x

Trzy lokale na sake

Kategoria: Miejsca

Poznajcie trzy restauracje, w których napijecie się różnego rodzaju sake.

Restauracja SPOT. Foto: materiały prasowe.
Restauracja SPOT. Foto: materiały prasowe.
UKI GREEN, WARSZAWA
Uki Green to siostrzany koncept znanego Uki Uki. Do wyboru są tutaj cztery rodzaje sake: Choya sake hokkan daiginjo honjirusi, Choya sake hokkan ougyoku junmai, Yamahai Junmai Ginjo, Junmai Ginjo Pink – serwowane na kilka sposobów, m.in. szoty oraz butelki.

SPOT, POZNAŃ
Napijemy się tu musującego sake Kankiku Meijo Junmai Ginjo. Oprócz regularnej sprzedaży prowadzone są warsztaty edukacyjne, na których obala się stereotypowe przekonania, że sake jest „ciepłą wódką”. Tłumaczy się, co sake ma wspólnego z produkcją wina i piw rzemieślniczych.

SUSHIYA, KIELCE
Wypijemy tu trzy rodzaje sake. Sho Chiku Bai Kyoto Junmai Daiginjo podawane jest zarówno na ciepło (atsukan), jak i na zimno. Druga opcja to sake shirakabegura, jedno z najbardziej prestiżowych z oferty Takara, trzecią – musujące Mio o niedużej zawartości alkoholu.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2019 nr 190.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Fork Restaurant w Warszawie - polska kuchnia z międzynarodowym akcentem

Fork Restaurant to drugi autorski lokal znanego szefa kuchni Roberta Sowy. Działa od października ub.r. przy ul. Wspólnej, zaledwie dwie przecznice od pierwszego konceptu - N31 przy Nowogrodzkiej, który w ciągu trzech lat działalności doczekał się tytułu Najlepszej Restauracji w Polsce 2017.

AMUNI

Amuni to włoska restauracja utrzymana w duchu slow food, która otworzyła swoje podwoje w marcu. Mieści się tuż obok Brasserie Warszawskiej. Szefem kuchni i współwłaścicielem Amuni jest Andrea Scarantino, znany z prowadzenia − również włoskiej − Mammy Marietty na warszawskim Mokotowie.

Zmiany w krakowskiej restauracji ZaKładka

Po 5 i pół roku ugruntowanej pozycji na rynku ZaKładka Food&Wine stawia kolejny krok naprzód. Szef kuchni i jednocześnie właściciel krakowskiego bistro Rafał Targosz postanowił nieco odmłodzić klasyczną kuchnię francuską, na której opierał się przez ostatnie lata.

ZENIT

Lokal mieści się na poznańskiej Śródce 16a w miejscu dawnego sklepu wielobranżowego o tej samej nazwie. W środku 23 miejsca, a w ciepłe miesiące dostępny jest ogródek.

Longway Cocktail & Vodka Bar

W połowie sierpnia powstał w Katowicach pierwszy na Śląsku cocktail & vodka bar Longway. Twórcami miejsce są trzej barmani - Witold Pietranik, Marek Muszer i Jakub Leduchowski.

Po włosku w warszawskim Magari

Warszawski hotel Puro to najnowszy i siódmy z kolei obiekt sieci. Pozostałe znajdują się w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Wszystkie miejsca wyróżnia butikowy charakter, piękny design, ale też oferta gastronomiczna.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej