapitał, a na ich obniżenie można liczyć w 80 proc. przy jednoczesnym wysłużeniu  harmonogramu spłat. Na ulgę mogą liczyć również posiadacze kredytów odnawialnych. Linie kredytowe zapadające do czerwca 2020 r. włącznie, mogą być bezpłatnie przedłużone na kolejne sześć miesięcy. Na kolejne dwa miesiące automatycznie kredyty w rachunku bieżącym przedłuża Santander Bank.

Tańsze terminale
Trudno jest też prowadzić biznes bez terminali płatniczych, zwłaszcza teraz, kiedy w czasie pandemii rekomendowane są płatności bezgotówkowe. Handlowcy docenią więc gest firmy Worldline, właściciela operatora terminali SIX Payment Services, która w związku z trudną sytuacją umożliwiła zawieszenie na dwa miesiące płatności wynikających z korzystania z terminala POS. Możliwe jest nie tylko zawieszenie płatności wynikające z samej dzierżawy terminala, ale również prowizji od transakcji. Worldline dopuszcza też możliwość darmowego korzystania z Saferpay – systemu płatniczego wykorzystywanego w sklepach internetowych lub do przyjmowania płatności przy realizacji dostaw.
Także Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres bezpłatnego korzystania z terminali płatniczych. Dotyczy to detalistów, którym w marcu, kwietniu lub maju kończy się 12-miesięczny okres bezpłatnego korzystania z terminala w ramach programu fundacji. Będą oni mogli korzystać z preferencyjnych warunków do końca czerwca 2020 roku.
Zawieszenie płatności będzie wprawdzie w przyszłości kosztowało, bo zadłużenie trzeba będzie spłacić, ale ma dwie zalety. Po pierwsze zawieszenie spłaty rat nie ma wpływu na zdolność kredytową firmy, a po drugie naliczone po okresie karencji raty będą niższe niż płacone ma początku marca, ponieważ od tego czasu NBP już dwukrotnie obniżył stopy procentowe, oprocentowanie kredytów więc będzie niższe.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Będzie bon gastronomiczny? Rząd może podjąć decyzję w ciągu kilkunastu dni

- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni decyzja zapadnie - mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, pytana o możliwość wprowadzenia bonu gastronomicznego. - Rozmawiamy o wariancie przekazania bonu pracodawcy - dodaje.

Jak pandemia wpływa na wskaźniki biznesu gastronomicznego?

Aby dostosować się do nakazu ograniczenia działalności gospodarczej, wielu restauratorów musiało gruntownie przemodelować swój biznes. W jaki sposób wprowadzone restrykcje wpłynęły na statystyki i wskaźniki osiągane przez typową restaurację?

Rzecznik rządu: będziemy dyskutować o rozwiązaniach dla branż dotkniętych Covid

- Wsłuchujemy się w głos poszczególnych branż dotkniętych pandemią. Jeżeli chodzi o potencjalne, nowe rozwiązania będziemy o tym dyskutować. Nie wykluczam, że jakieś zmiany w tych narzędziach się pojawią - zapowiedział rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Licznik Strat Lockdownowych policzy, ile w trakcie lockdownu tracą zamrożone branże

W czwartek 11 lutego o godzinie 11 uruchomiony zostanie Licznik Strat Lockdownowych. Będzie wskazywał straty branż objętych lockdownem aż do całkowitego odmrożenia ostatniego sektora gospodarki.

Premier: do branży gastronomicznej płynie proporcjonalnie największa pomoc

- Największa proporcjonalnie pomoc płynie do branży gastronomicznej, która jest najdłużej zamknięta z powodu pandemii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że do przedsiębiorców została przekazana pomoc w wysokości 200 mld zł.

Zadłużenie branży HoReCa w minionym roku wzrosło o 1/3

W 2020 r. zadłużenie hoteli, restauracji i firm cateringowych wzrosło o jedną trzecią w porównaniu do poprzedniego roku i wyniosło niemal 280 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Tylko w czasie pandemii wartość zobowiązań zwiększyła się o 58,4 mln zł.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej