x

#Gastropomaga, czyli jak branża wspiera lekarzy i szpitale

Kategoria: Twój biznes - wiedza

Restauratorzy - choć sami walczą o przetrwanie - chętnie włączają się do pomocy tym, którzy na co dzień zmagają się z epidemią. Ze zgromadzonych w magazynach zapasów przygotowują pełnowartościowe posiłki i dowożą je do placówek medycznych.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com

Akcje pomocowe rozwijają się od momentu, gdy ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Na mocy decyzji rządu, od 14 marca lokale gastronomiczne ograniczyły swe funkcjonowanie do przygotowywania posiłków wydawanych na wynos lub dowożonych w dostawie albo całkowicie wstrzymały działalność. W ich magazynach często pozostały zapasy żywności. Już w feralny dla branży pierwszy weekend bez klientów przy stolikach, zrodził się pomysł, by z magazynowych nadwyżek przygotowywać posiłki dla ciężko teraz pracujących lekarzy. Żeby zminimalizować ryzyko, jedzenie jest pakowane jednoporcjowo i dostarczane do portierni danej placówki.

 

Cała Polska pomaga
Jednym z pierwszych lokali, który oddolnie wystąpił z taką inicjatywą była poznańska Restauracja Lumière.
– Sytuacja zmienia się dynamicznie i naszą decyzję o tymczasowym zamknięciu podjęliśmy szybko, pozostając z dostarczonym już na kolejne dni towarem. Znaleźliśmy jednak sposób, aby go nie marnować! Dziś bezpłatnie przygotowaliśmy i dostarczyliśmy pracownikom Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu pizzę. Zachęcamy inne poznańskie restauracje, aby przyłączyły się do naszej inicjatywy. Jeśli macie zapasy, których z uwagi na mniejsze zainteresowanie gości lub zamknięcie lokalu nie wykorzystacie, nie marnujcie ich! – napisano 15 marca na fanpage’u restauracji.
Oddolna akcja #wspieramgastro szybko rozprzestrzeniła się w całej Polsce.
– Wiemy, że gastronomia w obecnej sytuacji ma ogromne problemy, ale właściciele licznych barów i restauracji uznali, że trzeba pomagać lekarzom i personelowi medycznemu. Bez ich pracy nie uda się pokonać wirusa, zaś gastronomia nie otworzy swoich lokali dla klientów. Dobro wraca, więc wspierajmy się wzajemnie. Dodajmy siły prawdziwym bohaterom! – czytamy na facebookowej stronie Wschodzący Białystok.

Ratownicy białostockiego pogotowia z posilkiem od Fit Cake. Zdjęcie: Facebook.
Ratownicy białostockiego pogotowia z posilkiem od Fit Cake. Zdjęcie: Facebook.
Przykładowo, w Białymstoku do akcji włączyła się Soodi Pierogarnia, która dostarcza pierogi i zupy do Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Poleskiej, a także Fit Cake, SweetFit, Restauracja Cristal, Lipcowy Ogród, Mozart, Futu Sushi i Koku Sushi.
W Warszawie pomagają m. in. Krowarzywa i bistro Charlotte, które dostarczało posiłki do Szpitala Zakaźnego na Woli. W Starachowicach Krówka i Połówka, w Lublinie – Stół i Wół, w Brzegu – pizzeria Fabryka, w Suwałkach – Wół i Buła, w Kwidzynie – Restauracja California.

Sieciówki też ruszyły do pomocy
Do dostarczania darmowych posiłków dla personelu w szpitalach włączyło się KFC. Pierwsze dostawy dotarły do oddziałów zakaźnych i pulmonologicznych w Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Bolesławcu, Warszawie, Łodzi, Tarnowie, Częstochowie i Kielcach.
To nie wszystko. – Pracujemy nad organizacją stałych dostaw do najbardziej potrzebujących placówek medycznych. Będziemy pomagać do kiedy będzie taka potrzeba i do kiedy tylko będziemy mogli! – deklaruje sieć na swojej stronie na FB.
Wszystkie posiłki przekazywane są w ramach dostawy bezkontaktowej.
McZestawy Mocy. Zdjęcie: materiały prasowe.
McZestawy Mocy. Zdjęcie: materiały prasowe.
Z kolei McDonald’s wspiera szpitale McZestawami Mocy – sieć jest partnerem strategicznym akcji #WzywamyPosiłki. Dotychczas do 5 placówek w Warszawie, Krakowie i Bolesławcu trafiło ponad 500 ciepłych posiłków – McZestawów Mocy, które pomagają zachować energię do działania. Zaplanowano już dostawę kolejnych 600 takich zestawów do szpitali w Krakowie, Łodzi, Zgierzu oraz Wrocławiu. Skala zaangażowania wciąż rośnie, poszerzając się między innymi o kolejne szpitale czy lokalne inicjatywy zgłaszane przez licencjobiorców.
– Jesteśmy na co dzień blisko ludzi. W tej szczególnej sytuacji chcemy wykorzystać nasze możliwości operacyjne, bliskość naszych restauracji i wspierać tych, którzy pomagają. Obserwujemy to, co dzieje się lokalnie i reagujemy na potrzeby – podkreśla Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. relacji korporacyjnych McDonald’s Polska.  
Dostawy McZestawów Mocy odbywają się w sposób bezkontaktowy, we współpracy z zewnętrznymi operatorami McDelivery lub wolontariuszami, którzy odbierają produkty z restauracji z opcją McDrive. Do każdego ciepłego posiłku dołączone są podziękowania od pracowników restauracji.

Do systemowej pomocy dołączyły także Costa Coffee i  Hortex, który przekazał napoje i surowce do przygotowania posiłków.

#Wzywamy posiłki

Zdjęcie: Facebook.
Zdjęcie: Facebook.
Inicjatywa #WzywamyPosiłki ma charakter bardziej skoordynowany niż oddolna akcja #gastropomaga.
– Naszym celem jest skoordynowanie ogólnopolskiej akcji przekazywania posiłków całemu personelowi medycznemu. Akcja ma charakter inicjatywy obywatelskiej i nie stoją za nią żadne firmy ani instytucje, ale staramy się o wsparcie organizacji pożytku publicznego, która uwiarygodni i skoordynuje zbiórkę środków na ten cel w platformie crowdfundingowej (Zrzutka.pl). Szukamy partnerów logistycznych, gastronomicznych i wolontariuszy – czytamy na fanepage’u inicjatywy.
Wolontariusze działają w zorganizowany sposób. Nie dowożą posiłków tam, gdzie nikt ich nie potrzebuje. Na terenie niektórych placówek musieli rozstawić namioty, by móc bezpiecznie i bezkontaktowo dostarczyć jedzenie. Na rzecz akcji pracuje już pro bono kilkadziesiąt osób. Do poniedziałku 23 marca dostarczyli szpitalom ponad 12 tysięcy posiłków!

#Posiłek dla lekarza
Zdjęcie: Facebook.
Zdjęcie: Facebook.
Akcja #PosiłekDlaLekarza zrodziła się z inicjatywy organizacji pozarządowych: Spontanicznego Sztabu Obywatelskiego, Stowarzyszenia Niskie Składki, Fundacji Otwarty Dialog oraz Patryka Wachowca, reprezentanta Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jej inicjatorzy przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, które zostały przeznaczone na opłacenie posiłków dla personelu polskich szpitali oraz stworzenie sieci lokali gastronomicznych, które gotowe są im je zapewnić.
Do akcji dołączyła m.in. sieć hurtowni MAKRO Polska - zespół kucharzy Akademii Inspiracji MAKRO, zlokalizowanej w Warszawie, we wszystkie dni powszednie przygotowywać będzie ciepłe posiłki dla lekarzy i personelu medycznego szpitalu MSWiA w Warszawie.

Od wczoraj niestety, tempo inicjatywy powoli spada.
– Nasza akcja od początku opierała się o dwa czynniki: wielkość zebranych środków i liczbę zgłoszonych restauracji. Jako kilkunastoosobowy zespół przeanalizowaliśmy dokładnie oczekiwane wpływy ze zbiórki i jednogłośnie zdecydowaliśmy się zakończyć w niedzielę naszą inicjatywę w dotychczasowej formie. Obecna częstotliwość wpływów i dynamiki zbiórki, nie pozwoli już na uzyskanie podobnych wpływów w nadchodzących dniach. Oczywiście jeśli zbiórka będzie rosła - na bieżąco będziemy informować o możliwości dalszego rozdysponowywania budżetu – poinformowano na stronie #PosiłekDlaLekarza.
Dobra wiadomość jest taka, że akcja będzie kontynuowana ze względu na wyrażoną przez dużą część restauracji chęć działania, bez względu na brak środków finansowych.
– Pomagamy w koordynowaniu działań pomiędzy lokalami a potrzebującymi jednostkami.Więc jeśli jesteś Restauracją/Lokalem który oferuje swoją pomoc lub potrzebujesz posiłków dla swojej ekipy w szpitalu, czy dla służb mundurowych – pomożemy! – deklarują organizatorzy akcji.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

NIE SAMYM FOOD COSTEM RESTAURACJA ŻYJE

Podczas spotkań z klientami jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: "jaki powinienem mieć food cost?". Jest wiele książek i artykułów na ten temat i sporo z nich za wszelką cenę stara się wpoić zasadę, że koszt towaru powinien wynosić bądź nie powinien przekraczać 30 proc. obrotu.

Moc kawy - ekspansja kawiarnianych sieci

80 największych europejskich sieci kawiarni odnotowało wzrost liczby placówek o 6%, co daje łącznie 16 783 lokale. Poza ekspansją rynek charakteryzują przejęcia i fuzje. Prezentujemy wyniki analizy przeprowadzonej przez "Food Service Europen and Middle East".

Naucz się liczyć - 6 rzeczy, które musisz zrobić, aby zapanować nad finansami lokalu

Firmy upadają, bo nie liczą kosztów i przychodów. Z arkusza kalkulacyjnego może skorzystać każdy i to za darmo!

Ekskluzywne spotkanie dla branży HoReCa

200 uczestników na 22 wydarzeniach w 11 miastach - tak można podsumować sykl "Szef dla szefów". Makro Polska nieustannie rozwija program i organizuje kolejne spotkania branżowe.

Pyszne.pl usuwa plastik ze swojej oferty

Od 1 grudnia 2019 roku platforma do zamawiania jedzenia online Pyszne.pl pozbywa się plastiku ze swojej oferty. Zachęca współpracujące ze sobą restauracje do wprowadzenia alternatywnych opakowań na dostarczane posiłki.

MAX tworzy burgery z myślą o wynosach

W restauracjach MAX Premium Burgers pojawiły się burgery z nowej linii DeliVery Cheezy. Ich formuła została opracowana specjalnie z myślą o zakupach na wynos bądź z dostawą.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej