x

Trzy lokale na magnum

Kategoria: Miejsca    02.04.2020

Poznajcie trzy restauracje, w których napijecie się magnum.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.

FARINA, KRAKÓW 
Wielbicielom konkretnych rozmiarów i długich biesiad przy winie restauracja Farina oferuje dwie butelki magnum. Możemy wybrać trunki albo z Portugalii, czy- li Ribeiro Santo Reserva Carlos Lucas Vinhos, Dao z rocznika 2013 (700 zł), albo z Włoch – Amarone della Valpolicella Superiore, Farina, DOCG Veneto z 2016 r. (950 zł). 

CRISTINA, ZAKOPANE 
Jeżeli chcecie odpocząć od wszechobecnej cepeliady, hałasu i turystycznego zgiełku, zboczcie z Krupówek, usiądźcie wygodnie i zaufajcie sommelierowi Adamowi Fijałowi. Do wyboru macie dwie butelki magnum: szampana Jacquard Mosaique (930 zł) do celebracji, a do deserowych hedoni- stycznych uciech Porto Reserva od Croft (530 zł). 

SZARA GĘŚ, KRAKÓW 
Szara Gęś oferuje aż siedem win w butelkach magnum. W tym prawdziwy rarytas dla tych, którzy chcieliby uczcić początek nowego roku w królewskim stylu – Dom Pérignon, Blanc, Brut, Champagne AOC na bazie szczepów pinot noir i chardonnay (4000 zł).

Artykuł ukazał się w „Food Service" 2/2020 nr 192.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Robert Mielżyński otworzy lokal w zrewitalizowanej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Sklep z winami, bar i restauracja w jednym - to zamysł konceptu firmowanego przez znanego importera wina i restauratora Roberta Mielżyńskiego. Właśnie podpisał umowę na najem lokalu w dawnej Remizie na terenie rewitalizowanej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

ŻUROWNIA

W Katowicach od października 2016 r. przy ulicy Ligonia funkcjonuje Żurownia. Właścicielami są Magdalena i Jakub Faron, znani na Śląsku z sieci lokali Mad Mick, oferujących burgery, steki i hot dogi.

Tomasz Łagowski i Łukasz Guziński dowodzą kuchnią Belvedere [rozmowa]

Tomasz Łagowski dołączył do zespołu warszawskiej restauracji Belvedere - objął stanowisko executive szefa. Razem z pracującym od lipca w lokalu szefem kreatywnym Łukaszem Guzińskim opracowali jesienne menu i tworzą już kartę dań na zimę.

Restauracja La Maison

Warszawska restauracja La Maison przy Chłodnej na Woli przeszła niedawno przez wiele zmian. Miejsce należy do Sandry Massoud i Arkadiusza Wilamowskiego.

Strategia restauracji Rozbrat 20: powrót do fine diningu

Jak będzie wyglądała gastronomia po koronawirusie? Czy jest w niej jeszcze miejsce na fine dining? Czy serwujące ten typ kuchni restauracje będą w stanie przetrwać? Rozbrat 20 podejmuje ryzyko!

Smashny - w Warszawie rusza lokal ze smash burgerami

Smash burger stał się w ostatnich latach jednym z ulubionych streetfoodowych dań w USA. Nowe miejsca z tym rodzajem burgera są tam regularnie otwierane, a technikę jego przyrządzania wykorzystują również znane sieci, m.in. Shake Shack i In-N-Out. Jak to smakuje?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej