x

Nie dajmy się zarazie!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    17.03.2020

W zaistniałej sytuacji chcemy wciąż działać, być z wami i dal was, informować was o najważniejszych dla branży HoReCa sprawach.

Food Service - grafika.
Food Service - grafika.
Szanowni Państwo,

„Food Service” od wielu lat wspiera branżę gastronomiczną – opisuje jej sukcesy, ale także jest blisko problemów i wyzwań, jakie są przed nią stawiane. Zaistniała sytuacja, dotycząca pandemii COVID-19, spadła na wszystkich niespodziewanie i przyniosła niespotykane dotąd konsekwencje. Każdemu z nas trudno przewidzieć, jak wyglądać będzie gastronomiczna rzeczywistość przez najbliższe tygodnie i miesiące. Branża HoReCa, której DNA stanowi świadczenie usług, gościnność, karmienie ludzi i sprawianie im przyjemności, z dnia na dzień musiała zmienić swój charakter lub też całkowicie zamknąć lokale. Chcemy jednak wierzyć – choć dla wielu to trudne – że wyjdziemy z tej sytuacji silniejsi, z nową wiedzą, która przyda się w przyszłości. 

Zastój w biznesie i zamartwianie się do niczego dobrego nas nie doprowadzi. Wychodzimy z założenia, że w nawet w tak patowej sytuacji lepiej poszukać rozwiązań. Jako „Food Service” deklarujemy, że nie zostawimy Państwa samych w tym niełatwym okresie. Magazyn będzie drukowany, a najbliższy jego numer już niedługo do Państwa dotrze. Dla tych, którzy nie będą mieli możliwości odebrania czy nabycia swojego egzemplarza, udostępnimy link do bezpłatnej wersji cyfrowej. Dzięki temu każdy będzie miał dostęp do naszych treści. 

Już teraz pracujemy nad kolejnym wydaniem, które zawierać będzie więcej treści poradnikowych, analizujących aktualną sytuację związaną z koronawirusem. 

W związku z tym zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją, jeśli chcą Państwo:
– podzielić się ważną dla branży inicjatywą dotyczącą aktualnych wydarzeń,
– zaoferować pomoc lub wsparcie (finansowe, merytoryczne, sprzętowe, produktowe etc.) dla biznesów, które najgorzej radzą sobie z aktualną sytuacją,
– podzielić się pomysłami lub specjalistyczną wiedzą na łamach magazynu „Food Service” bądź naszej strony www.ouichef.pl.

„Food Service” chce informować branżę gastronomiczną o aktualnych zmianach na rynku, zachęcamy w związku z tym do śledzenia naszego fanpage’a: facebook.com/magazynfoodservice, a także naszej strony: www.ouichef.pl.

Jesteśmy w kontakcie!

Z wyrazami szacunku,
Agata Godlewska
redaktor naczelna
„Food Service”/OuiChef.pl

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

CERTYFIKAT SMAKU

19 maja podczas uroczystej gali w restauracji Mielżyński Wines & Spirits w Warszawie odbyła się gala finałowa I edycji akcji "Kukbuk poleca". Producenci mogli przesyłać do redakcji "Kukbuka" próbki swoich produktów, a najlepsze z nich otrzymały szereg korzyści płynących z posiadania certyfikatu.

TARGI EUROGASTRO W NOWEJ LOKALIZACJI

23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro połączone z 12. edycją Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel odbędą się 27-258 marca 2019 r. w nowej lokalizacji - Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

Rozpoczyna się enologiczna jesień

Od 21 września aż do 15 grudnia potrwa czwarta edycja Jesieni Enologicznej, która w tym roku odbędzie się w Krakowie, Warszawie i na Dolnym Śląsku. Przed uczestnikami trzy miesiące atrakcji związanych z enologią, sztuką winiarską, historią winiarstwa w Polsce oraz tradycjami kulinarnymi.

Marcin Przybysz i gościnnie Michał Kuter zapraszają na urodziny Epoki

Swoje pierwsze urodziny restauracja Epoka uczci wyjątkowymi kolacjami na cztery ręce, przygotowanymi przez szefów Marcina Przybysza (Epoka) i Michał Kutera z poznańskiego A nóż widelec. Z okazji jubileuszu stworzyli 15-przepisowe menu degustacyjne, które będzie serwowane tylko przez 4 dni.

Święto whisky ponownie w Warszawie

Whisky Live Warsaw odbędzie się w 13-14 października w Sangate Hotel Airport. Festiwal to okazja poznania szerokiego spektrum kolorów, bukietów i smaków whisky. Dla fanów dobrego jedzenia nie zabraknie licznych atrakcji kulinarnych.

Pasibus włącza się w akcję #PosiłekDlaSeniora Grupy Warszawa

Sieć burgerowni Pasibus przygotuje posiłki dla wrocławskich seniorów. Pierwsze dostawy jedzenia trafią do nich w piątek, 24 kwietnia.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej