x

Pierwsze kroki, by ratować sytuację finansową firmy

Kategoria: Koronawirus - Finanse    03.04.2020

Przedstawiamy zestawienie oszczędności, które może pomóc nam uporządkować finanse.

Oszczędności. Foto: Shutterstock.
Oszczędności. Foto: Shutterstock.
Autorka tekstu: Magdalena Pyszczek, For Rest Projekt (www.frprojekt.pl)

Przymusowe zamknięcie restauracji oznacza brak dochodu, by regulować na bieżąco swoje zobowiązania. Wiele z nich musimy płacić każdego miesiąca niezależnie od tego, czy mamy na to środki czy nie.

 

1. Podatki i składki

Wciąż nieuregulowana przez państwo akcja pomocowa dla przedsiębiorców nie pozostawia złudzeń, że będziemy zwolnieni z tych opłat. Stan na 30 marca jest taki, że całkowite zwolnienie z płacenia składek ZUS będzie możliwe tylko dla wąskiej grupy. W większości możemy liczyć na odroczenie – taki wniosek już pojawił się na stronie ZUS. Będzie on rozpatrywany indywidualnie. W sumie nie ma wyjścia – lepiej odroczyć i obserwować, jak rozwinie się sytuacja, niż nie robić nic. Niestety musimy udać się na pocztę, by wysłać te dokumenty.

– ZUS

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek: tutaj.

– Urząd Skarbowy

Wniosek o odroczenie płatności podatków – nie ma gotowego wniosku. Przykładowy tekst:
„W związku z nietypową i niemożliwą wcześniej do przewidzenia sytuacją gospodarczą i finansową, a mianowicie ogłoszeniem epidemii koronawirusa i związanych z tym utrudnień gospodarczych, uprzejmie proszę o przesunięcie/ odroczenie/ zawieszenie/ umorzenie terminu płatności zobowiązań podatkowych mojej firmy. Restauracje są zamknięte do odwołania, w związku z tym nie mam dochodu, który umożliwia mi regulowanie moich opłat na czas”.

 

2. Stałe koszty, które opłacasz co miesiąc

– Leasingi i raty kredytów/pożyczek

Każdy bank ma swoją politykę podejścia do zaleceń Związku Banków Polskich, które rekomendują uproszczoną procedurę i przychylność w odraczaniu spłacania rat. Niektóre idą na rękę, inne naliczają opłaty nawet w wysokości 500 zł za zrobienie aneksu. Czasami wystarczy kontakt z internetowym Biurem Obsługi Klienta, gdzie trzeba podać numer umowy i w kilku zdaniach opisać, o co chodzi. Czasami trzeba taki wniosek opracować samodzielnie i wysłać tradycyjną drogą pocztową, listem poleconym.

– Media: prąd, gaz, woda, wywóz śmieci/internet/ telefon

Do każdej z firm dobrze jest wysłać prośbę o odroczenie płatności i/lub zaprzestanie świadczenia usług na jakiś czas.

– Urząd miasta/gminy

Prośba o odroczenie spłaty rat koncesji za alkohol/ opłaty za ogródek gastronomiczny itp.

– ZAIKS/ ZPAV/ STOART i inni

Wypowiedzenie umowy/lub zawieszenie na czas przestoju lokalu.

 

3. Dostawcy

Alkohole – można spróbować się dogadać z dostawcami i oddać towar, który jest w stanie nienaruszonym.

Inni dostawcy – zależy od rodzaju towaru. Jeżeli można go oddać, to warto spróbować.

Autor tekstu: Magdalena Pyszczek
O AUTORZE
Magdalena Pyszczek
W branży gastronomicznej zajmuje się kosztami i optymalizacją produkcji. Na stałe związana z firmą Food Bazar. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również podyplomowe studia z zakresu zarządzanie zasobami ludzkimi oraz mediacje na Akademii Górniczo-Hutniczej. Tworzy skuteczne narzędzia do analizy i kontroli finansowej. Doskonale łączy humanistyczne wykształcenie z badawczym zacięciem. Uwielbia skomplikowane i trudne zadania do rozwiązania, świetnie porusza się w gąszczu skomplikowanych przepisów. Magdy pasją oraz drugą profesją jest osteopatia zwierząt.

Zobacz także

Licznik Strat Lockdownowych policzy, ile w trakcie lockdownu tracą zamrożone branże

W czwartek 11 lutego o godzinie 11 uruchomiony zostanie Licznik Strat Lockdownowych. Będzie wskazywał straty branż objętych lockdownem aż do całkowitego odmrożenia ostatniego sektora gospodarki.

Restauracje i hotele toną w długach. Sprawdźcie, jak bardzo!

Powrót branży HoReCa do kondycji sprzed pandemii nie będzie łatwy. Tym bardziej, że na początku kwietnia hotelarstwo, gastronomia i catering miały aż 242 mln zł zaległości - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. A w liczbie tej nie odbija się jeszcze wpływ koronawirusa!

Poradnik: Jak uzyskać subwencję w ramach Tarczy Finansowej PRF

6 kroków do uzyskania pomocy w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Paweł Borys, prezes PFR przedstawia kilka praktycznych wskazówek.

Płynność finansowa - wniosek o ulgi w podatkach

Rozłożenie na raty i umorzenie to inne z rozwiązań do zastosowania, zanim rząd wdroży pakiet ustaw antykryzysowych. Wyjaśniamy, jak to zrobić i co powinien zawierać wniosek.

[Q&A] Jak skorzystać z Tarczy Antykryzysowej?

Jakie warunki należy spełnić, gdzie złożyć wniosek i jak długo można korzystać ze wsparcia przewidzianego w Tarczy. Na pytania restauratorów odpowiada Michał Włodarczyk z kancelarii BSJP.

Zadłużenie branży HoReCa w minionym roku wzrosło o 1/3

W 2020 r. zadłużenie hoteli, restauracji i firm cateringowych wzrosło o jedną trzecią w porównaniu do poprzedniego roku i wyniosło niemal 280 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Tylko w czasie pandemii wartość zobowiązań zwiększyła się o 58,4 mln zł.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej