x

Festiwal Wódki i Zakąski

Kategoria: Wydarzenia - kalendarium

25 i 26 stycznia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Wódki i Zakąski. To impreza towarzysząca wydarzenia "Jedz Pij Warszawo" będącego reaktywacją legendarnej "Wystawy Kucharsko-Spożywczej" z 1902 roku.

25 i 26 stycznia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Wódki i Zakąski. To impreza towarzysząca wydarzenia „Jedz Pij Warszawo” będącego reaktywacją legendarnej „Wystawy Kucharsko-Spożywczej” z 1902 roku, kiedy to Warszawa stała się jednym z pierwszych miejsc świętowania sztuki kulinarnej w Europie.
W ostatni weekend stycznia Pałacu Kultury i Nauki przeistoczy się w gigantyczny plac targowy wypełniony restauracjami i barami. Swoje najlepsze wyroby zaprezentują ogólnopolscy oraz lokalni producenci. Będzie można spróbować specjałów warszawskich lokali, a swój kunszt zademonstrują czołowi szefowie kuchni, piekarze, cukiernicy, sommelierzy i barmani. Nie zabraknie degustacji kulinarnych przysmaków i wykwintnych trunków.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to znane przysłowie trafnie oddaje idee, jakie przyświecają organizacji Festiwalu Wódki i Zakąski. Francuzi szczycą się koniakiem i szampanem, Szkoci whisky, Amerykanie bourbonem, a Meksykanie tequilą. Hiszpanie gloryfikują kulturę tapas, Włosi tradycję aperitivo, a Niemcy zapraszają na Oktoberfest. Natomiast my, Polacy, mamy doskonały trunek – wódkę, uznawaną na całym świecie za najbardziej rozpoznawalny polski produkt, jak również wyjątkową żywność, chleb i specjały kulinarne. Połączenie tych atutów to kwintesencja Festiwalu Wódki i Zakąski, którego misją jest kultywowanie najlepszych tradycji kulinarnych i gorzelniczych naszego kraju.
Pomysłodawcą Festiwalu Wódki i Zakąski jest Piotr Popiński, uznany warszawski restaurator, popularyzator polskiej historii, tradycji i kultury kulinarnej, a także twórca pierwszego w Polsce Muzeum Wódki.
W programie festiwalu m.in.: degustacja wódek, nalewek i likierów od najlepszych polskich i międzynarodowych producentów, spotkanie „Wódka i zakąska kontra Tapas i Aperitivo z Robertem Makłowiczem”, Robert Sowa w pojedynku na tatary, akademia koktajlowa z barmanami z World's 50 Best Discovery, konkurs wiedzy o wódce z atrakcyjnymi nagrodami i warsztaty robienia nalewek.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Festiwal Filmowa Europa na Widelcu

Miłośnicy kulinariów i kina będą mieli okazję połączyć obie pasje, uczestnicząc w trzeciej edycji wrocławskiego festiwalu Filmowa Europa na Widelcu. Impreza potrwa od 31 maja do 2 czerwca.

Poznańskie Targi Piwne

Ponad 60 browarów i dystrybutorów piwa, prawie 500 kranów z piwem i ponad 700 różnych piw, cydrów i miodów pitnych.

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia: DOM

Druga odsłona TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia odbędzie się w Warszawie w dniach 16-20 października w trakcie radosnego, żydowskiego święta Sukkot.

Międzynarodowa konferencja o historii żywienia Muzeum Pałacu w Wilanowie

Królewski stół jako laboratorium kulinarnych i politycznych pasji dawnych epok, manifestacja potęgi smaku jako narzędzia władzy - o tym mówić będą badacze z Europy i Stanów Zjednoczonych zajmujący się historią żywienia i food studies.

Konferencja "Perspektywy rozwoju polskiego winiarstwa"

Stowarzyszenie Kobiety i Wino zaprasza do udziału w Konferencji "Uprawa winorośli w Polsce i perspektywy rozwoju polskiego winiarstwa na tle winiarstwa światowego". Wydarzenie odbędzie się 5 grudnia 2018 w Hotelu Polskim pod Białym Orłem przy ul. Pijarskiej 17 w Krakowie.

Poland Sushi Cup 2019

Już w najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Poland Sushi Cup, konkursu, który wyłoni najlepszych mistrzów sushi w kraju. Zwycięzca będzie treprezentować Polskę podczas światowego finału najbardziej prestiżowego konkursu sushi na świecie - World Sushi Cup 2019 w Tokio!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej