x

Fine dining w dostawie. Jak to działa?

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    23.03.2020

Poznaj rozwiązania na utrzymanie działalności. Sprawdź, jak w czasie kwarantanny radzą sobie restauracje typu fine dining.

Emocje i kunszt dań fine diningu ciężko jest zamknąć w lunchboksie. Foto: Rudi Ferder, foodiesfeed.com.
Emocje i kunszt dań fine diningu ciężko jest zamknąć w lunchboksie. Foto: Rudi Ferder, foodiesfeed.com.
[AKTUALIZACJA: 2 kwietnia 2020]

Globalna epidemia koronawirusa zatrzymała cały świat. Nagle okazało się, że wyjście do kina, teatru, na siłownię, do restauracji czy nawet kawiarni może stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia. Zgodnie z decyzjami rządów w części krajów wszystkie lokale gastronomiczne zostały całkowicie zamknięte. Tam, gdzie pozwolono gastronomii kontynuować działalność, jedzenie może być oferowane jedynie w opcji na wynos – zamknięte są zarówno sale restauracyjne, jak i ogródki. 

Emocje w pudełku

Sytuacja ta, choć jest ciężka dla całej branży HoReCa, w szczególny sposób dotyka restauracje typu fine dining. Po pierwsze, tego typu lokale oferują najczęściej dania, które muszą być spożyte od razu – są to potrawy źle znoszące przechowywanie i transport. Po drugie, fine dining to nie tylko jedzenie, to także przeżycie. Nie jest po prostu możliwe zamknięcie w pudełku całego doświadczenia restauracyjnego, które miejsca te doskonalą od wielu lat. Po trzecie, pojawia się pytanie, czy w tak specyficznym czasie, w trakcie kwarantanny, ludzie w ogóle potrzebują fine diningu?

O odpowiedź na to pytanie pokusił się Mark Canlis, obecny właściciel restauracji Canlis, działającej w Seattle od 70 lat: 

„Tylko dlatego, że fine dining jest czymś, w czym jesteśmy dobrzy, nie oznacza jeszcze, że jest to obecnie potrzebne komukolwiek. Ludzie potrzebują po prostu jeść.” [tłumaczenie własne za: Forbes]

Dlatego restauracja zaczęła sprzedawać bajgle, burgery oraz menu lunchowe i obiadowe w dowozie, a swój podjazd zamieniła w drive-thru. 

Czwarta i być może najważniejsza kwestia to fakt, że dla wielu restauracji, które do tej pory nie oferowały „wynosów”, logistyka tego przedsięwzięcia może przerastać możliwości. Na facebookowym profilu Qchni Artystycznej pisze o tym Marta Gessler

„Cały czas myślę, co mogę zrobić jako restaurator, człowiek. Czy powinnam uruchomić produkcję dostaw qchennego jedzenia, czy powinnam WAS narażać. Czy stać mnie na to, żeby to zrobić bezpiecznie i profesjonalnie. Nie jesteśmy restauracją, która jest na to przygotowana. Nie mamy takiego zaplecza. Pakowaczek, opakowań, naklejek, badania terminów przydatności do spożycia. Robienie wynosów musi być bezpieczne.” [żródło: QA

 

Czasowo zamknięte

Wiele restauracji fine dining nie zdecydowało się ostatecznie na robienie jedzenia na wynos i postanowiło zawiesić po prostu swoją działalność. Jest to na pewno decyzja trudna zarówno dla właścicieli, jak i dla załogi, ale trudno się jej dziwić. Zmiana sposobu funkcjonowania, opracowanie nowego menu, które będzie zgodne z ideą i standardami miejsca, ale jednocześnie będzie możliwe do zrealizowania w dowozie, a na koniec wypromowanie się, może być w obecnej sytuacji bardzo trudne. 

Zamknięte są m.in. Senses w Warszawie, Biały Królik w Gdyni, Bez Tytułu w Warszawie. 

 

Działają

Część restauracji podjęła jednak wyzwanie i przygotowała różnego typu oferty, od klasycznego delivery, czyli posiłków w dostawie, po otwarcie wysyłkowych delikatesów. 

 

Wrocław. Foto: Makalu, Pixabay.
Wrocław. Foto: Makalu, Pixabay.
Wrocław

Restauracja Jadka działa pod hasłem „Dowozimy osobiście – sommelierka na rowerze, manager samochodem”. W ofercie:
– przystawki, 
– dania pierwsze,
– dania główne.

W każdej kategorii do wyboru 4 pozycje. 

Sprawdźcie koniecznie na Facebooku

 

Restauracja La Maddalena będzie prowadzić sklep, ale także „wynosy” po 35 zł. W sklepie będzie można znaleźć:
– polecane przez zespół restauracji produkty od lokalnych dostawców, 
– garmażerkę, 
– wędliny, 
– zupy,
– smakołyki. 

Na wynos będzie można zamówić kilka dań do wyboru, przygotowanych pod hasłem „dobra kuchnia na ciężkie czasy”. 

Szczegóły we wpisie właściciela, Macieja Nowaczyka, na jego facebookowym profilu.

 

Restauracja Dinette przekształciła się w piekarnię. Przez cały tydzień możecie zamawiać u nich wspaniałe pieczywo. Szczegóły na profilu restauracji na Facebooku

 

Poznań. Foto: David Mark, Pixabay.
Poznań. Foto: David Mark, Pixabay.
Poznań

Restauracja A Nóź Widelec oferuje lunchboksy oraz produkty delikatesowe: 
– własny chleb, 
– soki i przetwory z Folwarku Wąsowo,
– domowe ciasta. 

Aktualna oferta tutaj.

Warto też śledzić fanpage restauracji, na którym pojawiają się różne promocje. 

 

Od 25 marca "wynosy" oferuje również restauracja MUGA. W ofercie znajdują się dania większe i mniejsze, a także wina z restauracyjnej winiarni Casa de Vinos. Dostawa realizowana jest w promieniu 8 km od restauracji, przy zamówieniach powyżej 70 zł - dostawa gratis, a przy odbiorze osobistym -10% na zamówienie. 

Oferta restauracji MUGA dostępna jest też w serwisie Głodny.pl. Szczegóły na profilu FB restauracji

Warszawa. Foto: Immortal shots, Pexels.
Warszawa. Foto: Immortal shots, Pexels.
Warszawa

Butchery & Wine staje się sklepem, w którym można zamówić i kupić najwyższej jakości:
– mięso, 
– wyroby garmażeryjne, 
– zupy 
oraz wiele innych pyszności. 

Do akcji dołączą niebawem pozostałe restauracje Ferment Group. Śledźcie ich profil na Facebooku.  

 

Rest. Baczewskich dostarcza lunche i chleb. Dowóz realizowany jest za pośrednictwem serwisów Room Service, Wolt i Glovo. Więcej tutaj.

 

Od 30 marca rusza projekt: restauracja Bez Gwiazdek "Dark Kitchen". Dania na wynos dostępne będą trzy dni w tygodniu: we wtorek, czwartek i sobotę. Każdego dnia inne menu składające się z przystawki, dania głównego (wece lub mięsne) oraz deseru. 

Ponadto w ofercie firmowe chleby (20 zł cały, 10 zł połówka). Ceny dań: 20, 30 i 35 zł. Więcej tutaj

 

Dwie warszawskie restauracje fine dining przygotowały specjalną ofertę w dostawie: zestawy do samodzielnego przygotowania dań w domu

 

Restauracja Zoni dostarcza zapakowane próżniowo i wstępnie obrobione surowca z dokładną instrukcją przygotowania - więcej tutaj. Na ich facebookowym profilu można znaleźć też wideotutoriale, jak ugotować każdą z pozycji. 

 

Qchnia Artystyczna ma do wyboru kilka potraw, które przyjeżdżają do odbiorców w formie przepisu od Marty Gessler i wszystkich niezbędnych składników. Dostawa jest możliwa na terenie dzielnic: Centrum, Mokotowa, Ochoty, Pragi i Woli. Do każdego zamówienia kwiaty dla poprawy nastroju od Warsztatu Woni. Więcej informacji tutaj

 

Restauracja Belvedere opracowała specjalną ofertę, która pozwala na przeniesienie doświadczenia restauracyjnego do domów klientów. Obecnie dostępne są dwa rodzaje menu:
– a la carte z dostawą do domu (przystawki, zupy, sałaty, dania główne, menu dla dzieci) oraz
– wielkanocne (dania zimne, dania ciepłe, desery). 

Pełna oferta i informacje na temat sposobu składania zamówień na stronie restauracji oraz na jej profilu facebookowym, gdzie znajdziecie też codziennie inną ofertę lunchową. 

 

Kraków. Foto: Caio Resende, Pexels.
Kraków. Foto: Caio Resende, Pexels.
Kraków

W Krakowie restauracja Albertina Restaurant & Wine również przygotowała ofertę dowozów i "wynosów" oraz sporo pozycji delikatesowych: pieczywo własnego wypieku i dania garmażeryjne. 

Dania na wynos lub w dostawie dostępne są, podobnie jak w QA i Zoni, jako zestawy do samodzielnego przygotowania - załączana jest do nich szczegółowa instrukcja. 

Pełną listę dostępnych pozycji znajdziecie tutaj. Szczegóły na temat zamówień dostępne na stronie restauracji na Facebooku. 

 

Powyższa lista będzie aktualizowana, więc koniecznie co jakiś czas zaglądajcie do tego tekstu. 

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Der Elefant tylko dla zaszczepionych. Restauracja chce chronić gości i pracowników

Warszawski Der Elefant, jako pierwsza w Polsce restauracja, od 1 października będzie przyjmować jedynie gości zaszczepionych, ozdrowieńców lub osoby z negatywnym, nie starszym niż 48h testem Covid.

Ponowne otwarcie Etno Cafe: klienci nie zawiedli!

- Za nami pracowity weekend przygotowań, aby wszystkie nowe normy były w kawiarni spełnione. Goście i pracownicy nie zawiedli, widzę dzisiaj te same twarze - mówi Anna Mrozik, kierownik rejonu Warszawa w sieci Etno Cafe. Sprawdź, jak mija pierwszy dzień ponownego otwarcia lokali gastronomicznych.

Morawiecki: otwarcie gastronomii to wrażliwe działanie z punktu widzenia walki z pandemią

Otwarcie gospodarki, a zwłaszcza branż najbardziej narażonych na kontakty społeczne, jest wrażliwym działaniem z punktu widzenia walki z pandemią - powiedział premier Morawiecki pytany o możliwość otwarcia gastronomii. O podtrzymaniu lub poluzowaniu restrykcji rząd poinformuje w przyszłym tygodniu.

Gowin: 4 maja ruszą hotele, handel i ogródki restauracyjne [NIEOFICJALNE]

Wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował otwarcie ogródków restauracyjnych, hoteli i handlu od 4 maja. Na oficjalne decyzje rządu trzeba poczekać do środy.

Na ratunek stołecznemu Przysmakowi przy Lwowskiej

Warszawiakom nie jest im obojętna patowa sytuacja lokali, które od pokoleń karmią stolicę. Pomagają np. cukierni Rurki z Wiatraka na Grochowie, ustawiając się w kolejce po kultowy przysmak z kremem na wynos. Zamknięcie grozi też barowi Przysmak z kuchnią polską. Czy i tym razem ruszą na ratunek?

Nowe oblicza gastronomii

Trwająca obecnie pandemia w jednej chwili zmiotła wszystkie nasze przyzwyczajenia i zmieniła sposób, w jaki żyjemy i realizujemy nasze potrzeby. Z dnia na dzień zamknięto dla gości setki tysięcy restauracji, pubów, barów i kawiarni. Jak zmieniło to oblicze gastronomii?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej