x

Kolacja Rene Mammena w Folwarku Wrzosówka

Kategoria: Wydarzenia - kalendarium

Folwark Wrzosówka na Dolnym Śląsku zaprasza 21 marca na kolację degustacyjną, którą przygotuje Rene Mammen, szef kuchni restauracji Substans w duńskim Aarhus, która szczyci się gwiazdką Michelin.

Szefowie kuchni Rene Mammen i Szymon Przystupa. Zdjecie: archiwum prywatne.
Szefowie kuchni Rene Mammen i Szymon Przystupa. Zdjecie: archiwum prywatne.
Folwark Wrzosówka na Dolnym Śląsku zaprasza 21 marca na kolację degustacyjną, którą przygotuje Rene Mammen, szef kuchni restauracji Substans w duńskim Aarhus, która szczyci się gwiazdką Michelin.
Menu degustacyjne będzie się składać z 10 dań przygotowanych na bazie produktów z ekologicznego gospodarstwa z hodowlą owiec, na terenie którego znajduje się Folwark Wrzosówka oraz składników od okolicznych rolników. Wina dobrane do potraw z pochodzić będą z winnic Dolnego Śląska – Krainy Wygasłych Wulkanów. Kolację pod hasłem „Skąd przybywasz, kim jesteś?” organizuje szef kuchni Folwarku Szymon Przystupa. Patronuje jej regionalny oddział stowarzyszenia Slow Food.

Koszt kolacji to 490 zł. Rezerwacje przyjmowane będą do 10 marca.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Barokowa kolacja w Wilanowie

Kolacja "Barok. Powrót do korzeni i kapłonów" odbędzie się 21 października w Villi Intrata w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jej pomysłodawca Rafał Niewiarowski ponownie zgromadzi znanych kucharzy, by wspólnie odtworzyć oryginalne receptury z XVI i XVII wieku.

Festiwal Wódki i Zakąski 2018

19-20 października w Reducie Banku Polskiego w Warszawie odbędzie się Festiwal Wódki i Zakąski 2018.

Festiwal Wódki i Zakąski

25 i 26 stycznia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Wódki i Zakąski. To impreza towarzysząca wydarzenia "Jedz Pij Warszawo" będącego reaktywacją legendarnej "Wystawy Kucharsko-Spożywczej" z 1902 roku.

Międzynarodowa konferencja o historii żywienia Muzeum Pałacu w Wilanowie

Królewski stół jako laboratorium kulinarnych i politycznych pasji dawnych epok, manifestacja potęgi smaku jako narzędzia władzy - o tym mówić będą badacze z Europy i Stanów Zjednoczonych zajmujący się historią żywienia i food studies.

VI Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra

Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się 28 marca w Hotelu Atut**** w Licheniu.

TABASCO® i Kikkoman na CJG24 Festival 2019

Głodni wrażeń na czerwcowy weekend? Znane marki, kultowych sosów TABASCO® i naturalnie warzonych sosów sojowych i marynat Kikkoman mają dla Was coś specjalnego. W piątek i sobotę, 14 i 15 czerwca zapraszają do strefy chillout na Co Jest Grane24 Festival 2019 w Parku Ujazdowskim w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej