x

Uber Eats świętuje 3 urodziny w Polsce

Kategoria: Twój biznes - wiedza

Z okazji swoich 3 urodzin Uber Eats zdradza, jakie dania najbardziej lubią zamawiać z dowozem Polacy i kiedy najczęściej to robią.

Infografika Uber Eats w Polsce. Foto: materiały prasowe.
Infografika Uber Eats w Polsce. Foto: materiały prasowe.
Uber Eats rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 2017 roku w Warszawie. Trzy lata później jest obecne już w 20 polskich miastach i oferuje dostęp do ponad 3,5 tysiąca restauracji, dając w ten sposób wybór spośród 34 unikalnych kuchni. Tylko w 2019 roku aplikacja została pobrana prawie 800 tys. razy. 

Co jedzą Polacy?

Nie da się ukryć, że rynek dostaw jedzenia z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z przeprowadzonego w zeszłym roku przez Deloitte i Uber Eats badania wynika, że w Warszawie w ciągu jednego tygodnia 71-80% osób w wieku 18-39 lat zamówiło przynajmniej jeden posiłek z dowozem. Rośnie również wybór kuchni i dań, które można zamówić bezpośrednio do domu czy biura. Jak kształtują się pod tym względem gusta Polaków? Wciąż najbardziej lubimy kuchnię włoską oraz amerykańskie cheeseburgery

Jeśli Warszawa, to pizza

Ranking najczęściej zamawianych w dostawie dań jest różny w różnych częściach Polski. W Warszawie króluje pizza, w Krakowie Taco, a w Poznaniu i Wrocławiu – cheeseburgery. Mieszkańcy Lublina i Białegostoku najchętniej zamawiają kebab, który jest również drugim najpopularniejszym wyborem osób z Katowic i Torunia (numerem pierwszym są tam odpowiednio: burrito i pierś z kurczaka). 

Ogólnie na liście ulubionych dań Polaków znaleźć można: 
– pizzę, 
– cheeseburgery i burgery,
– taco, burrito i tortilla, 
– kebab, 
– pierś kurczaka, 
– pad thai, 
– pierogi, 
– dania wegańskie (vegan pastrami i cieciorex), 
– włoskie makarony (carbonara),
– wrapy i zapiekanki. 

Jedzenie z dowozem w weekendy

Polacy najczęściej zamawiają w weekendy. Choć wybory kulinarne różnią się w skali kraju, wspólne pozostają najczęściej wybierane dni i godziny. Najchętniej zamawiamy w piątki, a także w niedziele wieczorem, pomiędzy godzinami 18 a 20. Co ciekawe, niedziela jest również najpopularniejszym dniem na zamawianie śniadań.

Nie tylko nowe miasta

Polacy oprócz większej świadomości kulinarnej, coraz częściej przykładają uwagę do składu posiłków oraz kwestii związanych z ekologią. Między innymi dlatego w aplikacji pojawiły się nowe funkcjonalności, jak możliwość stosowania filtrów wykluczających m.in. alergeny oraz możliwość decydowania o plastikowych sztućcach dołączanych do zamówienia. W tym roku użytkownicy także otrzymali nową opcję – odbioru osobistego wcześniej zamówionych dań.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej