Czy mogę wprowadzić przestój i obniżyć wynagrodzenie o 50% bez zgody przedstawicieli pracowników?
Nie, pracodawca nie może jednostronnie wprowadzić przestoju, o którym mowa w Tarczy Antykryzysowej i obniżyć wynagrodzenia pracowników objętych takim przestojem o 50%. Takie rozwiązanie musi być zaakceptowane przez związki zawodowe lub przedstawicieli pracowników (gdy u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe).
Czy porozumienie może zostać podpisane tylko przez jednego przedstawiciela pracowników?
Tarcza Antykryzysowa stanowi, że porozumienie zawiera pracodawca i przedstawiciele pracowników, a zatem przedstawicieli musi być co najmniej 2.
Czy mogę sam wskazać przedstawicieli pracowników?
Nie, pracodawca nie może wskazać przedstawicieli pracowników. Przedstawiciele muszą zostać wybrani przez samych pracowników, w trybie przyjętym u danego pracodawcy. W przypadku trudności w przeprowadzeniu wyborów np. z powodu nieobecności pracowników wykonujących pracę zdalną, porozumienie może być zawarte z przedstawicielami pracowników wybranymi w przeszłości dla innych celów. Jeżeli takich przedstawicieli nigdy nie wybrano, pracodawca musi przeprowadzić wybory.
Czy przestojem muszą być objęci wszyscy pracownicy mojej firmy?
Nie, Tarcza Antykryzysowa nie wprowadza takiego warunku. Nie ma więc przeszkód, aby przestój i obniżenie wynagrodzenia o 50% dotyczyło tylko niektórych pracowników, przy niezmienionych warunkach pracy pozostałych. To, jakie grupy zawodowe objęte są przestojem, należy wskazać w porozumieniu zawartym z przedstawicielami pracowników. Takie rozwiązanie musi być jednak uzasadnione obiektywnymi przesłankami (np. aktualnymi potrzebami pracodawcy). Niedopuszczalne jest kierowanie się kryteriami o charakterze dyskryminującym (np. objęcie przestojem tylko kobiet).
Czy mogę wprowadzić przestój w stosunku do części moich pracowników, a pozostałym obniżyć wymiar czasu pracy?
Tak, możliwe jest skorzystanie przez jednego przedsiębiorcę z dwóch różnych rozwiązań przewidzianych w Tarczy Antykryzysowej, tj. część pracowników może być objęta przestojem, a pozostałym pracownikom pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy o 20% (nie więcej niż do 0,5 etatu). W takim przypadku należy w porozumieniu zawartym z przedstawicielami pracowników wskazać, które grupy zawodowe są objęte przestojem, a które obniżonym wymiarem czasu pracy.
Czy obniżając wynagrodzenie o 50% w związku z przestojem lub zmniejszając wymiar czasu pracy o 20% muszę zawrzeć z moimi pracownikami aneksy do umów o pracę?
Nie, obniżenie wynagrodzenia o 50% przy przestoju lub obniżenie wymiaru czasu pracy o 20% następuje na podstawie porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Pracodawca nie musi już zawierać odrębnych aneksów z poszczególnymi pracownikami ani składać wypowiedzeń zmieniających.