

[Q&A] Wstępne badania lekarskie pracowników


Czy w obecnej sytuacji przyjmując nowego pracownika, muszę skierować go na wstępne badania lekarskie? Co w sytuacji, gdy pracownikom mija termin ważności badań okresowych? Na pytania restauratorów odpowiada Michał Włodarczyk z kancelarii BSJP.
Nowe przepisy wprowadziły jednak w tym zakresie pewne ułatwienie. A mianowicie w sytuacji braku dostępności do lekarza medycyny pracy, badanie wstępne lub kontrolne może przeprowadzić i wydać orzeczenie inny lekarz. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza włącza się do akt osobowych pracownika. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza utraci moc po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii. A zatem w ciągu 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii należy powtórzyć badanie przez lekarza medycyny pracy.
Warto również zaznaczyć, że lekarz może przeprowadzić badanie i wydać orzeczenie lekarskie zdalnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności (np. przez telefon lub internet). Z pewnością stanowi to duże ułatwienie w obecnym stanie zagrożenia COVID-19.
Dodatkowo warto wskazać, że na podstawie przepisów Kodeksu pracy wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają:
1) osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na nowym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Natomiast jeśli chodzi o badania okresowe pracowników to przepisy Tarczy antykryzysowej zawiesiły obowiązek ich wykonywania w przypadku ogłoszenia stanu epidemii. Po odwołaniu stanu epidemii pracodawca i pracownik będą zobowiązani wykonać takie badania niezwłocznie, nie później niż w ciągu 60 dni. A zatem pracodawcy muszą pamiętać o skierowaniu pracowników na właściwe badania tak, aby pracownicy uzyskali orzeczenie lekarskie przed upływem tego terminu.

Zobacz także

[Q&A] Składki ZUS w czasie przestoju

Czy mogę zawiesić opłacanie składek ZUS za pracowników w sytuacji, gdy moja restauracja jest zamknięta i pracownicy nie pracują? Na pytania restauratorów odpowiada Michał Włodarczyk z kancelarii BSJP.

Gdy pracownik nie przyjdzie do pracy...

Kiedy pracownik nie poniesie konsekwencji, jeśli w czasie pandemii nie przyjdzie do pracy, bo się boi? Odpowiada Wojciech Chromik, menedżer, Grant Thornton.

[Q&A] Pracownik na postojowym

Ubezpieczenie zdrowotne i praca podczas postojowego - wyjaśniamy wątpliwości.

[Q&A] Co z pensjami pracowników?

Twoja restauracja jest zamknięta - czy musisz w takim razie wypłacać pensje i czy otrzymasz na ten cel pomoc finansową. Na pytania restauratorów odpowiada Michał Włodarczyk z kancelarii BSJP.

[Q&A] Wypowiedzenie umowy w trakcie pracy zdalnej

Czy umowa o pracę może zostać wypowiedziana bez fizycznego kontaktu z pracownikiem? Na pytania restauratorów odpowiada Michał Włodarczyk z kancelarii BSJP.

[Q&A] Ochrona miejsc pracy

Jakie warunki trzeba spełnić, by liczyć na pomoc państwa w zakresie ochrony miejsc pracy?
Inne kategorie
Akademia Horeca


Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

