x

Wielkanoc w dostawie

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    08.04.2020

Zbliżające się święta Polacy spędzą w domach. Izolacja i ograniczenia w przemieszczaniu się sprawią, że większość zrezygnuje z gościny u krewnych czy przyjaciół. O świąteczne smakołyki musimy zadbać samodzielnie. Wielkanocna oferta na wynos to szansa dla restauracji, by podratować finanse.

Najpopularniejsze wielkanocne dania - białą kiełbasę, babkę czy żurek - można zamówić w restauracji z dostawą. Zdjęcie: Shuttestock.com.
Najpopularniejsze wielkanocne dania - białą kiełbasę, babkę czy żurek - można zamówić w restauracji z dostawą. Zdjęcie: Shuttestock.com.
Nie każdy ma czas na samodzielne przygotowanie wielkanocnych posiłków, nie każdy to potrafi lub nie każdemu się chce. Świąteczna oferta na wynos to okazja dla restauracji, by podreperować nadwątlony epidemicznymi ograniczeniami budżet.
Większość pytanych przez nas restauratorów nie ma problemów z zaopatrzeniem się w artykuły potrzebne do przygotowania wielkanocnego menu. – Dostawcy wręcz są szczęśliwi, gdy zamawiamy u nich towar – usłyszeliśmy w restauracji Fest Port Czerniakowski w Warszawie.
Jest jednak druga strona medalu. – Obecnie 100 proc. firm zaopatrujących branżę HoReCa sprzedaje wyłącznie za gotówkę, przy czym duża część surowców podrożała przez ostatnie dwa tygodnie, co wpływa na koszty produkcji – zauważa Jerzy Wójcik z restauracji Koncertowa w Lublinie.
O swojej ofercie lokale informują gości najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych, głównie Facebooka i Instagrama. W restauracji Fest Port Czerniakowski postawiono dodatkowo na newsletter i pocztę pantoflową wśród znajomych i fanów lokalu. W lubelskiej Koncertowej – informację sms-em.
– A my mamy dodatkowo plakat na drzwiach restauracji i ulotki informacyjne, które dołączamy do wszystkich nieświątecznych zamówień na wynos – mówi Adrianna Kubeczka, manager poznańskiej Zielonej Werandy.
Podobne niewirtualne rozwiązanie przyjęły restauracje Mielżyński w Warszawie i Poznaniu – ulotki wkładane do toreb przy zakupie wina oraz plakaty na drzwiach.
Ze względów bezpieczeństwa przedstawiciele lokali sugerują płatności bezgotówkowe i proszą o zachowanie zalecanej, co najmniej 2-metrowej odległości przy odbiorze zamówień. Podkreślają też, że dbają o należytą dezynfekcję oraz warunki przygotowywania posiłków zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Według tych wytycznych jedzenie ma być przygotowywane w maskach i rękawiczkach higienicznych, strefy dostaw nie mogą się przenikać, a dostawcy mają często dezynfekować ręce oraz pojazdy.

Tradycyjnie i z fantazją
Jednym z pierwszych lokali, który wystartował z ofertą świąteczną na wynos była restauracja Zielona Weranda w Poznaniu. Na swoim fanpage’u na Facebooku umieściła ujmujący anons:
Oferta wielkanocna Zielonej Werandy promowana na FB. Zdjęcie: Facebook.
Oferta wielkanocna Zielonej Werandy promowana na FB. Zdjęcie: Facebook.
– Kwarantanna, czy nie… święta i tak się odbędą! To od ciebie zależy, jak je spędzisz, co wyląduje na twoim wielkanocnym stole i co w tym szczególnym – choć dziwnym w tym roku – czasie będziesz doceniał najbardziej. Wolne chwile? Zdrowie? Obecność bliskich i wspólny posiłek? Abyście mogli w spokoju i radości, bez dodatkowego stresu przygotować się do świąt, stworzyliśmy dla was specjalne menu wielkanocne. Sprawdźcie i zamawiajcie! Pamiętajcie przy tym, że każde takie zamówienie to dla nas kolejna forma ogromnego wsparcia – czytamy na FB.
Co na to klienci? – Zainteresowanie świąteczną propozycją jest zbliżone do standardowej oferty, którą proponujemy na wynos i na dowóz – mówi  Adrianna Kubeczka z Zielonej Werandy.
Większość pozycji oferowanych na Wielkanoc przez Zieloną Werandę nie znajdowała się w regularnej karcie restauracji. Proponują m. in. schab faszerowany grzybami i śliwkami w majeranku, szynkę pieczoną faszerowaną suszonymi pomidorami, pieczeń rzymską w sosie chrzanowym czy pasztet z gęsi. Nie zapomniano o zupach takich jak chrzanowa z duszoną wołowiną i pieczonymi ziemniakami czy żurek staropolski z ekologiczną białą kiełbasą.
– Poza tym oferujemy zestawy dla 4 osób: albo kaczkę faszerowaną jabłkami i ziołami, podaną z modrą kapustą i domowymi pyzami albo gęś faszerowaną śliwkami i jabłkami z majerankiem, modrą kapustą i domowymi szagówkami – dodaje Adrianna Kubeczka.
– My przygotowaliśmy menu wynosowe w oparciu o wielkanocne tradycyjne smaki, dołączając także propozycje, które sami szczególnie lubimy. Mamy ogromną nadzieję, że w tym chwilowo może trudnym, ale nadal uroczystym, rodzinnym święcie znajdziecie nasze ciepło i serdeczność pochowane w smakach dań – mówi Agata Wojda, szefowa kuchni stołecznego lokalu Fest Port Czerniakowski.
Przysmaki z Festu można również zamówić w Bibendzie. To m.in. żur na domowym zakwasie żytnim, jajka do samodzielnego faszerowania (w zestawie z musami, np. z wędzonego jesiotra z koprem włoskim oraz grzybowym) oraz mus chałwowy i sernik cytrusowy.
– Zainteresowanie jest spore – zdradza nam przedstawicielka restauracji.
Bardziej sceptyczny jest przedstawiciel lubelskiej Koncertowej. – Zainteresowanie jest lepsze niż oczekiwaliśmy, ale i tak trzykrotnie mniejsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Jerzy Wójcik. Koncertowa Restauracja & Catering w Lublinie oferuje m. in. kilka dań z regionalnej kuchni lubelskiej wpisanych na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa, np. kaczkę pieczoną faszerowaną po zamoysku i żur żukowski na zakwasie chlebowych.
A Nóż Widelec w Poznaniu zachęca 10-procentowym rabatem przy zamówieniach powyżej 200 zł. A zamówić można u nich wielkanocne klasyki: żurek, pierogi, mazurki.
Brasserie Warszawska również przygotowała ofertę na wynos.
– Tak, jak zawsze dbaliśmy o państwa w naszej restauracji, tak teraz zadbamy o was w waszych domach. Spędźmy te święta razem! W tym roku będzie trochę inaczej, ale to nie znaczy że mniej kolorowo – cztytamy na stronie restauracji na Facebooku. .
Do kupienia m.in. schab po warszawsku z musem chrzanowym, ozory w galarecie z marynowaną śliwką, kopytka z masłem i szczypiorkiem czy glazurowana marchew z estragonem. Ciekawą propozycją są dania główne – wstępnie przygotowane, przeznaczone do samodzielnego wykończenia, np. dorsz w emulsji maślanej czy pieczeń jagnięca z sosem demi glace.
– Są proste do przygotowania, a do każdego dołączamy instrukcje – wyjaśnia przedstawiciel restauracji.
Restauracja Stary Rynek w Łodzi zdecydowała się na przygotowanie dań na wynos tylko przed świętami. Oprócz potraw tradycyjnie wielkanocnych jest parę niestandardowych.
– Proponujemy m.in. flaki wołowe z cielęcymi klopsikami, pstrąga faszerowanego szyjkami rakowymi, policzki wieprzowe w cydrze, karczek pieczony w chlebie – wylicza Szymon Wojciechowski.
– Nie marnujcie swojego cennego czasu na stanie w długich kolejkach do sklepu po produkty na wielkanocne stoły. My zrobimy to za was i przygotujemy pyszne potrawy z dostawą do domu lub odbiorem własnym – zachęca do swej oferty restauracja Muga w Poznaniu.
– Proponujemy m.in. żurek z białą kiełbasą i suszonymi borowikami, pasztet wieprzowy ze świni złotnickiej z konfiturą z czerwonej cebuli oraz udko kacze konfitowane – wymienia Klaudiusz Kawicki z Mugi.

Zamów święconkę dla seniora
Akcja #WielkanocDlaSeniora na Zrzutka.pl. Zdjęcie: Zrzutka.pl.
Akcja #WielkanocDlaSeniora na Zrzutka.pl. Zdjęcie: Zrzutka.pl.
W święta myślimy nie tylko o sobie! Potrzebę niesienia pomocy najbardziej potrzebującym przewidzieli niektórzy restauratorzy. Użyteczną inicjatywę „Zamów święconkę dla seniora” organizuje Piotr Popiński oraz pracownicy jego warszawskich restauracji Elixir, Folk Gospoda i Czerwony Wieprz.
– W Wielką Sobotę zazwyczaj tłumnie odwiedzaliśmy kościoły z tradycyjną święconką, aby poświęcić pokarmy. Obecnie z powodu pandemii koronawirusa i zakazu zgromadzeń stajemy w obliczu zaniechania tej polskiej tradycji. Dlatego starając się pomóc w tej szczególnej sytuacji nasze restauracje przygotują koszyczki wielkanocne z poświęconymi przez księdza pokarmami, które będzie można zamówić, a następnie odebrać i przekazać wybranym przez siebie osobom. Jesteśmy przekonani, że taki koszyczek sprawi szczególną radość seniorom, którym przy tej okazji będzie można sprawić niespodziankę i ufundować posiłek na wielkanocny stół – informuje Piotr Popiński.
Zysk ze sprzedaży święconek zostanie przekazany na organizację wyjazdu dla dzieci i młodzieży z parafii św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej 9, oczywiście po zakończeniu pandemii.  
O starszych pomyślała też Kuchnia Otwarta w Warszawie, inicjując akcję „#WielkanocDlaSeniora”. Chcą przygotować posiłki świąteczne dla seniorów z Wilanowa i dystrybuować je w paczkach, w których znajdą się: przystawka, zupa, danie główne i ciasto.
– Ogromna część osób starszych w trosce o swoje zdrowie i życie pozostaje w domach i w związku z tym traci możliwość uzyskania pomocy z zewnątrz. W nadchodzącym czasie Wielkanocy osoby te nie tylko nie zobaczą swoich bliskich, lecz także będą miały wielki problem z przygotowaniem tak ważnego dla nich posiłku jak śniadanie Wielkanocne – mówią organizatorzy akcji.
W trosce o bezpieczeństwo seniorów, przesyłki zostawiane będą przed drzwiami, po wcześniejszym dzwonku. Aby wesprzeć akcję, można wysłać #WielkanocDlaSeniora do konkretnej osoby (koszt – 50 zł) lub do grupy najbardziej potrzebujących, którzy pozostają pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wilanów. Pieniądze należy wpłacać na platformie Zrzutka.pl.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Gowin: gastronomia będzie musiała się jeszcze uzbroić w cierpliwość

- Gastronomia będzie musiała się jeszcze uzbroić w cierpliwość, w Europie będzie to zapewne jedna z ostatnich otwieranych branż - mówił w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami dla biznesu w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju.

Jak sobie radzą restauracje, które pracują w czasie pandemii?

Wielu restauratorów walczy o przetrwanie swoich lokali, uruchamiając pokłady kreatywności i sięgając po ponadstandardowe środki, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Przy tym wszystkim znajdują czas, by pomagać potrzebującym. W ramach akcji #DalejOtwarte opowiadają, jak sobie radzą w kryzysie.

Hotelarze z Zachodniopomorskiego apelują o otwarcie granic 13 czerwca

Przedstawiciele branży hotelowej z Zachodniopomorskiego apelują o informacje, kiedy rząd planuje otworzyć granice. Jak tłumaczą, ich klienci to głównie turyści niemieccy, a na przygotowanie się do większej liczby gości potrzebują co najmniej 10 dni.

Dzięki otwarciu gastronomii centra handlowe znów zapełniają się klientami

"Odmrożenie" gastronomii i usług wpłynęło na większy ruch w centrach handlowych. W trzecim tygodniu ponownego otwarcia obiektów handlowych kształtował się on na poziomie od 73% do 79% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Interwencja służb w warszawskim pubie Piw Paw. Zabezpieczono cały zapas alkoholu

Warszawski pub Piw Paw to jeden z tych lokali, który mimo obostrzeń i zakazów przyjmuje gości. W nocy z czwartku 4 marca na piątek 5 marca odbywała się tam impreza. Interweniowały służby - wylegitymowano 53 osoby i zarekwirowano alkohol.

Gastronomia w czasie pandemii

Decyzją rządu od soboty działalność restauracji, pubów, klubów i barów podlega poważnym ograniczeniom. Zabroniono spożywania posiłków w lokalach, dozwolone jest natomiast wysyłanie ich w dostawie oraz wydawanie klientom na wynos. Jak funkcjonuje branża gastronomiczna przy tych obostrzeniach?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej