x

Warszawski Fort 8

Kategoria: Miejsca

Fort 8 to nowe miejsce spotkań na styku warszawskiego Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa. Powstał w XIX-wiecznych koszarach na terenie historycznego Fortu VIII Służew, którego rewitalizacja rozpoczęła się w 2015 r.

W jej wyniku stworzono przestrzeń, w której znajdziemy zarówno restauracje, jak i pracownie projektowe, sklepy czy biura. Nowy Fort 8 zachował pierwotny kształt budynku oraz jego oryginalne historyczne detale przy jednoczesnym dostosowaniu wnętrz do standardów nowoczesnych przestrzeni komercyjnych. Mieści 16 lokali, z czego połowa oferuje usługi gastronomiczne.
Warta uwagi jest m.in. przeprowadzka lubianej Dziurki od Klucza, która po 8 latach istnienia na Powiślu, obecnie karmi gości właśnie w Forcie. Słynny maczaron, pyszne desery, znakomita pizza i biesiadowanie przy włoskim winie to znaki rozpoznawcze tego miejsca.
Z kolei fani wołowiny i dań na niej bazujących nie rozczarują się, przychodząc do restauracji Beef Shop & Grill. Lokal należy do właściciela naturalnej hodowli bydła mięsnego Hereford na Warmii, więc serwowane z nim steki i burgery gwarantują niezdeformowany smak natury. Co ciekawe, również wegetarianie znajdą tu propozycje dla siebie. Na deser można zaś wybrać się do czwartej już w portfolio cukierni pod marką Deseo specjalizującej się w petit gateau.
Oprócz monoporcji w Deseo zaopatrzymy się w torty, czekoladę, praliny i lody rzemieślnicze. Wszystko to wykonane z najwyższej jakości składników np. belgijskiej czekolady, japońskiej matchy, wanilii z Madagaskaru, orzechowych past przyrządzonych na miejscu.
Zupełnie nowym miejscem jest zaś Fort Whisky shop & bar. Łączy funkcję specjalistycznego sklepu z szerokim wyborem whisky oraz baru z selekcją najlepszych alkoholi. Amatorzy złotego trunku mają okazję uczestniczyć w cyklicznych warsztatach, prezentacjach i szkoleniach organizowanych przez profesjonalną obsługę lokalu.
Jeśli zaś chodzi o ofertę wina, nie można pominąć trzeciego już na mapie Warszawy sklepu pod szyldem Wine Corner. Selekcja w oparciu o małe europejskie winnice, wina ekologiczne, organiczne, biodynamiczne i te bez siarki to znaki rozpoznawcze oferty Vinni e Affini. Fort 8 jest zatem miejscem skierowanym do osób szukających wysokiej jakości usług, inspirujących rozwiązań i klimatycznych wnętrz z dala od zatłoczonych centr handlowych.

ADRES: Fort Służew 1b, Warszawa
LICZBA LOKALI: 16
GASTRONOMIA: Lavazza Training Center, Garo Sushi & Drink Bar, Fort Bistro, Dziurka od Klucza, Deseo Patisserie & Chocolaterie, Wine Corner, Fort Whisky shop & bar, Beef Shop & Grill
TYP: casual
POWIERZCHNIA KOMERCYJNA: 1800 m2
MINIMALNA POWIERZCHNIA LOKALU: 72 m2
INWESTOR: Grupa Turret Development

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2019 nr 190.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej