x

Polska Toskania warta zachodu

Kategoria: Wino    09.04.2020

"Winnica jest wszystkim, jeżeli pomyślę o niej w kategorii pasji, miłości, sposobu na życie" - mówi Kinga Kowalewska-Koziarska, właścicielka najstarszej prywatnej winnicy w Polsce i jedna z bohaterek dokumentu "Polska Toskania".

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.

Film 10 dni po premierze zanotował prawie milion wyświetleń. Tytuł od samego początku wzbudził wiele kontrowersji. Sugeruje się bowiem, że Toskanię można znaleźć w zachodniej części Polski. Krytykowano zwłaszcza fakt porównywania odradzającego się regionu winiarskiego do takiego o ugruntowanej, wielowiekowej tradycji. Z drugiej strony ci, którym tytuł się podobał, wskazywali na skuteczny zabieg marketingowy mający na celu przyciągnięcie szerszej publiki i tym samej promocję polskiego wina. Głównym bohaterem filmu jest województwo lubuskie, a piękno regionu pokazano przez pryzmat odradzającego się tam winiarstwa. Tak jak kraje promują się poprzez kulinaria, tak Lubuskie odniosło się do swoich bogatych tradycji winiarskich sięgających XIII w., kiedy to Cystersi produkowali pierwsze wina – wtedy na cele liturgiczne, a pod koniec XIX w. okolice Zielonej Góry okalało nawet 1500 ha winnic.
Sommelier Tomasz Kolecki, świetnie zresztą radzący sobie w roli prezentera, oprowadza po najciekawszych projektach w okolicy. Odwiedza m.in. Krzysztofa Fedorowicza z Winnicy Łazy, Guillaume’a Dubois, znanego producenta win musujących z Winnicy Gotschorze, czy w końcu 35-hektarową Winnicę Samorządową w Zaborzu. Film można obejrzeć na kanale YouTube oraz na stronie internetowej „Gazety Lubuskiej”.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 2/2020 nr 192.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Polskie wino coraz popularniejsze. Gdzie i jakie szczepy uprawia się nad Wisłą?

Rynek polskich win rozwija się dynamicznie. Jakość niektórych trunków jest bardzo wysoka. Choć branża winiarska w naszym kraju odrodziła się zaledwie kilka lat temu, to wina z Polski są już nagradzane na międzynarodowych konkursach.

Sommelier Norbert Dudziński wrócił do Polski

Norbert Dudziński, do niedawna head sommelier w 3-gwiazdkowej restauracji Geranium w Kopenhadze, wrócił do Polski i objął stanowisko general managera oraz head sommeliera w warszawskim wine barze Dyletanci.

SOMMELIERZY Z POLSKI ODWIEDZILI RIAS BAIXAS

Grupa polskich sommelierów odwiedziła w październiku region Rías Baixas. Ta apelacja, położona na północnym wschodzie Hiszpanii, słynie z produkcji win białych albariño. Młodzi sommelierzy zwiedzili 9 winiarni w regionie.

POLSKIE WINA NAGRODZONE

17 czerwca po raz piąty w poznańskiej restauracji Spot miał miejsce całodzienny cykl wydarzeń poświęconych polskim winom i cydrom. Z roku na rok jakość polskiego wina wzrasta. Udowodniły to m.in. wyniki konkursu "Polskie korki 2018".

WINOBRANIE 2017

Tegoroczne winobranie dobiegło końca w Niemczech niespotykanie wcześnie. Łącznie w roku 2017 można będzie liczyć na wino dobrej lub bardzo dobrej jakości, jednak będą to stosunkowo niewielkie zbiory.

Abruzja nieznana

Abruzja to region winiarski w środkowych Włoszech położony między wybrzeżem Adriatyku a Apeninami. W połączeniu z lokalną kuchnią i wciąż umiarkowanym ruchem turystycznym tworzy fascynującą destynację dla miłośników nieoczywistych smaków i lokalnych win.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej