x

Łatwe zamawianie kateringu

Kategoria: Twój biznes - wiedza    03.03.2020

Poznaj przykład pierwszej i obecnie największej platformy gromadzącej wiele cateringów w jednym miejscu.

Przykładowa realizacja cateringu. Foto: materiały prasowe.
Przykładowa realizacja cateringu. Foto: materiały prasowe.
Rynek gastronomiczny zwany HoReCa, jest intensywnie poddawany technologicznej transformacji od wielu lat m.in. dzięki narzędziom do zarządzania i sprzedaży POS (z ang. Point of Sale), systemom do rezerwacji stolików, firmom do zamawiania jedzenia online z dostawą, czy platformom z promocjami w restauracjach.

Jako ostatnia unowocześnieniu uległa branża cateringowa, dzięki Easycatering, który powstał pod koniec 2017 roku. Jest to pierwsza w Polsce platforma marketplace, która skupia firmy cateringowe i pozwala klientom na łatwe zamawianie cateringu online.

Obecnie działa w 9 miastach w Polsce. Są to:
– Warszawa,
– Katowice,
– Kraków,
– Łódź,
– Poznań,
– Trójmiasto,
– Rzeszów,
– Szczecin,
– Wrocław.

Easycatering działa w dwóch formatach:
– skierowanej do klientów biznesowych usługi Concierge, czyli kompleksowej organizacji cateringu,
– przeznaczonej dla mniejszych firm i klientów indywidualnych prostej w obsłudze wyszukiwarki dostępnych w okolicy cateringów.

"Przed Easycatering współtworzyłem firmę zajmującą się zamawianiem jedzenia online i jego dostawą z restauracji w 30 minut – mówi Tomek Woźniak, prezes zarządu Easycatering. – Dzięki temu doświadczeniu zobaczyłem lukę na rynku w cateringu B2B. Byli klienci, którzy zamawiali duże ilości sałatek czy kanapek, których kurier nie mógł zmieścić w swoim plecaku. Cała operacja była skomplikowana pod względem logistycznym. Nie było usługi rozłożenia zamówienia u klienta, dostarczenia naczyń i stołów, a na koniec sprzątnięcia. Dlatego zdecydowałem się na założenie platformy dedykowanej tylko dla cateringu, która spełni oczekiwania klientów charakterystyczne dla tej branży. Obecnie 90% współpracujących z nami partnerów to firmy cateringowe, a tylko 10% to restauracje, które catering traktują jako działalność dodatkową."

Przykładowa realizacja. Foto: materiały prasowe.
Przykładowa realizacja. Foto: materiały prasowe.
Easycatering do końca 2019 roku obsługiwał wyłącznie klientów biznesowych. W tym czasie zdobył zaufanie ponad 150 firm, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, np.: Accenture, ING czy Allegro. Klienci najczęściej korzystają z usług cateringowych na śniadania, lunche, eventy firmowe, hackathony, eventy prasowe czy bankiety. W tym roku usługa została udostępniona klientom indywidualnym, którzy mogą zamawiać cateringi na wesela, chrzciny oraz inne uroczystości.

Easycatering zwraca uwagę również na ekologię. Dzisiaj już ponad 90% cateringów zamawianych jest na porcelanie, co zdecydowanie minimalizuje odpady. W ubiegłym roku firma wspólnie ze swoimi partnerami zrezygnowała również z plastikowych słomek. Z kolei od tego roku firmy współpracujące w ramach usługi Concierge mogą stosować tylko naczynia ekologiczne.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Jak własna marka piwa wzmacnia wizerunek lokalu gastronomicznego?

A może by tak charakter serwowanych w lokalu potraw podkreślić smakiem piwa rzemieślniczego? To temat do rozważenia dla wszystkich właścicieli restauracji, pizzerii, burgerowni i innych miejsc, w których łączy się jedzenie z piwem.

Delivery a jakość dań w dostawie. Największe wyzwanie to frytki!

Rzeczywistość gastronomiczna w ciągu ostatnich miesięcy uległa znaczącym zmianom. Tworząc ofertę na wynos, restauratorzy stoją przed wieloma decyzjami i wyzwaniami. Jednym z nich jest dostawa chętnie zamawianych przez konsumentów frytek w idealnym stanie.

Raport Mintela: trendy na rynku żywności i gastronomii w 2021 roku

"Nakarm swój umysł", "nowa definicja jakości" oraz "zjednoczenie przez jedzenie" - to trzy główne trendy, które według firmy badawczej Mintel będą dominować na rynku żywności, napojów i gastronomii w 2021 roku.

Ministerstwo Rolnictwa odpowiada na potrzeby polskiego winiarstwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tworzy Zespół ds. opracowania programu sektorowego dla sektora wyrobów winiarskich w Polsce.

Dezynfekcja na co dzień

W nowej rzeczywistości po lockdownie restauratorzy i hotelarze większą wagę przywiązują do stosowania środków do dezynfekcji powierzchni, ciała oraz oczyszczania powietrza. Jest wiele metod i produktów dezynfekujących, a ich wybór zależy od docelowego przeznaczenia.

Latte z dostawą. Jaką kawę wybierają Polacy?

Czarna i mocna czy biała i słodka? Podobno nie ma jednej odpowiedzi, ale liczby mówią same za siebie. Polacy pokochali kawę z mlekiem i coraz chętniej zamawiają ją w dostawie. Uber Eats i Costa Coffee po pół roku współpracy ujawniają pierwsze dane.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej