x

Nie dajmy się zarazie!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    17.03.2020

W zaistniałej sytuacji chcemy wciąż działać, być z wami i dal was, informować was o najważniejszych dla branży HoReCa sprawach.

Food Service - grafika.
Food Service - grafika.
Szanowni Państwo,

„Food Service” od wielu lat wspiera branżę gastronomiczną – opisuje jej sukcesy, ale także jest blisko problemów i wyzwań, jakie są przed nią stawiane. Zaistniała sytuacja, dotycząca pandemii COVID-19, spadła na wszystkich niespodziewanie i przyniosła niespotykane dotąd konsekwencje. Każdemu z nas trudno przewidzieć, jak wyglądać będzie gastronomiczna rzeczywistość przez najbliższe tygodnie i miesiące. Branża HoReCa, której DNA stanowi świadczenie usług, gościnność, karmienie ludzi i sprawianie im przyjemności, z dnia na dzień musiała zmienić swój charakter lub też całkowicie zamknąć lokale. Chcemy jednak wierzyć – choć dla wielu to trudne – że wyjdziemy z tej sytuacji silniejsi, z nową wiedzą, która przyda się w przyszłości. 

Zastój w biznesie i zamartwianie się do niczego dobrego nas nie doprowadzi. Wychodzimy z założenia, że w nawet w tak patowej sytuacji lepiej poszukać rozwiązań. Jako „Food Service” deklarujemy, że nie zostawimy Państwa samych w tym niełatwym okresie. Magazyn będzie drukowany, a najbliższy jego numer już niedługo do Państwa dotrze. Dla tych, którzy nie będą mieli możliwości odebrania czy nabycia swojego egzemplarza, udostępnimy link do bezpłatnej wersji cyfrowej. Dzięki temu każdy będzie miał dostęp do naszych treści. 

Już teraz pracujemy nad kolejnym wydaniem, które zawierać będzie więcej treści poradnikowych, analizujących aktualną sytuację związaną z koronawirusem. 

W związku z tym zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją, jeśli chcą Państwo:
– podzielić się ważną dla branży inicjatywą dotyczącą aktualnych wydarzeń,
– zaoferować pomoc lub wsparcie (finansowe, merytoryczne, sprzętowe, produktowe etc.) dla biznesów, które najgorzej radzą sobie z aktualną sytuacją,
– podzielić się pomysłami lub specjalistyczną wiedzą na łamach magazynu „Food Service” bądź naszej strony www.ouichef.pl.

„Food Service” chce informować branżę gastronomiczną o aktualnych zmianach na rynku, zachęcamy w związku z tym do śledzenia naszego fanpage’a: facebook.com/magazynfoodservice, a także naszej strony: www.ouichef.pl.

Jesteśmy w kontakcie!

Z wyrazami szacunku,
Agata Godlewska
redaktor naczelna
„Food Service”/OuiChef.pl

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Gala Wine & Food Noble Night już wkrótce

Już 13 października odbędzie się XI Gala Wine & Food Noble Night. W szranki jak co roku stanie 12 kucharzy, którzy specjalnie na tę okazję wraz ze swoimi zespołami przygotują autorskie menu (przystawkę i danie główne).

Tematyczne festiwale kulinarne w Nadbużańskim Domu

Najbliższe wydarzenie to II Nadbużański Festiwal Truskawek, który odbędzie się 26 czerwca. Ucztę przygotuje Anna Klajmon, szefowa kuchni w Kulturalna Cafe, uczestniczka 5. edycji TOP CHEF Polska.

Spot "Król Mycia Rączek" marki Kotlin podbija internet

Piotr Cyrwus, samozwańczy Król Mycia Rączek, wraz z marką Kotlin zwracają uwagę na to, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo. Aktor wcielił się w rolę DJ-a z lat 80-tych, który w rytmie dyskotekowego bitu przypomina, jak ważne jest mycie rączek przed jedzeniem.

Marcin Przybysz i gościnnie Michał Kuter zapraszają na urodziny Epoki

Swoje pierwsze urodziny restauracja Epoka uczci wyjątkowymi kolacjami na cztery ręce, przygotowanymi przez szefów Marcina Przybysza (Epoka) i Michał Kutera z poznańskiego A nóż widelec. Z okazji jubileuszu stworzyli 15-przepisowe menu degustacyjne, które będzie serwowane tylko przez 4 dni.

Odkrywanie dziedzictwa gastronomicznego Europy Środkowej

Ruszył program, w ramach którego pięć miast z Europy Środkowej wybrało swoje lokalne produkty gastronomiczne oraz zaplanowało działania pilotażowe w celu ich promowania.

Argentyńska uczta na dachu Warszawy. Autorem - Martin Gimenez Castro

Co powiecie na kulinarną podróż do Argentyny? 16 i 17 lipca szef kuchni Martin Gimenez Castro zaprasza na ucztę w pop-upowej restauracji zero waste Neo(n) Bistro na dachu Hotelu Novotel. To świetna okazja, by poznać argentyńskie smaki i tradycje kulinarne.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej