x

Facebook czy Instagram? Jak promować restaurację w social mediach?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    23.01.2020

Żyjemy w czasach, w których smartfony towarzyszą nam na każdym kroku. Uzależniliśmy się od nich i nie potrafimy bez nich sprawnie funkcjonować. To urządzenia, które dyktują nowe standardy społecznych zachowań. Takie są realia, również na rynku gastronomicznym.

Foto: Shutterstock.com.
Foto: Shutterstock.com.
Godziny spędzane przez nas w social mediach z dnia na dzień się wydłużają. Przez większość czasu jesteśmy online. Dzień rozpoczynamy i kończymy z telefonem w dłoni. Można powiedzieć, że towarzyszy nam on nieustannie. W każdej minucie jesteśmy bombardowani nowymi informacjami ze świata.
Możemy się z tym nie zgadzać, ale raczej powinniśmy ten fakt zaakceptować i się dostosować. W jaki sposób? Czy wystarczy po prostu prowadzić fanpage swojej restauracji na Facebooku? A może ważniejszy jest  Instagram? Od czego zacząć? Jakie treści publikować?

NA POCZĄTKU BYŁ FACEBOOK
Niemal każda restauracja posiada teraz konto na Facebooku. To standard, który powoli przeradza się w wymóg. Większość restauratorów zatrudnia agencje marketingowe do prowadzenia social mediów bądź wyznacza do tego zadania osobę wewnątrz firmy.
Według mojej oceny około 40% lokali prowadzi działania na Facebooku dość poprawnie, czyli  umieszcza na stronie zdjęcia dobrej jakości i nie najgorsze treści, przy czym częstotliwość publikowania informacji jest dynamiczna. Można powiedzieć, że wszystko jest, jak trzeba. Jednak wśród restauratorów rośnie przekonanie, że Facebook dziś nie wystarcza i lata świetności ma już za sobą. Trudno się z tym nie zgodzić. Co zatem można z tym fantem zrobić?
Facebook pełni obecnie funkcję bardziej informacyjną niż kreatywną. Traktujemy go niemalże tak, jakbyśmy przeglądali czasopismo. Nie jest to jednak przegląd jednej gazety, ale kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet  kilkuset w jednym miejscu – na Facebooku właśnie. W ten sposób dociera do nas ogrom informacji, ale ile z nich tak naprawdę zapamiętujemy? Stosunkowo kilka procent... albo i mniej. Jednak i tak stronę na Facebooku trzeba prowadzić!

JAK DZIAŁAĆ NA FB – WSKAZÓWKI
1. Zadbajcie o dobre jakościowo zdjęcia – ostre, ciekawie skadrowane, poprawnie oświetlone.
2. Pięknie i niebanalnie stylizujcie potrawy.
3. Wszystkie publikowane fotografie powinny mieć podobny charakter, wspólny mianownik. Muszą wyróżniać się na tle innych zdjęć, skłaniać do sięgnięcia po informacje o restauracji. Inspiracji możecie szukać na Pinterest.com.
4. Używajcie jak najmniej grafik. Lepiej zamienić je na krótkie, kilkusekundowe gify czy filmiki. Wszelkiego rodzaju animacje są o wiele ciekawsze, dodają stronie dynamiki i dają poczucie, że dużo się dzieje.
5. Być może większość się z tym nie zgodzi, ale nie pokazujcie na Facebooku tylko jedzenia i napojów. Procentowo obecnie nie to się klika. Goście oczekują atmosfery, klimatu, przeżyć, spektaklu, które daje im miejsce, dlatego jedzenie w komunikacji usuwa się na dalszy plan. W zamian pokażcie np. ludzi podczas pracy, proces przygotowywania koktajlu czy dania, moment dostawy czy odprawy kelnerskiej, wieczorne ujęcia z wypełnionej gośćmi restauracji, charakterystyczne detale wystroju lokalu. Tematów jest cały wachlarz, a ograniczać może was tylko kreatywność.
6. I najważniejsze – wyznaczcie budżet na powyższe treści.

CZAS NA INSTAGRAM
Instagram rośnie w siłę. Życie, także gastronomiczne, przenosi się z Facebooka na Instagram, a doprecyzowując – na Instastories wykorzystywane do publikowania relacji z życia restauracji, klubów i kawiarni. Ich celem jest spontaniczne dzielenie się z obserwatorami tym, co dzieje się w naszym lokalu.
Wielu z nas odczuwa niechęć do nieustannego filmowania siebie, innych, otoczenia oraz prowadzenia relacji na żywo. Traktujemy to jako swego rodzaju naruszenie prywatności, odsłonięcie się przed widzami. Roboczo nazywam to „czasami Big Brothera”. A nowe czasy dyktują kolejny wymóg – pokazywanie naszym wirtualnym gościom miejsc dotąd im nieznanych… W tym właśnie kierunku powinniśmy kierować naszą komunikację za pośrednictwem Instagrama.

JAK SIĘ POKAZAĆ NA INSTA – WSKAZÓWKI
1. Pod żadnym, ale to żadnym pozorem nie używajcie grafik! Sporadycznie można sobie na nie pozwolić na Facebooku, ale nie na Instagramie! Wyjątkiem może być Instastories np. przy informacjach o godzinach otwarcia restauracji.
2. Częściej niż na Facebooku dodawajcie zdjęcia i filmy.
3. Piszcie krótsze teksty niż na Facebooku, używając #hasztagów (od 11 do 30) określających wasz produkt, miejsce, wydarzenie, danie etc. Korzystajcie przy tym z listy aktualnych hasztagów o największych zasięgach, ale zachęcam też do tworzenia własnych.
4. Nagrywajcie Instastories. Tematem może być każdy element życia restauracji, którym chcecie się pochwalić. Róbcie to codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Dodatkowo udostępniajcie treści swoich gości, którzy oznaczają wasz lokal w swoich relacjach.
5. Traktujcie Instagram jak fotopamiętnik. Fotografujcie wszystko, co wam przyjdzie do głowy – fajny neon, słońce na niebie, apetyczne jedzenia i napoje, interesujących ludzi, wystawy, selfie pracowników. Udostępniajcie cudze treści lifestyle’owe poprzez repost.

Podsumowując: nie rezygnujcie z Facebooka, bo to tablica informacyjna do zamieszczania ogłoszeń dla waszych gości. I trzymajcie poziom zgodnie z ww. wskazówkami. Jednak całą swą (rosnącą) aktywność przenieście na Instagram – tam ma się dziać! W pigułce prezentujcie na nim życie waszego lokalu.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2019 nr 190.

Autor tekstu: Agnieszka Borek
O AUTORZE
Agnieszka Borek
Współwłaścicielka Agencji Fika - biznes dla gastronomii. www.fikabiznes.pl

Zobacz także

Rosolove ­- twórcy Grupy Warszawa produkują buliony

Marka Rosolove to pieć gotowych do użycia, naturalnych bulionów, które mają być alternatywą dla kostek rosołowych i warzywnych. Kreuja ją twórcy Grupa Warszawa, którzy już myślą o ekspansji swojego produktu.

Sztuka smaku

3 marca br. Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L'Art de la cuisine Martell odbędzie w Hotelu Zamek Ryn.

Jak Covid-19 zmienia podejście Polaków do jedzenia?

Drugą młodość przeżywają czosnek i cebula, czyli stare, dobre metody budowania odporności. Przegrywamy jednak z czymś, na co pracowaliśmy latami i co jest silniejsze niż wirus - ze złymi nawykami żywieniowymi. Sprawdź szczegóły.

Nowe szaty rosyjskiej kuchni

Między Zachodem, na który wciąż kierujemy wzrok, a modnym egzotycznym Wschodem od kilkunastu lat dojrzewała powoli gastronomiczna rewolucja. Kulinarne oblicze współczesnej Rosji ukształtowały globalne trendy i lokalna sytuacja polityczna.

MAKRO Polska rozpoczyna nowy konkurs dla szkół gastronomicznych

Sieć hurtowni MAKRO Polska w ramach projektów Szef dla Młodych Talentów i Rok Marek Własnych rozpoczyna konkurs Wyzwanie MAKRO Chefa.

Whisky premium chętnie spożywana w czasie pandemii

Branżę alkoholową kryzys dotknął w mniejszym stopniu niż inne. Konsumenci chętnie sięgali po droższe alkohole, co odzwierciedla skokowy wzrost eksportu "szkockiej". W gronie poszkodowanych znaleźli się głównie ci, których działalność opierała się na segmencie HoReCa.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej