x

Słuchaj i rozmawiaj, czyli trudna rozmowa z pracownikiem

Kategoria: Koronawirus - Pracownicy    01.04.2020

Jak zachować się w trakcie trudnej rozmowy z pracownikiem i zbudować fundament pod przyszłą współpracę?

Trudna rozmowa z pracownikiem. Foto: Shutterstock.
Trudna rozmowa z pracownikiem. Foto: Shutterstock.
Autorka tekstu: Hanna Dąbrowska, For Rest Projekt (www.frprojekt.pl

W tej chwili wielu restauratorów musi przeprowadzić trudne rozmowy ze swoimi pracownikami – o przyszłości firmy, wypłacie najbliższych pensji, zasadach zatrudnienia na czas epidemii, koniecznych zwolnieniach. Jak się do nich przygotować? Jakich słów używać? Czego nie mówić? Co robić, żeby rozmowa przebiegła spokojnie i bez niepotrzebnych emocji?

Jestem przekonana, że każdy szef czy menadżer doświadczył już w swoim życiu zawodowym takich niełatwych konwersacji. Wie, że może im towarzyszyć płacz, burzliwa dyskusja lub po prostu kłótnia. Czy doprowadziło to do czegoś konstruktywnego? W olbrzymiej ilości przypadków niestety nie. Dlatego zwłaszcza teraz powinniśmy unikać tego typu sytuacji i mimo, iż trudna rozmowa nie jest niczym nadzwyczajnym, warto zapamiętać kilka zasad, które spowodują, że będzie ona jak najmniej dotkliwa dla obu stron.

Postanowiłam podzielić się z państwem kilkoma refleksjami, które wynikają z mojego wieloletniego doświadczenia pracy z ludźmi. Może wam pomogą.

 

Nie taki diabeł straszny, czyli krótko mówiąc – nastaw się pozytywnie

Niezależnie od tego, czy szybko uda ci się wrócić ze swoją działalnością na rynek, czy odbędzie się to w miarę bez szwanku, czy jednak będziesz musiał drastycznie przeformułować swój biznes, albo czy po prostu zamknąć firmę – nie możesz pominąć pracowników i przeprowadzenie z nimi rozmowy to twój obowiązek. Spróbuj nie traktować tych rozmów jak zła koniecznego.

Nie odkładaj ich na potem. Pamiętaj, że jest to działanie niezbędne, które musisz wykonać. Nie bój się – dzięki tym rozmowom pchniesz do przodu ważne sprawy, pokażesz swoją odpowiedzialność, a poza tym zyskasz ogromną wiedzę na temat tego, jak ludzie patrzą na bieżącą sytuację ze swojej perspektywy. Może okazać się, że odkryją swoje nieznane ci wcześniej pozytywne cechy i w rezultacie łatwiej podejmiesz decyzję o ich przyszłości w firmie, kiedy już wszystko zacznie wracać do normy. Łatwiej będzie Ci zdecydować, z kim warto dalej pracować i w kogo warto zainwestować.

 

Skoncentruj się, traktuj temat serio

Ludzie doceniają fakt, że traktuje się ich poważnie i nie „wkłada się” ich między kilka innych spraw. W trakcie rozmów absolutnie nie baw się telefonem, nie patrz na ekran komórki i nie odbieraj jej. To zawsze będzie potraktowane przez drugą osobę jako obraźliwe.

Bądź spokojny, skoncentrowany i postaraj się nie wyprowadzić z równowagi. Wiem, że to nie jest łatwe. Przeczytałam kiedyś o takiej technice, która pomaga odzyskać pion i uodparnia na ciosy z zewnątrz. Jeżeli na przykład, rozmowa przybierze zły kierunek, przeproś pracownika na chwilę – weź szklankę wody, filiżankę kawy albo głęboki oddech, przejdź się po pomieszczeniu i zbierz myśli. Rozrzedź atmosferę. Możliwe, że dzięki temu nie dasz się sprowokować do reakcji, których potem będziesz żałować.

Rób sobie regularne przerwy w ciągu dnia, nie rozpoczynaj kolejnej rozmowy od razu po poprzedniej. Nie rób spotkań w grupach. Z każdym rozmawiaj indywidualnie. Określ sobie czas na jedną osobę i staraj się nie przekraczać tego czasu, nie wędrować w dygresje i nie przeciągać.

 

Miej plan, ale bez przesady

Trudne spotkania przebiegają najlepiej wówczas, gdy traktujemy je jak zwyczajne rozmowy. Trzeba je zatem zaplanować, zapisując sobie najważniejsze punkty, np. co masz do przekazania, co chcesz uzyskać itp. Pamiętaj jednak o tzw. czynniku ludzkim (human touch). Jest bardzo prawdopodobne, że spotkanie nie potoczy się zgodnie z twoim planem i co wtedy? Skrypt na nic się nie przyda, wymiana zdań będzie sztuczna i tyle. Dlatego szczegółowo zaplanowany scenariusz to strata czasu. Rozmowa powinna być prowadzona po ludzku, w sposób prosty, jasny i bezpośredni.

 

Okaż empatię – wysłuchaj człowieka

Pokaż, że ci zależy i chcesz zrozumieć odczucia drugiej osoby. Pamiętaj, po drugiej stronie jest człowiek, z którym pracowałeś czasami przez lata. Nie jest niczemu winien, a teraz bardzo się boi tego, co się dzieje i stracił poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dobrze jest podejść z empatią do delikatnych tematów, dzięki czemu uda ci się zakomunikować trudne wieści z podniesioną głową.

Pamiętaj, że ma to być rozmowa, nie monolog. Słuchaj. Nie ignoruj punktu widzenia drugiej strony. Może się okazać, że w wielu punktach wasze stanowiska pokrywają się. Oczywiście okaż, że też nie jest ci łatwo, ale spróbuj nie wchodzić zbytnio w rolę ofiary. To ty jesteś liderem i to ty – z definicji niejako – bierzesz na siebie ciężar sytuacji.

Pracownik musi wiedzieć, że ci na nim zależy. Pamiętaj, że możliwe jest, iż po zakończeniu kryzysu będziecie dalej razem pracować. Nie wolno więc spowodować sytuacji, w której pracownik poczuje się oszukany lub zlekceważony.

 

Nie rzucaj słów na wiatr

Bądź szczery i uczciwy. Absolutnie nie obiecuj rzeczy, których nie możesz dać. Pamiętaj, że każde słowo jest ważne, wyrażaj się jasno, mów wprost i nie ulegaj emocjom. Nawet, gdy masz do przekazania złe informacje, spróbuj zaoferować coś w zamian. Zastanów się, co mógłbyś dać (np. świetne referencje, kontakty pomocowe), podsuń jakąś praktyczną alternatywę. Zdziwisz się, jak przedstawienie różnych opcji rozwiązań pomaga drugiej stronie wyjść z problemu, a przy okazji jest oznaką szacunku.

 

Skorzystaj z tego doświadczenia

Po każdej z rozmów zrób sobie krótką notatkę. Nie wszystko zapamiętasz, a po kilku tygodniach będziesz mógł wrócić do pewnych tematów, zdefiniować problemy i potem nad nimi pracować.

Powodzenia.

Autor tekstu: Hanna Dąbrowska
O AUTORZE
Hanna Dąbrowska
Konsultantka i praktyk w zarządzaniu pracownikami z 25-letnim doświadczeniem gastronomicznym. Absolwentka studiów podyplomowych z zarządzania na SGGW oraz filologii polskiej na UW. Jest wsparciem dla powstających i działających już projektów gastronomicznych. Zawsze blisko klienta. W ostatnim czasie jej głównym projektem jest rozwój nowej marki na rynku usług cateringowych. Jej entuzjazm do pracy równoważy rozsądek w szukaniu optymalnych rozwiązań.

Zobacz także

HoReCa wraca do gry o pracowników, ale z powikłaniami po covidzie

Restauratorzy i hotelarze po walce z koronawirusem stanęli do kolejnej bitwy, tym razem o pracowników. Ich odpływ z HoReCa może zwolnić powrót do normalności. Tylko w III kwartale 2021 r. największy - bo ponad trzykrotny - wzrost wolnych miejsc pracy w skali roku wystąpił w tej branży.

W branży hotelarskiej zabraknie rąk do pracy?

W sektorze usług związanych z obsługą podróżnych w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych możemy spodziewać się znacznego odpływu kadr. Jak informuje opublikowane właśnie opracowanie Medallia - Global Staffing Report blisko 40% pracowników tej branży planuje opuścić ją w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Jak poradzić sobie z niedoborem pracowników? Oto cztery strategie

Trudno znaleźć dobrych pracowników, a jeszcze trudniej ich zatrzymać. Jeszcze przed pandemią rekrutacja i utrzymanie najlepszych stanowiło problem. W miarę znoszenia ograniczeń staje się jasne, że wielu w ogóle nie chce wracać do swoich starych miejsc pracy. Co robić?

Jak znaleźć dobrego pracownika w gastronomii? Oto cztery zadania do wykonania!

Szukasz personelu? Nie ty jeden! Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, popyt na usługi w naszym kraju powoli będzie powracał do poziomu sprzed pandemii. Należy się spodziewać jeszcze większej rywalizacji o pracowników z konkretnymi kompetencjami.

Goście skarżą się na jakość obsługi w hotelach i restauracjach. Powód? Braki kadrowe w HoReCa

Po miesiącach ograniczeń Polacy planują wakacje w kraju i zajmują stoliki w lokalach gastronomicznych. Mimo rosnącego popytu, wiele obiektów nie jest przygotowanych na skok zainteresowania ich usługami. Z powodu braków kadrowych spada jakość obsługi gości hoteli i restauracji.

Praca w restauracji dostępna od zaraz. Chętnych brak

Braki kadrowe, słabo wyszkoleni i nieodpowiedzialni pracownicy, niska płaca i brak umów dla personelu - to tylko część kłopotów gastronomii, o których w czasie lockdownu na chwilę zapomniano. Teraz, gdy restauracje się otwierają, znów stają się dotkliwe.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej