x

Polska Toskania warta zachodu

Kategoria: Wino    09.04.2020

"Winnica jest wszystkim, jeżeli pomyślę o niej w kategorii pasji, miłości, sposobu na życie" - mówi Kinga Kowalewska-Koziarska, właścicielka najstarszej prywatnej winnicy w Polsce i jedna z bohaterek dokumentu "Polska Toskania".

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.

Film 10 dni po premierze zanotował prawie milion wyświetleń. Tytuł od samego początku wzbudził wiele kontrowersji. Sugeruje się bowiem, że Toskanię można znaleźć w zachodniej części Polski. Krytykowano zwłaszcza fakt porównywania odradzającego się regionu winiarskiego do takiego o ugruntowanej, wielowiekowej tradycji. Z drugiej strony ci, którym tytuł się podobał, wskazywali na skuteczny zabieg marketingowy mający na celu przyciągnięcie szerszej publiki i tym samej promocję polskiego wina. Głównym bohaterem filmu jest województwo lubuskie, a piękno regionu pokazano przez pryzmat odradzającego się tam winiarstwa. Tak jak kraje promują się poprzez kulinaria, tak Lubuskie odniosło się do swoich bogatych tradycji winiarskich sięgających XIII w., kiedy to Cystersi produkowali pierwsze wina – wtedy na cele liturgiczne, a pod koniec XIX w. okolice Zielonej Góry okalało nawet 1500 ha winnic.
Sommelier Tomasz Kolecki, świetnie zresztą radzący sobie w roli prezentera, oprowadza po najciekawszych projektach w okolicy. Odwiedza m.in. Krzysztofa Fedorowicza z Winnicy Łazy, Guillaume’a Dubois, znanego producenta win musujących z Winnicy Gotschorze, czy w końcu 35-hektarową Winnicę Samorządową w Zaborzu. Film można obejrzeć na kanale YouTube oraz na stronie internetowej „Gazety Lubuskiej”.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 2/2020 nr 192.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Jancis Robinson w Polsce

8 października br. Polskę odwiedziła Jancis Robinson - jedna z największych znawczyń wina, światowej sławy krytyk i dziennikarka winiarska. Robinson odebrała tytuł Człowiek Roku 2016 przyznawany przez magazyn "Czas Wina".

Wina czerwone na jesień i nie tylko

Bogactwo smaków, duża różnorodność, a nawet właściwości prozdrowotne to tylko niektóre zalety win czerwonych. Na świecie jest około 100 tys. odmian winorośli, ale większość win powstaje z ok. 150 szczepów. Co jeszcze warto wiedzieć o winach czerwonych?

CALIFORNIA WINE FESTIVAL 2017

14 marca br. po raz pierwszy w ramach konferencji Food Service Summit odbyła się największa prezentacja win z Kalifornii na polskim rynku. Kalifornijscy winiarze oraz ich rodzimi importerzy tłumnie odwiedzili festiwal, prezentując najlepsze butelki ze swoich winnic.

Legenda w Warszawie

10 października Warszawę odwiedził Georg Riedel, przedstawiciel rodziny Riedel, która od 11 pokoleń zajmuje się produkcją kieliszków do wina. Kieliszki nie są małym szczegółem, ale ważnym elementem restauracji, która ma poważne podejście do gościa.

Adam Pawłowski: Bąbelki na co dzień

Z premedytacją piszę o winach musujących już po sylwestrze, bo uważam, że powinniśmy cieszyć się bąbelkami przez cały rok. Trend sugeruje, że coraz częściej sięgamy po nie na co dzień. Ta prężnie rosnąca kategoria win zanotowała w ostatniej dekadzie globalny wzrost produkcji sięgający 40%.

PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej