x

Gdy pracownik nie przyjdzie do pracy...

Kategoria: Koronawirus - Pracownicy    06.04.2020

Kiedy pracownik nie poniesie konsekwencji, jeśli w czasie pandemii nie przyjdzie do pracy, bo się boi? Odpowiada Wojciech Chromik, menedżer, Grant Thornton.

Pusta kuchnia. Foto: Shutterstock.
Pusta kuchnia. Foto: Shutterstock.
Kiedy pracownik nie poniesie konsekwencji, jeśli w czasie pandemii nagle nie przyjdzie do pracy, bo się boi? W zasadzie reguluje art. 210 kodeksu pracy. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, zatrudniony ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Za czas powstrzymania się od obowiązków i oddalenia z firmy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Decyzja o odstąpieniu od wykonywania pracy podlega ocenie pod kątem  zasadności. Oznacza to, że miejsce pracy stwarza rzeczywiste ryzyko dla zdrowia i życia. Jeśli nie, to pracownik musi liczyć się z konsekwencjami ze strony pracodawcy (karą porządkowa, zwolnienie) i ewentualnym sporem sądowym. Zatem odpowiedź brzmi: może, ale musi liczyć się z konsekwencjami (negatywnymi dla siebie). Sama przesłanka strachu przed pandemią może nie być wystarczającym argumentem.

 

Autor tekstu: Wojciech Chromik, menedżer, Grant Thornton

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej