x

Nie dajmy się zarazie!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    17.03.2020

W zaistniałej sytuacji chcemy wciąż działać, być z wami i dal was, informować was o najważniejszych dla branży HoReCa sprawach.

Food Service - grafika.
Food Service - grafika.
Szanowni Państwo,

„Food Service” od wielu lat wspiera branżę gastronomiczną – opisuje jej sukcesy, ale także jest blisko problemów i wyzwań, jakie są przed nią stawiane. Zaistniała sytuacja, dotycząca pandemii COVID-19, spadła na wszystkich niespodziewanie i przyniosła niespotykane dotąd konsekwencje. Każdemu z nas trudno przewidzieć, jak wyglądać będzie gastronomiczna rzeczywistość przez najbliższe tygodnie i miesiące. Branża HoReCa, której DNA stanowi świadczenie usług, gościnność, karmienie ludzi i sprawianie im przyjemności, z dnia na dzień musiała zmienić swój charakter lub też całkowicie zamknąć lokale. Chcemy jednak wierzyć – choć dla wielu to trudne – że wyjdziemy z tej sytuacji silniejsi, z nową wiedzą, która przyda się w przyszłości. 

Zastój w biznesie i zamartwianie się do niczego dobrego nas nie doprowadzi. Wychodzimy z założenia, że w nawet w tak patowej sytuacji lepiej poszukać rozwiązań. Jako „Food Service” deklarujemy, że nie zostawimy Państwa samych w tym niełatwym okresie. Magazyn będzie drukowany, a najbliższy jego numer już niedługo do Państwa dotrze. Dla tych, którzy nie będą mieli możliwości odebrania czy nabycia swojego egzemplarza, udostępnimy link do bezpłatnej wersji cyfrowej. Dzięki temu każdy będzie miał dostęp do naszych treści. 

Już teraz pracujemy nad kolejnym wydaniem, które zawierać będzie więcej treści poradnikowych, analizujących aktualną sytuację związaną z koronawirusem. 

W związku z tym zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją, jeśli chcą Państwo:
– podzielić się ważną dla branży inicjatywą dotyczącą aktualnych wydarzeń,
– zaoferować pomoc lub wsparcie (finansowe, merytoryczne, sprzętowe, produktowe etc.) dla biznesów, które najgorzej radzą sobie z aktualną sytuacją,
– podzielić się pomysłami lub specjalistyczną wiedzą na łamach magazynu „Food Service” bądź naszej strony www.ouichef.pl.

„Food Service” chce informować branżę gastronomiczną o aktualnych zmianach na rynku, zachęcamy w związku z tym do śledzenia naszego fanpage’a: facebook.com/magazynfoodservice, a także naszej strony: www.ouichef.pl.

Jesteśmy w kontakcie!

Z wyrazami szacunku,
Agata Godlewska
redaktor naczelna
„Food Service”/OuiChef.pl

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Finał II Ogólnopolskiego Festiwalu Kulinarnego "Gęsina nie tylko na św. Marcina"

19 lipca 2017 r. odbyła się gala finałowa drugiej edycji tego kulinarnego święta.

Wspólny stół obejmujący całą Polskę

4 czerwca obchodzić będziemy 30 rocznicę pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej. Z tej okazji dziennikarka Katarzyna Bosacka stworzyła ogólnopolską akcję "Menu Wolności". Celem jest wspólne, radosne świętowanie daty, która przyniosła wolność w Polsce.

Żydowskie jedzenie - zapomnienie czy powrót?

25 października o 18:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Menora InfoPunkt zapraszają do dyskusji nad kuchnią żydowską. Z kolei 27 października o 19:30 organizatorzy zapraszają na kolację do Restauracji Besamim w Muzeum POLIN. Przygotują ją: Liz Alpern i Jeffrey Yoskowitz i Aleksander Baron.

SLOWFOODOWA AGENDA

Przed nami wydarzenia organizowane przez międzynarodowy ruch Slow Food w 2018 r. Przedstawiamy najważniejsze z nich. Większość z nich to konferencje, panele dyskusyjne i targi otwarte dla publiczności.

Gdzie można zjeść w święta w Warszawie?

#ŚwiętujŚwięta - Restaurant Week zaprasza okołoświątecznie do restauracji w Warszawie

Kongres BIOEXPO 2020 promuje żywność ekologiczną

Zainteresowanie ekologiczną żywnością w Polsce wciąż rośnie. Okazją do wymiany profesjonalnej wiedzy o biożywności i zdobycia informacji, jak odpowiednio rozpocząć produkcję ekologiczną, będzie Kongres BIOEXPO, który odbędzie się 8-10 października w PTAK WARSAW EXPO.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej