x

[Q&A] Składki ZUS w czasie przestoju

Kategoria: Koronawirus - Pracownicy    06.04.2020

Czy mogę zawiesić opłacanie składek ZUS za pracowników w sytuacji, gdy moja restauracja jest zamknięta i pracownicy nie pracują? Na pytania restauratorów odpowiada Michał Włodarczyk z kancelarii BSJP.

Składki ZUS. Foto: Shutterstock.
Składki ZUS. Foto: Shutterstock.
Zgodnie z Tarczą Antykryzysową przedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 10 pracowników mogą być zwolnieni z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.

Warunkiem takiego zwolnienia jest:

– Zgłoszenie na dzień 29 lutego 2020 r. mniej niż 10 ubezpieczonych do ubezpieczeń społecznych;
– Złożenie do dnia 30 czerwca 2020 r. wniosku do ZUS;
– Przesłanie deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020r. nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r.

Niestety przedsiębiorcy zatrudniający 10 pracowników i więcej, nie mogą skorzystać z takiego zwolnienia. Jednak rząd pracuje obecnie nad nowym projektem ustawy tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0. Z doniesień prasowych wynika, że również przedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 50 pracowników będą mogli ubiegać się o zwolnienie z płacenia składek. Takie zwolnienie ma być jednak ograniczone tylko do 9 zatrudnionych. Z uwagi na to, że prace nad projektem nadal trwają, zapisy w tym zakresie mogą jeszcze ulec zmianie.

Autor tekstu: Michał Włodarczyk
O AUTORZE
Michał Włodarczyk
Adwokat w zespole prawa pracy Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k. Specjalizuje się w doradztwie z zakresu szeroko pojętego prawa pracy. Doradza przedsiębiorcom w zakresie prawno-pracowniczych aspektów ich działalności gospodarczej, jak również reprezentuje pracodawców w sądach pracy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej