- Oszczędności. Foto: Shutterstock.
Przymusowe zamknięcie restauracji oznacza brak dochodu, by regulować na bieżąco swoje zobowiązania. Wiele z nich musimy płacić każdego miesiąca niezależnie od tego, czy mamy na to środki czy nie.
1. Podatki i składki
Wciąż nieuregulowana przez państwo akcja pomocowa dla przedsiębiorców nie pozostawia złudzeń, że będziemy zwolnieni z tych opłat. Stan na 30 marca jest taki, że całkowite zwolnienie z płacenia składek ZUS będzie możliwe tylko dla wąskiej grupy. W większości możemy liczyć na odroczenie – taki wniosek już pojawił się na stronie ZUS. Będzie on rozpatrywany indywidualnie. W sumie nie ma wyjścia – lepiej odroczyć i obserwować, jak rozwinie się sytuacja, niż nie robić nic. Niestety musimy udać się na pocztę, by wysłać te dokumenty.
– ZUS
Wniosek o odroczenie terminu płatności składek: tutaj.
– Urząd Skarbowy
Wniosek o odroczenie płatności podatków – nie ma gotowego wniosku. Przykładowy tekst:
„W związku z nietypową i niemożliwą wcześniej do przewidzenia sytuacją gospodarczą i finansową, a mianowicie ogłoszeniem epidemii koronawirusa i związanych z tym utrudnień gospodarczych, uprzejmie proszę o przesunięcie/ odroczenie/ zawieszenie/ umorzenie terminu płatności zobowiązań podatkowych mojej firmy. Restauracje są zamknięte do odwołania, w związku z tym nie mam dochodu, który umożliwia mi regulowanie moich opłat na czas”.
2. Stałe koszty, które opłacasz co miesiąc
– Leasingi i raty kredytów/pożyczek
Każdy bank ma swoją politykę podejścia do zaleceń Związku Banków Polskich, które rekomendują uproszczoną procedurę i przychylność w odraczaniu spłacania rat. Niektóre idą na rękę, inne naliczają opłaty nawet w wysokości 500 zł za zrobienie aneksu. Czasami wystarczy kontakt z internetowym Biurem Obsługi Klienta, gdzie trzeba podać numer umowy i w kilku zdaniach opisać, o co chodzi. Czasami trzeba taki wniosek opracować samodzielnie i wysłać tradycyjną drogą pocztową, listem poleconym.
– Media: prąd, gaz, woda, wywóz śmieci/internet/ telefon
Do każdej z firm dobrze jest wysłać prośbę o odroczenie płatności i/lub zaprzestanie świadczenia usług na jakiś czas.
– Urząd miasta/gminy
Prośba o odroczenie spłaty rat koncesji za alkohol/ opłaty za ogródek gastronomiczny itp.
– ZAIKS/ ZPAV/ STOART i inni
Wypowiedzenie umowy/lub zawieszenie na czas przestoju lokalu.
3. Dostawcy
Alkohole – można spróbować się dogadać z dostawcami i oddać towar, który jest w stanie nienaruszonym.
Inni dostawcy – zależy od rodzaju towaru. Jeżeli można go oddać, to warto spróbować.