x

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Kategoria: Lifestyle - książki

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Część kulinarna publikacji jest kopalnią skarbów wygrzebanych ze starych polskich książek kucharskich, przede wszystkim Szyttlera, Ćwierczakiewiczowej, Niewiarowskiej i Monatowej. Autorzy uporządkowali wiedzę z kilku źródeł, prześledzili losy Moniuszki i podali uwspółcześnione przepisy na dania z tamtych (i wcześniejszych) czasów. Kręglicka przeanalizowała np. archetyp dworskiego śniadania i inne rytuały charakterystyczne dla polskiej kuchni. Omawiane potrawy to mieszanka wpływów polskich, białoruskich, żydowskich i tatarskich. Znajdziecie wśród nich np. piwną polewkę, kołduny z półgęskiem i wołowiną czy truflowe przepiórki okraszone zdjęciami Jakuba Pajewskiego w stylizacjach Barbary Dereń-Marzec. Naprawdę można cofnąć się w czasie!

„Moniuszko w kuchni”, Agnieszka Kręglicka, Marcin Gmys, wyd. Teatr Wielki – Opera Narodowa, 2019.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 11/2019 nr 190.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej